Ústecká Masarykova nemocnice koupí dva nové rentgeny. Rozhodlo o tom představenstvo Krajské zdravotní, pod kterou spadá nemocnice v Ústí, Teplicích, Děčíně, Mostě a Chomutově.

9 MILIONŮ Z KRAJE

Na jeden z přístrojů odklepli 9 milionů korun krajští zastupitelé. „Situaci bylo potřeba řešit rychle, Krajská zdravotní na oba přístroje peníze neměla,“ říká náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák, který má zdravotnictví v gesci.

„Druhý přístroj pořídíme standardní cestou zařazením do investičního plánu nákupu zdravotnické techniky na příští rok,“ podotýká ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní Josef Liehne. Oba nové přístroje nahradí ty od srbského výrobce VISARIS, které nemocnice téměř dva roky používala.

Příčinou nákupu nových je incident, který se v nemocnici před necelým měsícem odehrál. Hlavice rentgenu Visaris Vision C se 12. října uvolnila při běžném vyšetření 80leté pacientky. Těžký zářič spadl seniorce přímo na hrudník. I přes okamžitou pomoc zdravotníků na následky těžkého poranění zemřela.

Rentgen - ilustrační foto
Na pacientku v ústecké nemocnici spadl rentgen. Na následky zranění zemřela

Do Ústí se dva kusy srbského rentgenu dostaly v roce 2015. Jejich dodavatelem je společnost FOMA Medical z Hradce Králové, která vyhrála výběrové řízení. Nabídla nejnižší cenu. Za obě zařízení nemocnice tehdy zaplatila více než 7 milionů korun bez DPH. Zda se i protentokrát vybere nabídka s nejnižší cenou, není zatím zřejmé.

„Určitě musíme dodržovat zákon o zadávání veřejných zakázek. Máme tým specialistů, který se zadáváním veřejných zakázek zabývá,“ říká mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

To potvrzuje i Liehne. „Pro nás jako pro zdravotníky je důležité, že představenstvo nákup schválilo. Můj cíl a moje snaha jsou, aby tu byl přístroj co nejdříve,“ zmiňuje Liehne.

ČEKACÍ DOBA JE AŽ 45 MINUT

Oba srbské rentgeny jsou podle jeho slov odstavené z provozu. Nemocnice v nich ztratila důvěru.

„Nahradili jsme je jedním přístrojem, který byl původně určený pro jiná vyšetření, a jedním zapůjčeným přístrojem. Aktuálně provádíme přibližně 50 % celkového počtu vyšetření před havárií. Všechny ostatní přístroje včetně CT a magnetické rezonance fungují bez omezení,“ podotýká dále Liehne s tím, že momentálně jsou upřednostněni pacienti z Emergency a pacienti z lůžkových oddělení Masarykovy nemocnice.

Masarykova nemocnice, ilustrační foto.
Kácení stromů omezí provoz v části areálu ústecké Masarykovy nemocnice

„Pacienti s neakutním vyšetřením jsou buď odkláněni do ústecké EUC Kliniky, nebo jsou vyšetřeni zde a čekací doba je podle aktuálního počtu ostatních čekajících pacientů přibližně 30 až 45 minut. Mimoústeckým pacientům doporučujeme nechat si provést rentgenové vyšetření v místě bydliště a CD či DVD donést s sebou,“ doplňuje Liehne.

Příčina říjnového neštěstí stále zůstává nejasná. Jak uvádí společnost FOMA Medical v tiskové zprávě, rentgen, který zabil pacientku, je certifikovaný a letos v červnu prošel pravidelnou bezpečnostní kontrolou za přítomnosti techniků výrobce. „Další kontrola byla plánovaná na prosinec. Vylučujeme, že by nežádoucí příhoda byla způsobena chybou servisu,“ uvádí společnost.

Kriminalisté tragickou smrt 80leté seniorky i nadále vyšetřují. „Stále probíhají úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Krajští kriminalisté zároveň nechávají na poruchový rentgen vypracovat odborný znalecký posudek.

„Žádáme veřejnost o strpení, dokud nebude dokončeno vyšetřování ze strany příslušných institucí. Ani my a ani výrobce se nezříkáme zodpovědnosti, pokud se prokáže, že je oprávněná. Jen chceme, aby vyšetřování určilo skutečnou příčinu nežádoucí příhody,“ dodala společnost FOMA Medical.

Ilustrační foto
Epidemie žloutenky se šíří Ústím, onemocněl i úředník z Neštěmic