Filmová místa. Seriál Sever se natáčel v Bílině a v Proboštově.
Filmová místa na Teplicku. Kde všude se točilo. Poznáte je? Některá se změnila

Netflix chystá uvedení filmu Krev a zlato z konce druhé světové války. Sice je německý, natáčel se ale také v několika lokacích České republiky včetně Výsluní na Chomutovsku. Filmaři zabrali celou polovinu čtyřsethlavého horského městečka. Aby navodili správnou atmosféru, změnili vizáž celých domů a ulic. Místní lidé, z nichž si někteří zahráli v komparsu, už se těší na uvedení filmu. Premiéru na Netflixu bude mít 26. května.

O čem film pojednává? Na samém konci druhé světové války nechce německý dezertér už nic jiného než být doma. Místo toho se ale musí postavit esesákům, kteří pasou po ukrytém zlatém pokladu. Lačnost po něm vynese na světlo velké tajemství a skončí krvavým střetem v kostele.

Podívejte se na trailer Netflixu

Zdroj: Youtube

Krev a zlato - Oficiální trailer  Zdroj: YouTube.com/Netflix Česká republika

Děj ústí v kostele sv. Václava ve Výsluní, ve filmu ale údajně představuje bavorský svatostánek. Místní lidé, kteří se přihlásili do komparsu, zase zosobňují různé vrstvy německého obyvatelstva.

„Já jsem nejspíš představovala nějakou paní tovární. Měla jsem na sobě šaty, kabát a klobouček, ostatní ženy měly spíš chudší oblečení a šátky na hlavě,“ popsala Zuzana Netoličková. K filmu si odskočila ze své Restaurace a penzionu U Zlatého jelena a spolu s ní se do natáčení zapojili i její rodiče. „Z mámy udělali nějakou babičku a táta byl sedlák. Do komparsu se mu nechtělo, ale měli málo mužských,“ doplnila.

Rodina už viděla upoutávku a poznala sebe i další známé tváře. Na uvedení snímku se těší, ačkoli natáčení nebylo vždy příjemné. „Pořád se čekalo, což bylo nezáživné. Abych se něčeho takového účastnila podruhé, museli by pro mě mít nějaký opravdu dobrý kostým,“ uvedla se smíchem Netoličková. V tom svém totiž zažívala značné útrapy. „Obuli nás do starých bot. Ty mé byly na pohled úžasné – kožené a na podpatku, jenže když jsem v nich běhala osm až dvanáct hodin, cítila jsem každý hřebíček a pajdala jsem, jak mě bolely nohy,“ posteskla si dodatečně.

Všichni účinkující dostali zaplaceno. Nejvyšší částku ale inkasovalo samo město za zábor ulic, a to dva miliony korun. „Zatím je máme schované v rozpočtu, později je využijeme na opravy kostela sv. Václava, kde se natáčení uskutečnilo,“ zmínil starosta David Lacman.

Dalších zhruba 400 tisíc korun filmaři zaplatili za škody, k nimž ve Výsluní došlo. Filmaři například poničili dlažbu z pískovcových desek, do jejíž renovace město dalo skoro tři miliony korun.

Natáčení pohádky Tři Bratři. Místo: Děčínský Sněžník. Hrají: V. Dyk, T. Klus, 
Z. Piškula, Z. Norisová
Ústecký kraj stále láká filmaře. Točí se i na Teplicku

„Nějaký člen štábu nedbal pokynů a vysokozdvižným vozíkem, který měl půldruhé tuny, projel přes celou délku kostela. Desky se tak polámaly,“ popsal bývalý starosta, dnes zastupitel Ladislav Kareš. „Ve finále to ale dopadlo dobře, filmaři škody zaplatili a ještě jsme dostali dvě nové lampy veřejného osvětlení navíc,“ dodal.

Film Krev a zlato (Blood and Gold) režíroval Peter Thorwarth, který stojí například za úspěchem oceňovaného německého dramatu Náš vůdce. Vycházel ze scénáře Stefana Bartha.

Akční drama trvá 100 minut. Dezertéra Heinricha v něm zosobnil Rober Maaser, velitele SS Alexander Scheer a v dalších rolích si zahráli například Jördis Triebel, Roy McCrerey, Jared Lorenzo, Stephan Grossmann, Juri Senft, Simon Rupp a Petra Zieser.