Deníku to potvrdil Pavel Jůza, prognostik Českého hydrometeorologického ústavu z Kočkova. „Tehdy byla jiná situace, půda byla nasáklá z květnových dešťů. Nyní byla krajina vyprahlá a naštěstí prší rovnoměrně, hodně vody se tak vsáklo do polí a do lesů. Kdyby byly přívalové deště, voda by spíše stekla a mohly být problémy," vysvětlil Pavel Jůza.

Deště už by ve středu neměly pokračovat. „V nejbližších pěti dnech se žádné výraznější srážky nerýsují, mělo by být jasno, ale chladněji než minulý týden," řekl meteorolog.

Labe stoupá

Po dešti se naplnilo i koryto Labe. Předpověď na čtvrtek byla 188 centimetrů, odborníci ale zatím nevědí, jak dlouho zvýšený stav vydrží.

„Je pravděpodobné, že hladina bude stoupat ještě rychleji, než je oficiální předpověď. Příští dny můžeme čekat dvě stě až dvě stě třicet centimetrů, možná i dva metry a půl. Ale nic dramatického zřejmě nehrozí. Situace na ostatních řekách jako Sázava, Jizera nebo třeba Ohře je poměrně klidná," uvedl Jindřich Zídek, ředitel závodu Dolní Labe, Povodí Labe.

Lodě s otazníkem

Dostatek vody by měl vyhovovat i pro plavbu na Labi. „Bude-li přes dva metry, pro ekonomicky výhodnou přepravu nákladů to stačí. Provozovatelé to ale musí dobře promyslet. Než seženou náklad, naloží a vyplují, může se stát, že Labe opět klesne a oni skončí někde v ochranném přístavu a to by mohl být problém," varoval ředitel Zídek.

Jak dodal, v lepší situaci je bílá flotila v Drážďanech, která kvůli suchu stála. „Na výlety po okolí mají teď vody dost," řekl Zídek.

„Jestli se situace stabilizuje, mohl by být do konce týdne na Ústecku zrušen zákaz vstupu do lesa," informovala Simona Heymerová, vedoucí odboru životního prostředí ústeckého magistrátu.

Zvýšené nebezpečí vzniku požáru na území celého kraje již v úterý 18. srpna Krajský úřad odvolal.