V Magdalénině hradu (Magdalenenburg) jsou promítány filmy pořízené středoněmeckou stanicí MDR při povodních v Saském Švýcarsku z helikoptéry, které byly tehdy vysílány v televizi. V dalším příspěvku informuje německá Zemská správa přehrad prostřednictvím map, textů a obrázků o protipovodňových opatřeních, realizovaných státem Sasko v posledních deseti letech (oba dokumenty jsou v němčině).

Solidarita a ochota pomoci v nouzi

Také ve městě Königstein se nachází desítka tabulí s dokumentárními fotografiemi se záběry situace v zatopeném městě roku 2002. Ukazují, jak pomalu a hrozivě hladina Labe stoupala a rovněž i zdlouhavé úklidové práce po povodni.

Dokumentární fotografie „Povodně 2002" je společným projektem města a pevnosti Königstein. Jeho cílem je připomenout veřejnosti dramatické dny v srpnu 2002. Katastrofální povodeň napáchala obrovské škody jak ve Svobodném státu Sasko, tak i v sousedních Čechách ale současně vzbudila i bezprecedentní vlnu solidarity a ochoty pomoci. To vše bylo dokumentováno četnými fotografiemi a filmovými záběry.

Nejen výhled láká

V pevnosti se nacházejí například nejstarší dochovaná kasárna v Německu (1589/90), první posádkový kostel v Sasku (1676) a nejhlubší studna v Sasku, hluboká 152,5 metru.

Jak se na pevnosti dříve žilo, přibližují různé výstavy, informační materiály a audioguide (v devíti jazycích, mj. i v češtině). Procházka po 2,2 km dlouhé trase podél hradeb pevnosti nabízí fascinující výhled na labské údolí, na Česko-saské Švýcarsko a na výběžky východní části Krušných hor.

Od roku 1991 investoval Svobodný stát Sasko do rekonstrukce historických budov pevnosti kolem 47,9 milionu eur, z toho v loňském roce 1,7 milionu. Letos státní rozpočet počítá s investicemi kolem 3,5 milionu eur.

Unikátní děla

V pevnosti stojí mimo jiné za pozornost i všudypřítomná děla, která mají samozřejmě svoji bohatou historii.

Například polokartoun „P" na pevnostní lafetě je čtyřiadvacetilibrové dělo patřící k takzvané „písmenkové sérii". Tato série měla v 17. století existovat jako celá abeceda. Hlaveň „P" byla odlita patrně mezi lety 1733 až 1735 drážďanským litcem Johannem Gottfriedem Weinholdem a v roce 1736 dodána do Hlavní zbrojnice tak, aby bylo možno tuto písmenkovou sérii po utrpěných ztrátách opět zkompletovat. Dělo se vyznačuje účelovou skromností, na rozdíl od ostatních bronzových hlavní ze 17. a 18. století, které se na pevnosti nacházejí, není téměř vůbec zdobená. Pouze úchyty jsou tvarovány ve formě dvou delfínů.

Hlaveň má celkovou délku 3,58 m, hmotnost 3139 kg a průměr ústí 15,1 cm.

Na Königsteinu se od počátku 19. století nacházela řada děl, která již nebyla používána v polní službě. Sloužila jednak jako výzbroj pevnosti, ale i k reprezentativním účelům.

Lafety byly v uplynulých letech rekonstruovány podle historických předloh a představují zvláštní formu pevnostního dělostřelectva 18. století.

Pevnost Königstein
01824 Königstein (Sachsen)

Otvírací doba: listopad březen: denně od 9.00 do 17.00 hodin
duben říjen: denně od 9.00 do 18.00 hodin
24. 12. zavřeno, 31. 12. jen do 15.30 hodin

Zajímavá akce v květnu: neděle 13. května, 11.00 17.00 hodin

Geocaching pro celou rodinu novodobé hledání pokladů (Neuzeitliche Schatzsuche) objevování areálu pevnosti a hledání ukrytých „pokladů". Poplatek za vypůjčení GPS navigačního přístroje 2,5 eura.

Příjezd: dálnice D8 / A17: Praha Drážďany, výjezd Pirna, dále B172 ve směru Bad Schandau
rychlodráha: S-Bahn S1: stanice Königstein

mapa: http://www.festung-koenigstein.de/index.php/prijezd.html

Vstupné: dospělí 6 eur, zlevněné 4 eura
Rodinné vstupné: 15 eur (dva dospělí, max. 4 děti) nebo 9 eur (jeden dospělý, max. 2 děti) Audioguide v češtině: 2,5 eura, k němu audioguide pro děti zdarma

Informace v češtině: http://www.festung-koenigstein.de/

Novinkou je rozšířená platnost vstupenek. Pokud si hosté nestihnou prohlédnout celou pevnost se všemi jejími výstavami za jeden den, mohou se zaregistrovat u pokladny v muzejním obchodu (Museumsshop, budova Alte Kaserne), a to po předložení pasu či občanského průkazu. Během následujících sedmi dnů pak mohou navštívit pevnost ještě jednou.