Petr Košťál bere do ruky lesklý ovladač s mnoha nejrůznějšími tlačítky. Neznat jeho profesi, člověk by si pomyslel, že s ním hodlá zapnout nějakou supermoderní televizi. Fantaskní představa zase není až tak vzdálená skutečnosti.

SPLŇUJE BEZPEČNOSTNÍ KRITÉRIA

Až na to, že Košťál pracuje jako vedoucí radiologický asistent Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a ovladačem obsluhuje přístroj za téměř 9 milionů korun.

Ústecká nemocnice totiž spustila provoz nového špičkového rentgenu od firmy Samsung. Digitální a plně automatizovaný přístroj nahradil jeden ze dvou srbských rentgenů společnosti Visaris, které nemocnice vlastní.

Přesně před dvěma měsíci totiž část jednoho z těchto rentgenů spadla na 80letou seniorku. Těžká hlavice se uvolnila a spadla ležící pacientce na hrudník. Ta na následky zranění zemřela. Porouchaný rentgen zatím stále v nemocnici zůstává kvůli policejnímu vyšetřování. Je ale vypnutý.

Nový přístroj splňuje nejpřísnější bezpečnostní kritéria. „Má asi šest čidel, která zabraňují jakékoli kolizi s pacientem, a to zcela samostatně okamžitým zastavením všech pohybů,“ vysvětluje Košťál, kterému se prý s novou „mašinkou“ pracuje nadmíru dobře. Minulý týden nemocnice personál radiodiagnostického oddělení odborně vyškolila.

„Také radiační bezpečnost pacienta je u tohoto modelu na nejvyšší možné úrovni. Digitální detektory, které vytvářejí rentgenový obraz, mají nejvyšší kvantovou účinnost dostupnou v současnosti na trhu,“ uvádí Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž ústecký špitál spadá.

LŮŽKO UNESE 300KILOVÉHO PACIENTA

Stejný mají i ve Fakultní nemocnici v Plzni. Od pondělí přístroj vyšetřil už desítky pacientů. Ani s obéznějšími pacienty nemá korejský přístroj problém, nosnost lůžka je 300 kilo. „O nehodě vím, ale strach z vyšetření určitě nemám. To bych se musela bát pořád a všeho,“ řekla jedna z pacientek.

Nemocnice stále čeká na posudek znaleckého ústavu ke starému rentgenu. Podle ředitele Krajské zdravotní (KZ) Petra Fialy si nemocnice od začátku trvá na tom, že za nehodu nemůže.

„Stávající situace je velmi obtížná, jelikož vyšetřovna, kde se nešťastná událost stala, je stále zapečetěná. Přináší to naší společnosti nemalé komplikace. Oba přístroje stejné značky jsou postaveny mimo provoz, a dokud nebudou k dispozici závěry znaleckého posudku, o dalším postupu ohledně těchto přístrojů nelze rozhodnout,“ sdělil Fiala.

Příčina říjnového neštěstí zůstává nejasná. Jak uvedla společnost FOMA Medical, porouchaný rentgen je certifikovaný a letos v červnu prošel pravidelnou bezpečnostní kontrolou. „Vylučujeme, že by nežádoucí příhoda byla způsobena chybou servisu,“ uvedl dodavatel srbského rentgenu v tiskové zprávě.

Podle zjištění MF Dnes, která se odkazuje na zdroj z nemocnice, se vedení KZ přiklání k názoru, že šlo o mechanickou závadu na pístu tubusu. Kriminalisté tragickou smrt 80leté seniorky i nadále vyšetřují. „Stále probíhají úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti,“ zmínila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Miliony na nákup rentgenu dal Ústecký kraj. „Druhý přístroj, který je dosud předmětem vyšetřování policie, také nahradíme novým. Zařadíme ho do investičního plánu nákupu zdravotnické techniky na rok 2018,“ řekl předseda představenstva KZ Jiří Novák.