Most, Chomutov, Ústí nad Labem, Lovosice. Ale také Domažlice, České Budějovice, Kopřivnice nebo Čáslav. Z těchto měst i z mnoha dalších míst v Česku dorazí na pódium Domu kultury v Litoměřicích 23 finalistů pěvecké soutěže Little star, která si za své tři ročníky tak trochu nechtěně, ale poměrně lehce vydobyla přívlastek „republiková"…

V rozhovoru pro Deník to vysvětluje Věra Kmoníčková, ředitelka Městských kulturních zařízení v Litoměřicích, jež jsou pořadatelem soutěže. Do ní se v letošním roce přihlásilo 86 zájemců a po únorovém semifinále se pro závěrečný boj o pěvecké vavříny vykrystalizovala třiadvacítka finalistů. V Litoměřicích je budete mít možnost vidět a hlavně slyšet ve středu 19. března od 18.00 hodin.ŘEDITELKA MKZ Litoměřice Věra Kmoníčková.

Představte soutěž Little star blíž. Proč vznikla?
Vznikla před třemi lety, protože se nám líbila myšlenka soutěže talentů pěveckých, ale i ostatních, které tehdy běžely v televizi či byly velmi úspěšné. Chtěli jsme uspořádat něco podobného na regionální úrovni, a tak jsme vyhlásili soutěž pro mladé pěvecké talenty. Má tři věkové kategorie: 7-10 let, 11-14 let a 15-18 let.

V čem je Little star jiná než televizní SuperStar nebo X Factor?
Mysleli jsme si, že bude úplně obyčejná, že bude regionální. A že děti, které by se nikdy nepřihlásily do televize, budou mít možnost si zasoutěžit, vystoupit před velkým publikem a poměřit si svoje síly. Čáru přes rozpočet nám udělali sami soutěžící, protože už v prvních ročnících byl region zastoupen poměrně málo. Přihlásila se totiž děcka ze všech koutů republiky…

Pravidla umožňují přihlásit se opakovaně?
Určitě to možné je. I letos jsme měli přihlášené z těch, co pro před rokem neuspěli a chtěli to zkusit znovu. Ovšem vítěz v určité věkové kategorii se nemůže přihlásit do následujícího ročníku. Pokud by ale ze své kategorie odrostl, může se i v dalším roce zúčastnit o věkovou kategorii výš!

Jakou máte pro nejlepší zpěváky připravenou nejzajímavější cenu?
Hlavní cenou bude možnost zazpívat plnému náměstí za doprovodu profesionální kapely, pražské skupiny Prowizorium, na letošním Vinobraní, které se v Litoměřicích uskuteční 19. a 20. září. Mladí zpěváci budou soutěžit samozřejmě o věcné ceny, jako jsou notebooky, batohy a podobné odměny.

Kdo bude v porotě a jak se vám její členy podařilo do Litoměřic získat?
My pochopitelně vždy máme vytipovanou skupinu lidí, které bychom sem chtěli dostat na finálové kolo, protože jména porotců celou soutěž zatraktivňují. Letos jsme se snažili alespoň část z nich odsouhlasit už před vyhlášením soutěže. Aby děti věděly, před kým budou zpívat, když budou tak dobré, že se dostanou až do finále. Přiznám se, že s umělci je to velmi těžké, protože naše soutěž nemá žádný velký rozpočet, jde z provozních prostředků MKZ. Nemůžeme jim naslibovat honoráře… Není problém zaplatit si hvězdu, dát jí osmdesát tisíc za to, že přijede a zazpívá dvě písničky. To přijede každá velmi ráda! Ale my musíme komunikovat s umělci, s nimiž spolupracujeme i na jiných akcích. Když mají u nás koncert, oslovíme je, zda by do poroty nešli, budou-li mít v den finále volno, a pak se nám podaří vše usmlouvat třeba za cestovné. Finálovou porotu letos tvoří zpěvačky Heidi Janků a Markéta Konvičková, zpěváci David Kraus a Tomáš Sehnal a herec a režisér Lumír Olšovský. Rozhodovat bude podle interpretace jedné jediné písně, s níž se soutěžící předvede. Celý finálový večer moderuje Petr Vojnar.