V loňském roce bylo hnízdění po několika předešlých marných pokusech poprvé završeno úspěchem. Ve spolupráci se Zoo Liberec se podařilo odchovat dvě mláďata, samce a samici.

VYPADALO TO, ŽE ODCHOV NEBUDE

„V letošním roce jsme opět očekávali odchov, samice snesla první vejce, které jsme odvezli kolegům do Zoo Liberec, v polovině března, druhé z náhradní snůšky v dubnu jsme umístili do naší líhně a pod samici podložili podkladek,“ popisuje vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

Liberecké mládě se začalo klubat, ale bylo málo životaschopné, a ústecké vejce nebylo oplozené. Vypadalo to, že letos žádný odchov nedopadne.

"V polovině května se ozvali kolegové Zoo Lešná. Jejich samice snesla vejce, které umístili do líhně, ale těsně před jeho vyklubáním slezla z podkladku. Mateřské povinnosti tedy připadly na naši samici,“ doplňuje zooložka.

Zoo Ústí nad Labem - ilustrační foto. Irbis
Irbisové se vrátili do ústecké zoo. Želvu hvězdnatou dostala zoo darem

Mládě dovezli do Ústí 17. května, v té době vážilo necelých 300 gramů. "Voliéra se samicí je umístěna mimo pohled návštěvníků, takže ptáci zde mají dostatek klidu, samce jsme z bezpečnostních důvodů oddělili. Díky kamerovému systému jsme mohli sledovat, jak samice mládě přijme, a vše dobře dopadlo,“ s potěšením vysvětluje chovatel Lukáš Štěrba.

POTRAVA OD SAMICE NESTAČILA

Samice adoptovaného potomka začala krmit, ale ne v dostatečném množství, takže mu potravu v podobě naporcovaných potkanů natrávených v Pancreolanu přinášeli i chovatelé.

Ústecká samice supa himálajského se stará o liberecké mládě.Zdroj: Věra Vrabcová

„Zpočátku jsme ke hnízdu s krmením chodili dvakrát denně, nyní stačí jen jednou za den, vždy ráno. Kromě potkaního masa dostává samice i králíky, kteří slouží jako potrava pro ni i pro mládě. Mládě má dnes již šest kg. Když bylo menší, samice jej zahřívala, ale to již nyní není potřeba. Spíše v horkých slunečných dnech stojí na hnízdě s roztaženými křídly, aby mu poskytla dostatek stínu,“ doplňuje chovatel.

Ústecká zoo plánuje chov tučňáků.
Tučňáci do ústecké zoo v létě nepřijdou

Sup himálajskýPodle údajů www.isis.org chová v Evropě tyto vzácné dravce v počtu 41 jedinců (19 samců, 18 samic a čtyři ptáky neurčeného pohlaví) 16 institucí. Je potěšitelné, že tři z toho se nacházejí v naší republice – Zoo Lešná, Zoo Liberec a Zoo Ústí nad Labem. Také odchovy jsou vzácností, v posledních 12 měsících se vylíhla pouze tři mláďata, dvě ve francouzské zoo v Les Epesses a jedno v České republice "Jde právě o to ze Zoo Lešná, o které se stará naše samice,“ sděluje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.