VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hory, knížky, rybičky... Žiju úplně normálně, říká Michal Kučera

Louny /ROZHOVOR/ - Mladý politik z Loun dostal životní šanci a za měsíc bude kandidovat jako lídr TOP 09 v celém Ústeckém kraji.

9.10.2013
SDÍLEJ:

Michal Kučera se synem v LounechFoto: archiv rodiny

Michal Kučera vyrůstal na ostravském sídlišti. Číst se naučil jako pětiletý kluk sám už v mateřské škole. Dodnes rád čte, ale k tomu také „paří" počítačové hry. S manželkou se seznámil ve studentské hospodě a v památném roce 1989 se přestěhovali do Loun.

Na začátku října mu bude 45 let a stejný měsíc bude kandidovat za TOP 09 do Poslanecké sněmovny; jeho strana si ho vybrala jako lídra pro celý Ústecký kraj, což pro lidi z okresu Louny nebývá zrovna typický jev. Má tak relativně velkou šanci na zvolení.

DOTAZNÍK DENÍKU 
 
Oblíbená kniha: ruští romantici, světová i česká dobrodružná literatura, anglosaská literatura… vlastně cokoli, co mě zaujme a u čeho si oddechnu 
Oblíbený film:Pán Prstenů, Tenkrát na Západě 
Oblíbená hudba: Pink Gloyd, Dire Straits, Michal Prokop, Katapult, Jaromír Nohavica… 
Oblíbené jídlo:nejsem vybíravý, sním téměř všechno

Kdy a jak jste se dostal z Ostravska do Loun?

Bylo to v roce 1989. Během studia na Vysoké škole báňské v Ostravě jsem začal chodit se svou tehdejší spolužačkou, nynější manželkou. Ona byla z Loun. Takže proto jsme se přesunuli do jejího města. Navíc jsme v něm měli možnost společně bydlet, a to bylo tehdy dost významné.

Jak se stalo, že zrovna v tak slavném roce 1989?
To byla víceméně náhoda, s konkrétní politickou situací to stěhování tehdy nijak nesouviselo. Ale rok 1989 jsem prožíval jako snad všichni vysokoškoláci té doby: stávkovali jsme, lepili plakáty, vítali u nás ve městě Václava Havla tehdy ještě trochu plachého, obyčejného rozcuchaného člověka bez politických funkcí a s balíčkem zmačkaných startek v ruce, ale se silnými myšlenkami a vizemi. Neopakovatelná atmosféra.

Kde jste pracoval po ukončení školy?
Moje úplně první práce byla vrtný dělník v Geologickém průzkumu Ostrava. Pracoval jsem tam rok po gymnáziu. Týden dvanáctihodinových směn v maringotce na vrtech a týden doma. Během vysoké školy jsem chodil na noční směny na důl Vítězný únor. Nyní pracuji v pobočce zahraniční společnosti BEG, kterou jsem v ČR pomáhal zakládat. Firma působí v oblasti řízení osvětlení a ekonomických úspor v budovách.

V jakém oboru je vaše manželka? Jak se jmenují vaše děti a co studují?
Manželka se jmenuje Zdeňka a pracuje rovněž v zahraniční společnosti - je finanční ředitelkou. Starší syn dostal jméno Jan a studuje gymnázium, mladšímu Lukášovi je teprve pět a ten čerpá znalosti zatím v mateřské škole.

Kde a jak jste se seznámili s budoucí ženou?
Ve studentské hospodě v Ostravě. Byla to taková typická vysokoškolská studentská láska. A jsem rád, že nám to vydrželo dodnes.

Od kdy přesně jste členem TOP 09? Co vás přivedlo k této straně? Byl jste předtím i v nějaké jiné?
Ne, v jiné straně jsem nebyl, TOP 09 je moje první. Jsem v ní od roku 2009, od jejího vzniku. Rozhodl jsem se sám, nikdo se na mě neobracel ani mi nic nenabízel. Oslovily mě především celoživotní zásadové postoje a autorita Karla Schwarzenberga. A také osobní pocit, ke kterému jsem dospěl sám - že bychom neměli stát stranou, ale snažit se aktivně řešit veřejné dění a věci kolem nás.

Jakou roli jste sehrál při tlaku na odvolávání a odstupování bývalého dlouholetého starosty Loun Jana Kernera? Byl jste pro jeho výměnu? Byl jste nespokojen s tím, jak město řídí? Jste teď spokojen s novým vedením města?
TOP 09 měla pevný názor hned po komunálních volbách roku 2010 - nepodpořila kandidaturu Jana Kernera na starostu Loun a po volbách se ocitla v opozici k ODS a ČSSD. Tato koalice jako tým nefungovala, jak se ukázalo i později. Proti panu Kernerovi osobně nic nemám, avšak nesdílím s ním pohled na způsob hospodaření města a řízení městských organizací. Faktem je, že se hospodaření města podle mého názoru v poslední době zlepšilo a přitom se podařilo třeba do sportu, kultury a sociální oblasti ještě uvolnit peněz víc, než tomu bylo zvykem dříve.

Bydlíte v Lounech v bytě či domku? Máte chatu či chalupu?
Bydlíme v rodinném domku. Na chalupu jezdíme jen kousek odtud - do Žerotína.

Jaký je oblíbený způsob vaší dovolené?
Je to různé, v létě k moři do Chorvatska, v zimě lyžovat do Itálie. Letos jsme byli pod stanem v kempu v Jesenici a koupali se také ve Střele, což hlavně malý syn velmi ocenil - má rád dobrodružství tohoto druhu. A já osobně mám velmi rád všechny druhy horské turistiky. České a slovenské hory mám prolezlé skrz na skrz snad všechny.

Máte doma nějaké zvíře?
Zatím jen rybičky. Jméno bych vám rád prozradil, úplně už na vás vidím, jak se chcete zeptat, ale žádné jsme jim nedávali.

Kouříte, pijete alkohol? Jaké jsou vaše neřesti? Co na vás vytáhnou vaši protivníci?
Nemohu přímo říci, že jsem zapřisáhlý nekuřák, ale je pravda, že už asi půl roku jsem si nezapálil. Alkohol si dám příležitostně, asi jako většina lidí. A moje další neřesti? Teď mě tak narychlo nic nenapadá… Docela mě baví počítačové hry, na nich strávím dost času, takže to asi není moc příkladné a výchovné.

Jaký je váš oblíbený citát?
Určitě by to bylo něco z Murphyho zákonů.

Autor: Libor Želinský

9.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nádraží Moldava

Jednání o propojení Moldavy s Holzhau posouvá sesuv

Stále více lidí si pořizuje ježka jako domácího mazlíčka. Vhodný je k tomu například africký ježek bělobřichý. Pokud ale chcete „zachránit“ ježka z lesa či parku, zjistěte si nejprve, zda vaši pomoc skutečně potřebuje.

Ježci nabírají kila. Zvládnou to i bez lidí

Zelení: Celio si zapálilo svou skládku samo. Absurdní, reaguje společnost

Litvínov - Za srpnový velký požár na skládce Celio u Litvínova padlo trestní oznámení. 

Sedl si za volant, i když má zákaz řízení

Teplice - Porušení zákazu řízení auta bude muset u soudu vysvětlit 43letý muž, kterého v Trnovanech zastavili policisté z oddělení hlídkové služby.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

Obchodní ředitel FK Teplice Přemysl Hruška: Moje práce nikdy nekončí

Teplice /ROZHOVOR/ – Kdekdo vám poví, že současný sport je hlavně o penězích. Aby sportovní klub fungoval, musí být zkrátka finančně zajištěn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení