V regionu se dotace bude rozdělovat už potřetí, podle odhadu odborníků je nutné nahradit zhruba 42.000 starých kotlů na pevná paliva za ekologičtější zdroj. Sdělila to mluvčí samosprávy Lucie Dosedělová.

Nejvýše 150 tisíc na výměnu

Na Ústecký kraj připadá z dotačního programu Ministerstva životního prostředí, který má celkový objem tři miliardy korun, 5,39 procenta. „Podle požadavků ministerstva musí být do konce roku 2018 v Ústeckém kraji minimálně zrealizováno 1080 projektů," uvedla Dosedělová.

Dotace pro obyvatele bude nejvýše 150 tisíc korun na jednu výměnu. Loni bylo maximum na jednu žádost 60 tisíc korun u kotle na tuhá paliva.

Novou výzvu pro žadatele kraj sice vyhlásí nejdříve počátkem příštího roku, lidé ale mohou kotel instalovat už před začátkem letošní topné sezony a až poté požádat o proplacení faktur.

Dotace provází velký zájem

Samospráva očekává, že zájem o dotaci bude podobně velký jako v předchozích letech. Loni vyhlásil kraj výzvu 12. května a za devět dnů byla vyčerpána celá třicetimilionová částka, úředníci přijali 584 žádostí.

O rok dříve rozděloval kraj 20 milionů korun a vyčerpány byly za necelý měsíc. Ovzduší v Ústeckém kraji se podle krajského odboru životního prostředí za uplynulé roky zlepšilo.

„Stále pracujeme na tom, aby právě i výměna starých kotlů v co největší míře přispěla k dalšímu zlepšení," dodala Dosedělová.