S mobilním telefonem tzv. nadosah tráví většina z nás valnou většinu dne. Při časté manipulaci s ním proto není nouze o kuriózní nehody. Mezi ty nejčastější patří utopení telefonu ve vaně, bazénu, louži nebo dokonce v pivu. Nebezpečí utopení drahého přístroje se ještě zvyšuje v době letních dovolených trávených u moře, rybníka, jezera či rodinného bazénu. I tyto nehody může váš mobil přežít bez vážnějších následků.

Filip Zhang z českého zastoupení výrobce mobilních telefonů ZTE radí, jak na to. Je jasné, že postup „první pomoci" se liší dle typu vašeho telefonu.

Mobilní telefon s výměnnou baterií

Pokud vám telefon spadne do vody, je zapnutý a zůstane ponořený méně než 30 sekund, co nejrychleji vyjměte baterii. K vypnutí nepoužívejte klasické tlačítko. Pokud je po vyjmutí baterie vnitřek telefonu stále suchý, neměl by váš přístroj utrpět žádnou výraznou újmu. Pokud se do mobilu přece jen dostalo malé množství vody, použijte k osušení baterie a jejích kontaktů papírový kapesník, vatu nebo bavlněnou látku. Zbytek vlhkosti nechejte ještě pár hodin na vzduchu vyschnout přirozenou cestou.

V případě, že telefon zůstal ponořen delší dobu a doslova z něj vytéká voda, je třeba jej co nejrychleji celý rozložit. Když je telefon značně „zaplavený" a nevztahuje se tak na něj záruka, pokračujte co nejrychleji dle těchto kroků:

1. Sundejte zadní víko telefonu a vyjměte baterii.

2. Odšroubujte úchyty plastového krytu samotného vnitřku telefonu.

3. Sejměte vnitřní kryt telefonu. Uvidíte desku tištěných spojů uvnitř přístroje.

4. Elektroniku uvnitř telefonu jemně osušte bavlněným hadříkem.

K odstranění zbylé vlhkosti využijte vysoušeč vlasů. Nepoužívejte však nastavení nejvyšší teploty, které by mohlo citlivou elektroniku uvnitř mobilu poškodit. Po vysušení telefonu fénem se uvnitř přístroje mohou objevit stopy bílého nebo zeleného prachu. Ty vznikají chemickou reakcí mezi elektronikou přístroje a vodou. K odstranění prachu můžete použít štětec lehce namočený v alkoholu. Po uschnutí zbytek prachu vyfoukejte. Našroubujte zpět vnitřní kryt přístroje, vložte baterii, nasaďte zadní víko a zkuste váš mobil opět oživit.

Telefon se zabudovanou baterií

Výše uvedené kroky se vztahují na telefon s výměnnou baterií. U mobilních přístrojů, u kterých baterie nelze vyjmout, se po namočení doporučuje jiný postup. U tohoto typu mobilu, u kterého nelze sundat zadní víko, se voda většinou dostane jen pod kryt displeje. V tomto případě rychle přístroj vypněte a snažte se vodu z displeje telefonu vyklepat. Následně nechte smartphone čtyři až pět hodin vyschnout pod žárovkou stolní lampy.