Podle dobře informovaného zdroje Deníku hrozí v Masarykově nemocnici pod Krajskou zdravotní (KZ) od 1. května omezení akutní i elektivní péče pro občany regionu. Co má za očekávanými problémy stát? Aktuální personální neshody na Klinice anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM), která zahrnuje JIPky i ARO, a je tak jedním z nejzásadnějších pracovišť Masarykovy nemocnice i sítě Krajské zdravotní? Nebo ještě únorový zásah NCOZ v sídle vedení KZ, po kterém zadrželi generálního ředitele Petra Malého?

„Je to kombinace obojího, parta kolem Malého a personálně rozvrácené ARO v Masarykově nemocnici. Kolaps ARO je ale nejhorší,“ uvedl dobře informovaný zdroj, který nechce vystupovat na jméno, redakce ho ale zná. Ústecká nemocnice podle něj žádá ostatní nemocnice, aby se staraly o akutní operace, a ruší se prý operativa všech chirurgických oborů, která je už je tak osekaná zaraženými dotacemi.

Teplická porodnice po rekonstrukci.
FOTO: Teplická porodnice v novém. Rodičkám nabízí řadu novinek

Zdaleka tak vyhroceně ale situaci nevidí předseda představenstva Krajské zdravotní Ondřej Štěrba (ANO). „Rozhodně popírám alarmistické hlasy, že nebude péče, že budeme lidi přemisťovat z Ústí do Prahy. To prostě nikoli,“ ujistil Štěrba s tím, že před hodinou o tom mluvil s ředitelem Masarykovy nemocnice Alešem Chodackým.

„Nemám od něj signály, že by se najednou dělo něco krajně akutního. Určitě nedojde k tomu, že by někdo umíral bez pomoci, ať už v nemocnici nebo na ulicích jen proto, že nemáme anesteziology. Maximálně se omezí elektivní péče. To znamená, že někdo, kdo měl jít na operaci v květnu, a počká to, půjde na ni v červnu,“ dodal Štěrba.

Podle předsedy personální neshody na KAPIM vygradovaly během posledního měsíce a do jejich řešení se vložil jak ředitel Masarykovy nemocnice, tak i generální ředitelka KZ.

Žádoucí hledisko dalšího zklidnění

„Bylo rozhodnuto, že přednosta Marek Nalos, který na klinice působil necelého půl roku, odejde k 1. květnu,“ rekapituloval Štěrba s tím, že vedení KZ vyšlo vstříc převládajícímu názoru zdravotnické obce uvnitř kliniky, že je žádoucí z hlediska dalšího zklidnění, aby se Nalos nezúčastnil dalšího vedení kliniky. Tu povede do vypsání konkurzu primář Petr Vojtíšek. Devět anesteziologů z kliniky odchází také, ale pět z nich do dalších nemocnic KZ v Děčíně a Teplicích.

I proto nemá podle Štěrby docházet k závažnějším problémům. „Určitě nedojde k nějakým transferům mimo region, že by někdo, kdo potřebuje akutní péči, péči nedostal,“ ujišťuje předseda.

Porodnice v Teplicích je v novém kabátě.
Hotovo. Porodnice v Teplicích je v novém kabátě. Co se změnilo?

„Možná dojde na omezené období k nějakým transferům při plánovaných operacích,“ připouští Štěrba s tím, že než bude situace personálně stabilizovaná, některé operace se můžou odehrát místo v Ústí v Děčíně nebo Teplicích, ale v jednotkách případů. A vedení KZ navíc jedná intenzivně s Fakultní nemocnicí Bulovka ohledně výpomoci během služebního provozu.

Kauza exředitele Malého, kterého sebrala NCOZ, podle Štěrby také nepředstavuje pro KZ nijak fatální problém. A to ani proto, že kvůli vyšetřování pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) čerpání dotací. „Jde o částku 154 milionů korun z pěti projektů a 39 veřejných zakázek. To je částka, kterou při obratu 13 miliard za rok dokážeme pokrýt z úspor nebo z výsledku hospodaření,“ konstatoval Štěrba s tím, že je navíc velký předpoklad, že po prověření hospodaření MMR čerpání dotací opět obnoví.

A toto jste už na Teplickém deníku zaznamenali?

Zpráva o rozšíření prodejní plochy v rámci přístavby nové části Galerie Teplice

Přístavba Galerie Teplice, vizualizace.
Galerie Teplice se rozšíří. Bude přístavba, nová pasáž a další obchody