Více turistů, více převozníků. Hřensko shání obsluhu lodiček pro Edmundovu a Divokou soutěsku. Zájem o projížďku je totiž enormní. Do soutěsek loni zavítalo 303 tisíc turistů, o 5 000 více než v roce 2016.

Nyní má Hřensko v soutěskách 16 převozníků včetně brigádníků. Kvůli velkému zájmu turistů ale potřebuje další tři.  "Hledáme převozníky, aby se mohli vystřídat. Frekvence jízd je v kritických měsících dost velká, tak aby si měli čas odpočinout. Prakticky jezdí celý týden, a to nejde,“ vysvětlil starosta Hřenska Zdeněk Pánek.

Obec uvítá zájemce, kteří umí německy nebo jiné cizí jazyky. Nabízí výhodné platové podmínky a zaměstnanecké benefity.

„Nějakou zpětnou reakci jsme už dostali, hlásí se i jedna převoznice,“ prozradil starosta.

Zájemci ale musí počítat také s tím, že práce převozníka není jednoduchá. Své o tom ví Vladimír Procházka, který jako převozník ve Hřensku pracuje dva roky.

„Práce je to fyzicky náročná. Lodička váží 850 kilo a když do ní naložíte 25 lidí, tak se váha může pohybovat i kolem 2,5 tuny. Do určité míry je to i psychická zátěž, protože je to práce s lidmi a v průběhu plavby jim podáváme výklad v českém nebo cizím jazyce,“ přiblížil Procházka s tím, že převozník absolvuje za den přibližně 14 jízd tam a zpět. Někdy jich ale může být i okolo 20. Polovina z cest je proti proudu, což je náročnější.

Výklad v cizím jazyce ale z pohledu Procházky není nic složitého a naučí se jej i ti, kteří neovládají cizí jazyk dokonale.

„Práci jsem si zamiloval. Je náročná, ale strašně krásná z několika důvodů. Celý den jste na čerstvém vzduchu, je kolem vás krásná příroda, navazujete kontakt s lidmi. Někdy přijde veselá skupina, která si zazpívá,“ řekl Procházka.

Edmundovu soutěsku tvoří kolmé stěny vystupující nad úroveň hladiny říčky Kamenice do výšky 50 až 150 metrů. V úseku, kde skály spadají přímo do vody, nahrazuje cestu právě plavba na lodičkách. Po vodě je možné urazit přibližně 960 metrů, pak lze přejít k Divoké soutěsce nebo vystoupat po schodech na Meznou.