Do letošního 9. ročníku se zapojilo 88 restaurací z 34 měst České republiky. Ochutnat speciality v Ústeckém kraji můžete v Hotelu Větruše v Ústí nad Labem a v Hotelu Ostrov u Tisé na Ústecku.

SUPERFOOD ZA SUPER CENY

V Hotelu Větruše nyní hostuje šéfkuchař z Brna Radek Kotlán, který působil v Karlových Varech v hotelech Dvořák či Pupp. Menu o třech chodech, které Větruše v rámci festivalu nabízí, je jeho práce.

„Letos máme na Větruši toto menu: marinovaný mořský vlk s bazalkovým krémem, quinoou a řepou; jelení kýta, konopné semínko, pyré z pečené cibule a hlíva ústřičná plus pistáciový cheesecake s ovocným gelem a pečenou čokoládou,“ říká Kotlán.

Motto letošního ročníku festivalu zní: Superfood za super ceny. Kuchaři dostali za úkol uvařit ze superpotravin, což jsou suroviny rostlinného i živočišného původu, které mají blahodárné účinky na zdraví.

Výhodou festivalového menu je jeho cena. „V čase, kdy dáte za běžné kvalitní menu v pražské restauraci třeba dva tisíce korun, a zde jsou ceny od 250 do 600 korun, je to výhodné,“ vysvětluje Lukáš Uher z hotelu Větruše.

„Festivalová nabídka vždy vychází ze zadání akce. Letos je postavena na zajímavých regionálních produktech, ale samozřejmě je každý rok měníme. I my sami chceme vařit něco nového, zajímavého,“ tvrdí Uher.

ZKOUŠÍME NOVINKY

Podobně to vnímá jednatel Hotelu Ostrov u Tisé na Ústecku Ondřej Kulič. Jeho restaurace žije festivalem pátým rokem. Mezi nabízenými lahůdkami tu letos je restovaný filet makrely s červenou řepou, quinoou, wakame řasami i limetou.

Druhé menu tvoří jelení kýta s dýňovým pyré, brusinkový gel, kakaové boby, čokoláda a jako vděčnou sladkou tečku na závěr hotel nabízí batátové brownies, višňový krém a kokosovou zmrzlinu plus mandlový písek.

„Pro nás je to prestižní akce. Dostáváme zadání, kdy bychom menu připravit podle našeho standardu a užít nové suroviny. Takže mají zákazníci šanci naši kuchyni otestovat a my si vyzkoušíme novinky. Loni k nám třeba dorazili i návštěvníci až z Brna,“ tvrdí Kulič.

Loni se do akce za Ústecký kraj zapojil i hotel Kristin Hrádek na Děčínsku, letos však svoji účast vzdal. „Rozhodli jsme se jít jinou cestou. V Praze a dalších velkých městech to funguje trošku jinak než zde,“ řekl provozní hotelu Jiří Rippl.

NABÍZENÉ MENUHotel Ostrov:
- restovaný filet makrely, červená řepa, quinoa, wakame řasy, limeta
- jelení kýta s dýňovým pyré, brusinkový gel, kakaové boby, čokoláda
- batátové brownies, višňový krém, kokosová zmrzlina, mandlový písek
Hotel Větruše:
- marinovaný mořský vlk s bazalkovým krémem, quinoou a řepou
- jelení kýta, konopné semínko, pyré z pečené cibule a hlíva ústřičná
- pistáciový cheesecake s ovocným gelem a pečenou čokoládou