Podle názoru radních Ústeckého kraje není v regionu dostatek osobností, které by si zasloužily nové prestižní ocenění Cenu hejtmanky Ústeckého kraje.

Když posuzovali nominace veřejnosti v pěti kategoriích na udělení ceny, shodli se jen na jediném jméně.

Ve čtyřech kategoriích navrhují cenu neudělit.

Podle usnesení radních je jediným navrženým kandidátem odborník na rekultivace dolů Stanislav Štýs. Je držitelem Ceny ministra životního prostředí z roku 2006. Radní ho navrhují v kategorii regionální rozvoj.

Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčková rozhodnutí radních zatím nic neznamená. „Udělování Ceny hejtmana je kompetencí zastupitelstva, jedná se tedy jen o doporučení rady, ke kterému radní došli po diskuzi. Nicméně podkladem pro jednání zastupitelů budou všechny materiály a nominace, proto výsledné rozhodnutí může být jiné," vysvětlila.

Celkem se podle ní sešlo 73 platných nominací. Nejvíce 41 pro oblast kultury. Naopak za oblast vědy a výzkumu veřejnost nikoho nenavrhla.

„Docela mě překvapilo, že byl vybrán jen jeden kandidát. Jako bychom zde neměli osobnosti," komentoval rozhodnutí známý turista Karel Punčochář. I on patřil k nominovaným.

Kraj sliboval, že oceněným dá k ceně i finanční odměnu 100 tisíc korun. „Radní možná zjistili, že na to nemají," tvrdí Ústečanka Lenka Spálená.

Cena hejtmanky Ústeckého kraje 2011

Regionální rozvoj: Stanislav Štýs
Sociální a zdravotní oblast včetně záchrany lidského života: Nebyl schválen kandidát
Věda a výzkum: Nebyl schválen kandidát
Kultura: Nebyl schválen kandidát
Sport: Nebyl schválen kandidát