Dvaačtyřicet kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. To je základ unikátního výzkumu, jehož zadavatelem je týdeník Ekonom a data vyhodnocuje agentura pro informace a analýzy Datank. Srovnává mezi sebou 205 obcí a 22 městských částí hlavního města Prahy. Právě v těchto dnech probíhají vyhlášení výsledků regionálních kol. Jak dopadlo to letošní v Ústeckém kraji?

Loni páté, letos nejlepší

Nízká cena stavebních pozemků, vyšší mzdy, nízká nezaměstnanost a dostatek studentů v odborném vzdělávání. To jsou důvody, proč se podnikatelsky nejpřívětivějším městem Ústeckého kraje staly Podbořany, které si oproti loňsku polepšily o pět míst. Podbořany si vedou lépe v hodnocení podnikatelského prostředí, kde získaly první pozici, než v hodnocení přístupu veřejné správy, kde jsou šesté. Body jim snižuje především obsah webových stránek či elektronická komunikace. Přístup veřejné správy, druhou oblast, která se na celkovém hodnocení podílí padesáti procenty, mohou svým chováním radnice ovlivnit. I šesté místo v ní však městu na Lounsku na vítězství v krajském kole stačilo a zástupci Podbořan mohli ve čtvrtek převzít ocenění z rukou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

Tabulka.„Je to práce zhruba od roku 1992, kdy jsme začali měnit naši zemědělskou lokalitu na průmyslovou. Jsem rád, že z našeho města lidé neodcházejí pryč, rodí se tu děti, staví domy… Máme daň z nemovitosti na původní úrovni, úplně nejnižší, poplatky žádné nebo na minimu. Práci nezajišťujeme a náš přístup se řídí zásadou: co nejméně překážet a vše nechat v soukromých rukách. A je vidět, že tento postup se dá zrealizovat bez jediné koruny dluhu. Město Podbořany nemá žádné úvěry," reagoval před zaplněným kongresovým sálem ústeckého Clarion Congress Hotelu vzápěti po vyhlášení výsledků starosta Podbořan Radek Reindl.

Druhé místo si z letošního ročníku odnáší Bílina, která vede především v přístupu radnice, ceně pozemků i bytů nebo nejnižší konkurencí na trhu práce.

Třetí Louny se mohou pochlubit vstřícností a ochotou úředníků nebo nejvyšším počtem turistických informačních center.

Poprvé je tu cena pro firmu

Letos je součástí projektu Město pro byznys také Cena týdeníku Ekonom za přínosnou spolupráci s radnicí. Ta vyzdvihuje firmy, jež pro své město dělají víc, než je náplň jejich práce. Firmy nominují sami starostové. Oni osobně nebo jejich kolegové z radnic si „své" firmy na ústeckém vyhlášení krajských výsledků odprezentovali. Přítomní se však dozvěděli, že ne všechna města možnost nominace využila..

V Ústeckém kraji tuto cenu získala společnost SEVER Plus z Litvínova. Přínos pro město spočívá v koordinaci postupů města a dodavatele při realizaci investičních akcí, například překládky a opravy inženýrských sítí a související rekonstrukce vozovek a chodníků. Dále ve vstřícném přístupu tohoto dodavatele při realizaci měření a regulace tepla v objektech města, kterým Litvínovu umožnil snížit provozní nálady a náklady investičních akcí v odhadované hodnotě přibližně 350 tisíc korun.

Jak to bylo v minulém roce

Dodejme, že v loňském ročníku výzkumu byly nejúspěšnější Lovosice, druhý skončil Žatec a třetí Teplice. V celé České republice nejlepší hodnocení získaly město Přelouč v Pardubickém kraji, Humpolec v Kraji Vysočina a Dobruška v Královéhradeckém kraji. Lovosice skončily v celorepublikovém srovnání na pátém místě.

Jak dopadne letošní vítěz - město Podbořany?

CÍLE VÝZKUMU:

Město pro byznys je srovnávací výzkum, do kterého se jednotlivá města nepřihlašují, ale jsou do vyhodnocení zařazena automaticky.

Cílem výzkumu je vytvořit diskusní platformu na téma možnosti malého a středního podnikání ze strany samospráv. Organizátoři a partneři výzkumu si jsou velmi dobře vědomi, že úkolem samosprávy je vytvářet co nejlepší životní podmínky pro všechny, proto chtějí zprostředkovat jednotlivým radnicím dobré zkušenosti a nápady z ostatních regionů.

Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost bude sestaven unikátní žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu budou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která rozvinou důstojnou diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.

V čem se Město pro byznys liší od podobných projektů?

Podstatou výzkumu je komplexnost a ojedinělost průzkumu. Dosavadní projekty přinášely důležité informace, avšak pro určení nejlepšího podnikatelského prostředí mají jen dílčí vypovídající hodnotu informují podnikatele o rozvoji informačních služeb v regionu, aktivizují obyvatele, nebo se zaměřují pouze na velká města.

Srovnávací výzkum Město pro byznys se od ostatních projektů odlišuje nejen rozsahem, ale i množstvím sledovaných kritérií. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí města Prahy. Město pro byznys zahrnuje všechny oblasti, které mají pro podnikatele a firmy strategický význam.

www.mestoprobyznys.cz