Dycky Most! Někdy ale i jiná města, třeba Bílina nebo Chomutov. V minulosti i Děčín. To jsou dějiště mezinárodních vánočních hokejových turnajů mládeže Christmas Cup, které už dvě desítky let organizuje Mostečan Zdeněk Kolman. Podporuje tak nejen sportovní dění, ale i turistický ruch v regionu. Každoročně do Ústeckého kraje přijíždí nejen kvůli hokeji množství lidí.

„Přišlo to tak nějak spontánně,“ vzpomíná na dobu, kdy se začala psát historie podniku, který byl často i jedním ze základů úspěšné kariéry dnes slavných českých hokejistů. „Při prvním turnaji v roce 1999, který byl vypsán pro ročník narození 1988, hráli v mužstvech, která na turnaji startovala, například kapitán české reprezentace Jakub Voráček, Michael Frolík nebo Jiří Tlustý, kteří se potom výrazně prosadili v NHL,“ líčí Kolman.

Vítězem se tehdy stali hráči tehdejšího Baníku Most. Na Christmas Cupu startoval i obránce Radko Gudas, který doposud drží turnajový rekord. Při dovednostních soutěžích, které provázejí zahájení každé věkové kategorie turnaje, trefil při střelbě na přesnost jako jediný všechny čtyři terče a stačily mu na to pouze čtyři střely.

Osecká pouť.
Kdo má ještě prázdný kalendář. Zaškrtněte si tam akce roku na Teplicku, zde tipy

Dnes 55letý Kolman pochází ze sportovní rodiny. Hrál hokej v Mostě a v roce 1987 to zkoušel i v prvoligovém Litvínově. Tehdy měl ukončit kariéru obránce Karagavrilidis a klub hledal náhradu. Jedním z kandidátů byl i Kolman. Zůstalo však jen u zkoušky.

„Otec trénoval házenou a organizoval turnaje. Já hrál hokej a občas mu s turnajem pomáhal. Když jsem s aktivní kariérou skončil, tak mě napadlo, proč nezkusit uspořádat taky nějaký hokejový turnaj. Začal jsem na tom pracovat. Chtěl jsem, aby byl s mezinárodní účastí a povedlo se. Dneska už máme za sebou dvacet ročníků a na nezájem ze strany klubů nebo hokejových výběrů si rozhodně nemůžeme stěžovat. Christmas Cup si udělal nejen v Česku dobré jméno,“ těší Kolmana.

Ten také připomíná, že například druhý ročník podniku se dokonce hrál na osmi stadionech v republice. Jedním z nich byl „zimák“ v Děčíně, kam přišlo na všechny zápasy celkem rekordních osm tisíc diváků.

Tradičně sem jezdí české týmy, ze zahraničí pak z Ruska, Ukrajiny, Německa, Finska, Švédska, Kanady a USA, ale i z exotických zemí, jako jsou Spojené arabské emiráty. Každoročně tak přijede do regionu přes tisíc lidí, kteří se nezajímají jen o hokej. Hlavně týmy z ciziny mají pobyt na turnaji spojený s návštěvou místních zajímavých míst nebo památek. V Mostě jich většina zamíří do unikátního přesunutého kostela. Před příjezdem do místa turnaje nebo po skončení pak je zase třeba čas na výlet po Praze.

Nízkoprahové denní centrum provozuje nezisková organizace Květina, z. s. na adrese Denisova 235/3 v Teplicích – Řetenicích.
V Teplicích začala fungovat nová sociální služba. Zaměřuje se na lidi bez domova

Vánoční Christmas Cup má i mladšího bratra, velikonoční turnaj Easter Cup. Ten se letos uskuteční podevatenácté. Na něm vyrostl dnešní juniorský reprezentant Německa George Saakyan, který hraje druhou nejvyšší soutěž DEL2. Uplynulou sezonu byl v Drážďanech, v právě probíhajícím ročníku obléká dres EHC Freiburg. Letošní ročník bude probíhat do 27. března do 26. dubna. A bude to pořádná nálož turnajů. Je totiž vypsán pro dvanáct věkových kategorií.