Dycky Most! Někdy ale i jiná města, třeba Bílina nebo Chomutov. V minulosti i Děčín. To jsou dějiště mezinárodních vánočních hokejových turnajů mládeže Christmas Cup, které už dvě desítky let organizuje Mostečan Zdeněk Kolman. Podporuje tak nejen sportovní dění, ale i turistický ruch v regionu. Každoročně do Ústeckého kraje přijíždí nejen kvůli hokeji množství lidí.

„Přišlo to tak nějak spontánně,“ vzpomíná na dobu, kdy se začala psát historie podniku, který byl často i jedním ze základů úspěšné kariéry dnes slavných českých hokejistů. „Při prvním turnaji v roce 1999, který byl vypsán pro ročník narození 1988, hráli v mužstvech, která na turnaji startovala, například kapitán české reprezentace Jakub Voráček, Michael Frolík nebo Jiří Tlustý, kteří se potom výrazně prosadili v NHL,“ líčí Kolman.

Vítězem se tehdy stali hráči tehdejšího Baníku Most. Na Christmas Cupu startoval i obránce Radko Gudas, který doposud drží turnajový rekord. Při dovednostních soutěžích, které provázejí zahájení každé věkové kategorie turnaje, trefil při střelbě na přesnost jako jediný všechny čtyři terče a stačily mu na to pouze čtyři střely.

Dnes 55letý Kolman pochází ze sportovní rodiny. Hrál hokej v Mostě a v roce 1987 to zkoušel i v prvoligovém Litvínově. Tehdy měl ukončit kariéru obránce Karagavrilidis a klub hledal náhradu. Jedním z kandidátů byl i Kolman. Zůstalo však jen u zkoušky.

„Otec trénoval házenou a organizoval turnaje. Já hrál hokej a občas mu s turnajem pomáhal. Když jsem s aktivní kariérou skončil, tak mě napadlo, proč nezkusit uspořádat taky nějaký hokejový turnaj. Začal jsem na tom pracovat. Chtěl jsem, aby byl s mezinárodní účastí a povedlo se. Dneska už máme za sebou dvacet ročníků a na nezájem ze strany klubů nebo hokejových výběrů si rozhodně nemůžeme stěžovat. Christmas Cup si udělal nejen v Česku dobré jméno,“ těší Kolmana.

Ten také připomíná, že například druhý ročník podniku se dokonce hrál na osmi stadionech v republice. Jedním z nich byl „zimák“ v Děčíně, kam přišlo na všechny zápasy celkem rekordních osm tisíc diváků.

Tradičně sem jezdí české týmy, ze zahraničí pak z Ruska, Ukrajiny, Německa, Finska, Švédska, Kanady a USA, ale i z exotických zemí, jako jsou Spojené arabské emiráty. Každoročně tak přijede do regionu přes tisíc lidí, kteří se nezajímají jen o hokej. Hlavně týmy z ciziny mají pobyt na turnaji spojený s návštěvou místních zajímavých míst nebo památek. V Mostě jich většina zamíří do unikátního přesunutého kostela. Před příjezdem do místa turnaje nebo po skončení pak je zase třeba čas na výlet po Praze.

Vánoční Christmas Cup má i mladšího bratra, velikonoční turnaj Easter Cup. Ten se letos uskuteční podevatenácté. Na něm vyrostl dnešní juniorský reprezentant Německa George Saakyan, který hraje druhou nejvyšší soutěž DEL2. Uplynulou sezonu byl v Drážďanech, v právě probíhajícím ročníku obléká dres EHC Freiburg. Letošní ročník bude probíhat do 27. března do 26. dubna. A bude to pořádná nálož turnajů. Je totiž vypsán pro dvanáct věkových kategorií.