Úsměvy, chápavé pohledy, stisky rukou i pokusy o více či méně plynulou konverzaci provázely 7. burzu pracovních příležitostí, která se v úterý konala v hotelu Clarion. Nové zaměstnance tu hledaly zahraniční i české firmy.

Zájem roste

„Zájem zaměstnavatelů o účast na burze rok od roku roste. Řezníky tu hledá firma z Irska, zajímavé uplatnění nabízí společnost provozující říční i námořní výletní lodě. Hodně nabídek se týká turistiky, hotelnictví a gastronomie, ale poptávka je i po dělnických profesích, odbornících a specialistech. Letos tu máme také tři společnosti působící v České republice," informovala Leona Bláhová, Eures poradkyně ústeckého úřadu práce.

Přišli i studenti

Na akci se vypravili mladí i starší zájemci a vyrazily sem i skupiny studentů ze středních škol. Někteří se přišli jen zorientovat, jiní už hledali konkrétní nabídku. „Dělal jsem v Praze v hotelu číšníka, jazyk tak nějak umím, zkusil bych to venku, ale záleží na podmínkách," řekl jeden ze zájemců u stánku s nabídkou práce na výletní lodi.

„Záleží na dohodě obou stran. Pokaždé si přímo na burze najde práci 30 až 35 lidí. Další získají kontakty, informace, dozvědí se, jak na sobě zapracovat. Důležitý je jazyk. Někdy stačí se trochu domluvit, ale časem bude potřeba víc," dodala Leona Bláhová.

Podle Tomáše Brůchy z firmy Mari z Königsteinu, která shání montéry a svářeče, šanci nemají ti, kteří za málo práce čekají hodně peněz. „V Německu je vše postavené na výkonu. Kdo to zvládne a stačí, je v pořádku, v opačném případě se hledají příčiny, a když je to v pracovníkovi, tak musí skončit," vysvětlil Tomáš Brůcha.