Psali jsme: Krajská zdravotní náhle odvolala Jiřího Madara

Jiří Madar se s největší pravděpodobností nevrátí do vedení Krajské zdravotní (KZ) a tedy i ústecké Masarykovy nemocnice. Minulý týden se s vedením nemocnice dohodl na svém odchodu, ale mnoho lékařů a zaměstnanců nemocnice s tím nesouhlasí.

V úterý o všem jednalo představenstvo společnosti. Informovali jsme vás: Vrátí se Madar? Dnes bude rozhodovat představenstvo

„Odchod pana Madara byl jedním z bodů jednání představenstva. Výsledkem je, že na jeho odchodu z Krajské zdravotní se nic nemění," řekl včera mluvčí KZ Jiří Vondra.

Dodal, že jiné personální otázky se na jednání nejvyššího vedení KZ neprojednávaly.

„Rozhodnutí   představenstva mě moc mrzí a  nechápu ho. Politikaření opět zvítězilo. Můj odchod nebyla standardní dohoda o ukončení pracovního poměru. Dostal  jsem nabídku na odchod dohodou s odstupným nebo okamžité odvolání z funkce. Pod obrovským tlakem jsem se rozhodl pro dohodu s odstupným. Důvod tohoto nátlaku dodnes neznám," řekl včera Deníku Jiří Madar.

Předseda představenstva KZ Radek Scherfer nechtěl jednání příliš komentovat. „Jde o vnitřní záležitost společnosti," uvedl. Dodal, že KZ na místo vypíše výběrové řízení.

„Jiří Madar se do něho může přihlásit," uvedl Scherfer, nový krajský šéf ČSSD.

„Pokud říkají, že se můžu přihlásit, tak je to buď politický „manévr" nebo  je vidět, že neměli žádný objektivní důvod mě odvolávat," reagoval Madar.

V pondělí se kvůli Madarově odchodu sešel i mimořádně aktiv primářů a vrchních sester. „Všichni přítomní vyjádřili Jiřímu Madarovi podporu," uvedl náměstek nemocnice Josef Liehne.

„Madar má podporu ústeckých zdravotníků, i když se v minulosti  podílel  na některých kritizovaných projektech v ústecké nemocnici. Je to každopádně odborník. Je škoda, že byl donucený skončit," řekl Deníku jeden z ústeckých lékařů.

„Když jsme se ptali na důvod Madarova odvolání, tak členové představenstva mlčeli, nebo plácali nesmysly. Určitě v tom je politika," myslí si lékař.

V komentářích, které se objevily v Deníku po zveřejnění informace o odchodu Madara z nemocnice, mnozí diskutující tvrdí, že za vším je sociální demokracie, které byl Madar trnem v oku. Jeho rozepře s primářem Pavlem Dlouhým (ČSSD) jsou známé.

Madar v letech 2000 až 2003 vedl ústeckou nemocnici, pracoval i v komunální politice. Z Ústí zamířil do Jihlavy, kde se stal ředitelem tamní nemocnice, v roce 2009 se ale na sever Čech vrátil a stal se znovu ředitelem Masarykovy nemocnice. O rok později funkce šéfů nemocnic zanikly a Madar se stal náměstkem ředitele celé společnosti, kterou vlastní Ústecký kraj a má přes 6 000 zaměstnanců.