„Je tady výborná atmosféra. Po roce tady potkávám stejné lidi, se kterými si rád popovídám. Člověk potřebuje mít během roku určité body, na které se může těšit," popisuje Honza. Na Czech Truck Prix přijel z Plzně už popáté.

Na dráze teď vystřídaly obrovské tahače o poznání menší sportovní sportovní vozy. Honza vyráží do paddocku, aby si prohlédl své oblíbené trucky zblízka. Za tuto možnost si ovšem musel připlatit. Zatímco vstupenka na divácký svah vyjde na 450 korun, ta na stanoviště závodních vozů vyjde až na 1 400 korun. Odměnou je ovšem možnost sledovat zblízka hektické přípravy. Kolem jednoho z kolosů se tvoří hlouček napjatě sledujících mužů. „Asi vyměňují spojku," odhaduje Honza.

V paddocku je samozřejmě možné setkat i se samotnými jezdci. Kromě zážitků si Honza odnáší i autogram svého oblíbence. „Zájem fanoušků mě opravdu těší. Je tu neskutečná atmosféra. Je milé, že kromě Čechů si pro podpis chodí i hodně německých diváků," popisuje roudnický trucker David Vršecký. Kromě závodníků bylo možné potkat i olympijského vítěze Vavřince Hradílka, baviče Rudu z Ostravy nebo moderátora Petra Svěceného.

Právě mezi Němci jsou závody velmi oblíbené. Tradičně kempují v areálu Matyldy a softbalového hřiště nedaleko autodromu. I Viunze Fischerová přijela spolu s manželem až z Německa. Svůj karavan zaparkovala v mosteckém kempu už potřetí. „Máte tu výborné pivo. Je lepší než to německé," pochvaluje si Viunze. A v kempu se nenudí ani po skončení závodů. Večer se totiž venku rozestaví lavičky a promítají se filmy. Pro mnohé návštěvníky jsou tak mostecké závody i příjemnou dovolenou.

Kromě piva, které k truckerským závodům neodmyslitelně patří, bylo pro diváky připraveno i další občerstvení jako langoše, klobásy nebo cukrová vata. Pořadatelé samozřejmě nezapomněli ani na nejmenší návštěvníky. Na diváckém svahu si děti mohly zdarma vyzkoušet závody na čtyřkolkách, lezeckou stěnu a různé skákací atrakce.

Markéta Prosová