Konopný panenský olej vyniká příjemnou oříškovou chutí, proto se může přidávat do těsta, kterému propůjčuje plnohodnotný charakter a oříškovou chuť. Olej by se neměl zahřívat na teplotu vyšší než 180 °C. Po otevření doporučujeme skladovat v ledničce a nevystavovat přímému slunečnímu světlu. Při mírném vaření se nepřipaluje, nicméně teplem se ničí cenné nenasycené mastné kyseliny, a proto je škoda ho používat k tepelné úpravě. Použít ho lze jako zálivku do salátů nebo přidat na závěr po dovaření jídla, hodí se taky k ochucení müsli nebo do pomazánek. Používá se do zálivek, salátů, očistných nápojů, pomazánek, směsí, k výrobě másla, výrobě konopného pesta, konopné majonézy, nádivek, chleba, tofu. Využití je tedy velmi všestranné.

Zajímavé recepty

Konopné semínko (připomíná rovněž chuť oříšků) se používá ve studené kuchyni, ale lze i péct (dietní konopné sušenky) či lehce orestovat (výroba konopného pesta), opražit (poleva). V kuchyni se zpracovává již oloupané, protože je velmi malinké (jako sezamové semínko) a skořápka velmi tvrdá. Skořápka se odstraňuje speciálně atmosféricky. Semínko je poté velmi měkké a může se konzumovat přímo, případně se dá pomlít do dortů, je vhodné na posypání, do směsí (třeba v kombinaci s citronovou šťávou, oříšky, bylinkami, zelím), k výrobě konopného mléka (namočit s mandlemi na den, nevařit, pak rozmixovat, ochutit skořicí a přidat extrakt z vanilky), kečupu (rozmixování s rajčaty, skořicí, s medem), pěny (semínka lze rozmixovat do pěny). Dá se použít do salátů (jako sezamová semínka) nebo pomazánek (pomlít a přidat hermelín, poté našlehat).

Konopné semínko neobsahuje tolik syrových proteinů jako sója, ale proteiny, které obsahuje, jsou perfektní pro zažívání.

Výživné složky

Proteiny: Konopné semeno obsahuje osm esenciálních (pro organismus nezbytných) aminokyselin. Dvě třetiny proteinů jsou lehce stravitelné složky nazývané „globulin edestin".

Tyto proteiny jsou zdrojem imunoglobinu, který tvoří část imunitního systému. Zajištění dostatku proteinů ve výživě je nejlepší způsob, jak se vyvarovat onemocněním.

Půl kilogramu konopného semene obsahuje 120 g proteinů kolem 25 procent! Konopná semínka obsahují také albumin, další esenciální protein.

Panenský olej (Carun): Olej z konopných semen za studena lisovaný si zachovává důležité vstupní látky. Na základě spektra mastných kyselin se řadí do skupiny špičkových stolních rostlinných olejů.

Barva je zelená, charakteristická chuť podobná chuti oříškové. Používá se při přípravě pomazánek, marinád a salátů. Již 3 4 lžičky konopného oleje postačí na pokrytí denní dávky kyseliny linolenové a alfa-kyseliny linolenové.

Konopné semínko je ze třetiny své váhy olej. Tento olej obsahuje málo nasycených tuků a mnoho olejů dobrých pro lidský organismus. V podstatě je tělo potřebuje k přežití, protože si je nedokáže vytvořit samo. A to je důvod, proč jsou nazývány „nezbytné mastné kyseliny". Dvě nejdůležitější jsou Omega-6 (kyselina linolová) nebo také LA a Omega-3 (kyselina alfa linolenová) LNA. Tyto druhy mastných kyselin chybí ve stravě mnoha lidí, kteří je nahrazují nasycenými (živočišnými) kyselinami, způsobujícími srdeční onemocnění, protože nasycené mastné kyseliny přispívají k ucpávání cév a tepen.

Požíváním oleje z konopných semen se dodává LA a LNA tělu a snižuje se tak možnost srdeční příhody. Tyto kyseliny taktéž redukují záněty. Zbývající oleje tvoří kyselina olejová, palmitová, stearová, gamma-linolová (dobrá pro kůži, vlasy a nehty) a další.

Pro imunitní systém člověka jsou využívány při léčbě pacientů trpících rakovinou, kardiovaskulárními nemocemi, zakrněním žláz, žlučovými kameny, ledvinovou degenerací, suchou kůží, slabým imunitním systémem, akné a menstruačními problémy.

Mastné kyseliny se rychle lámou (hroutí), pokud jsou vystaveny teplu, vzduchu nebo slunečnímu záření, takže jakmile jsou jednou semena vylisována na olej, měl by se použít rychle a uschovat na chladném a temném místě. K vaření se nedoporučuje.

Semenný výlisek (pokrutiny): Vedlejší produkt lisování oleje obsahuje kolem 30 procent bílkovin a stále nezanedbatelné množství kvalitního oleje. Pro plnou ořechovou chuť se výlisků někdy užívá jako přísady při výrobě piva. Mletím z nich získáme konopnou mouku. Nejčastěji se však výlisek čili pokrutiny přidávají do krmiva pro koně, psy, kočky i ptáky. Mají blahodárné účinky na kvalitu kůže a srsti krmených zvířat. Je tomu tak proto, že olej v pokrutině stále obsahuje nenasycené mastné kyseliny.

Vajíčka od slepice živené konopím mají zřetelně žlutý žloutek, a to díky vysokému obsahu karotenoidu v konopném semenu. Karotenoidy jsou tučné rozpustné pigmenty, které jsou přínosné pro zdraví. Zmírňují rizika nemocí, především pak některých rakovinových onemocnění a nemocí očí.

Mouka: Konopná mouka je vysoce kvalitní hrubá surovina získaná rozemletím pokrutin nebo celých semen. Jednoduchý způsob použití konopné mouky je nahradit v jakémkoli receptu 10 % mouky klasické konopnou.

Bílkovinný koncentrát: Téměř stoprocentní proteinový koncentrát je vhodným doplňkem stravy pro všechny, kteří vyžadují mimořádně kvalitní bílkovinu. Extrakt v podobě prášku lze přidávat například do ovocných džusů nebo mléčných koktejlů. Vzhledem k tomu, že tento nízkotučný prášek neobsahuje žádné uhlohydráty, je mnohem trvanlivější než jiné konopné výrobky.

Proč jíst konopné potraviny?

- jsou vynikajícím zdrojem kvalitních bílkovin

- v nich obsažené nenasycené mastné kyseliny jsou v jedinečné rovnováze

- obsahují velké množství rozpustné a nerozpustné vlákniny

- jsou lépe stravitelnou náhradou sójových výrobků

Průměrné složení konopného oleje: 25 - 28 procent olej, 30 - 35 procent glycidy, 20 - 24 procent proteiny, vitamin E, vápník, hořčík, železo, má vysoký obsah vitaminů řady B1 a B2.