Krajská koalice KSČM, ČSSD a SPD posvětila rozpočet s příjmy 18,08 miliardy a výdaje 18,63 miliardy korun. Schodek více než půl miliardy korun hodlá pokrýt přebytkem z minulých let a úvěrem. „Celkově se předpokládá zvýšení zadlužení kraje o 435 milionů korun z důvodu čerpání už uzavřeného investičního úvěru na 1,5 miliardy, který má stanovené celkové vyčerpání do konce roku 2021,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Největší části rozpočtu míří do školství a dopravy. Střední školy a školská zařízení zřizované krajem spolknou 9,8 miliardy, což je oproti loňsku téměř o miliardu více. „Nárůst souvisí se zvýšením platů učitelů,“ doplnila Dosedělová. Pozadu nezůstane ani odbor dopravy, který bude hospodařit s 2,8 miliardy korun, což je o 334 milionů více než loni. Peníze půjdou na zajištění autobusové a vlakové dopravy a opravu silnic. Na nákup autobusů uzavřel kraj ručitelské prohlášení na jednu miliardu za úvěr poskytnutý své dopravní společnosti.

Mezi největší investice patří nová silnice u Chomutova za 577 milionů. „Dále obchvat Roudnice za 320 milionů, dostavba Střední školy stavební Teplice za 278 milionů, most ve Štětí za 178 milionů nebo depozitář vědecké knihovny za 132 milionů,“ vyjmenoval krajský radní pro investice Ladislav Drlý (KSČM) s tím, že u většiny investic se kraj snaží získat podporu z evropských fondů.

Krajská zdravotní, která sdružuje nemocnice v Ústí, Děčíně, Teplicích, Chomutově a v Mostě, zase dostane 165 milionů na investice do starého majetku nebo na komplexní kardiovaskulární centrum. Zanedlouho se rovněž otevře v teplické nemocnici protialkoholní záchytná stanice, jejíž roční provoz spolkne 22 milionů. Kraj postupně ve čtyřech letech nakoupí také 66 nových záchranek, celkem nejvýše za půl miliardy korun.