Úspěšná stolní hra Kiumbové Tajuplný balík z Afriky zatím nepotěší další děti. Obecně prospěšná společnost ShineBean z Litoměřic, která před pěti lety stála u zrodu projektu, v současnosti nemá dostatek prostředků na dotisk knížky, jež je nezbytnou součástí hry.

Jak můžeme pomoci

ShineBean se teď snaží získat je prostřednictvím webových stránek od dárců, kteří si mohou koupit drobné výrobky od řemeslníků z Keni, jejíž obyvatele ShineBean prostřednictvím svých projektů podporuje a motivuje (https://www.hithit.com/cs/ project/432/knizka prokiumby).

Přispějte na www.hithit.com/cs/project/432/knizka-pro-kiumby a získejte dárky. Možností na tomto webu je hned devět od samolepky za 50 Kč po poděkování, zveřejnění jména/názvu organizace v nově vytištěné knížce pro Kiumby + dárkový balíček pro toho, kdo věnuje 10 000 Kč.

„Touto cestou se snažíme získat peníze na dotisk knížky, bez které je hra neprodejná," vysvětlila Iva Šimralová ze ShineBean, koordinátorka projektu Artworkshop.

Lidé z neziskovky (www.shinebean.org) přivítají dobrodince, kteří umožní veřejné sdílení výše uvedeného internetového odkazu.

Co obsahuje krabice?

V krabici je uloženo pět figurek Kiumbů, kniha příběhů, stolní hra a domeček pro ukládání figurek. Kniha děti uvede do tajuplného příběhu Kiumbů, vypráví o dobrodružstvích, které s Kiumby zažily dvě české děti. Márinka a Véna. Součástí balíku je hrací plán a žetony pro hru Kiumbiáda.

O nápadu vyrobit hračku v Keni

„Jako rodiče z praxe víme, že evropské děti jsou zavalené hračkami. Plastovými, blikacími, hrajícími… Hračkami, které v lepším případě skončí někde v krabici, v horším se rozbijí na nepoužitelná torza… Děti si na ně za pár týdnů ani nevzpomenou a rodiče litují, že je vůbec kupovali. Z podobných úvah vznikl nápad vyrobit hračku v Keni. Z přírodních materiálů, zábavnou a poutavou i pro evropské děti a jejich rodiče, která přitom poskytuje něco navíc dobrý pocit, že nákupem hračky pomůžeme africkým rodičům a zprostředkovaně i jejich dětem," říká předsedkyně ShineBean Renata Rokůsková.

Figurky jsou z mastku

Figurky Kiumbů jsou vyrobeny z mastku, měkkého kamene, který se dá snadno opracovávat. Vyrábí se v Tabace, vesnici poblíž města Kisi v Keni.

Kamenná hrouda se nejprve ořeže pilou a oseká mačetou, konečný tvar a detaily obličejíků se vyřezávají nožíkem. Hotová figurka se ohladí smirkovým papírem a nabarví netoxickými barvami.

Kdo se na vzniku hry podílel?

Design pro Kiumby vytvořil výtvarník a hudebník Maťo Mišík, který je také autorem komiksu. Příběhy napsala Klára Pospíšilová, autorka knihy Kozí doktorka, hru vytvářeli Radka Lomničková a Jakub Těšínský z České deskoherní společnosti. „Hru, figurky i příběh jsme konzultovali s dětským psychologem Matějem Lipským," dodává Renata Rokůsková.

Dát vydělat a zároveň povzbudit

Záměrem projektu Kiumbové Tajuplný balík z Afriky je umožnit keňským řemeslníkům i vydělat si peníze na živobytí pro sebe a své rodiny, a zároveň povzbudit jejich vlastní snahu a aktivitu. „Hledali jsme něco, co by se dalo vyrábět v Keni a prodávat v České republice. Ne suvenýr, ale něco, co se bude lidem líbit," říká žena, která před založením ShineBean v roce 2007 měla desetiletou zkušenost v práci v sociální oblasti.

„Kdo pracuje, vydělává peníze, za které může poslat své děti do škol, koupit jídlo, léky a stát se nezávislým na vnější pomoci. Proto jsme sami vytvořili produkt, který bychom mohli v Africe vyrábět, a dát tak místním lidem práci."

Veškerý zisk z prodaných kusů je použit na projekty ShineBean v Keni.