„Oba aligátoři obývají jinou expozici, protože samice je ještě malá a obáváme se, aby jí Libor neublížil. Důvodem jejího přemístění z pavilonu zimoviště byla snaha poskytnout jí přes léto venkovní prostor s travnatým výběhem a hlavně sluneční svit,“ vysvětluje mluvčí zoo Věra Vrabcová.

ZABAVENÁ SOUKROMÉMU CHOVATELI

Adéla je v ústecké zoo od říjnu roku 2013. "Přišla ze záchranného centra Zoologické zahrady v Plzni, kam se dostala spolu s dalšími třemi samicemi. Všechny byly zabaveny soukromému chovateli, u kterého byly tehdy kontrolou zjištěny nevhodné podmínky k chovu,“ dodává.

Po příjezdu do ústecké zoo Adélu umístili v pavilonu zimoviště, kam návštěvníci nemají přístup.

„Nová samička byla hodně drobná, její věk jsme odhadovali na pět let. Od začátku jsme jí předkládali kvalitní potravu jako hovězí maso, kuřata či ryby. Když začala dobře přijímat potravu, kolegyně jí pojmenovala Adéla, podle známého filmu s masožravou rostlinou,“ usmívá se chovatelka Jana Bárnetová.

NAHRADILA PROZATÍM TAPÍRY

V letošním roce se uvolnil výběh po tapírech jihoamerických, kteří se přestěhovali do italské zoo Parco Faunistico Le Cornelle. Zoo plánuje ještě letos úpravu této expozice pro tapíry čabrakové. Aby prozatím nezůstala prázdná, oplotili pracovníci zoo bazén s travnatou plochou a Adéla získala možnost pobytu venku, což v pavilonu zimoviště není možné.

„Samici jsme díky její menší velikosti mohli odchytit rovnou, nemuseli jsme ji tahat do bedny, jako když stěhujeme Libora,“ vysvětluje chovatel plazů František Šubík a dodává:

„Pouze jsme jí museli oddělit na souši, přehodit jí látku přes hlavu, znehybnit a rychle zajistit tlamu proti možnosti kousnutí. Pak jsme ji převezli do dolní části zoologické zahrady a ve třech ji donesli do nové expozice. Adéla byla hodně akční, po chvíli si vlezla do bazénu, ale vzápětí začala prozkoumávat i celý travnatý výběh. Určitě je hodně důležité, že se dostala na slunce, ale zároveň ji nově mohou spatřit i návštěvníci naší zoo.“ 

O vybudování kryté expozice aligátorů, aby se zvířata nemusela dvakrát ročně stěhovat, uvažovala ústecká zoo zhruba před deseti lety. Tehdy ještě žila dlouholetá Liborova partnerka Eliška.

Na podporu vyhlásila v souvislosti s ukončením platnosti padesátihaléřových mincí známou sbírku s názvem Padíky pro alíky. Její výtěžek měl tvořit finanční základ záměru, zbytek slíbilo dofinancovat město.

Sbírka měla velký úspěch a dočkala se dokonce zápisu do České knihy rekordů. Příznivci ústecké zoologické zahrady nashromáždili přes milion mincí v hodnotě přes půl milionu korun a váze přibližně jedné tuny. Záměr se ale nepodařilo realizovat, po změnách ve vedení města, zoo slíbený příspěvek na dofinancování výstavby nedostala.

Z výtěžku sbírky zoo pořídila například kamerový systém, spojení dvou expozic ke zvětšení prostoru, zateplení s plastovými okny, vyhřívaný bazén, podlahové topení, to vše pro aligátory.

Od začátku tohoto týdne mohou návštěvníci ústecké zoologické zahrady vidět nově samici aligátora, která se jmenuje Adéla.