Primátor minulý týden sdělil, že za něj školné na MBA zaplatil městu někdo z občanů. V tom se shodl s magistrátem, který hovoří o neznámém, anonymním dárci. „Velmi rád bych se s ním srovnal,“ řekl Mosteckému Deníku Vozka.

MBA za peníze města studovala s primátorem od roku 2012 i jeho blízká spolupracovnice, tajemnice mosteckého magistrátu Jaroslava Boudová. Městští radní, kteří tvrdí, že o tom do loňského podzimu nevěděli, schválili 27. března podání trestního oznámení na Boudovou pro podezření z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Trestní oznámení na Vozku rada nenavrhla a jeho studium z peněz města se snažila utajit. Mostecký deník to ale zjistil a zveřejnil.

Mostecká policie může být podjatá

Policie už trestní oznámení obdržela. Zajímavé je, že není od městské rady na Boudovou, ale od fyzické osoby, kterou policie nejmenovala, a týká se celé kauzy. Policisté tak budou vyšetřovat nejen Boudovou, ale i Vozku, protože toto trestní oznámení zmiňuje celkovou sumu vyvedenou na obě studia z městského rozpočtu, tedy 360 tisíc korun. Podle zjištění Mosteckého deníku oba případy spolu úzce souvisí.

„Trestním oznámením se už zabýváme,“ sdělila mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Podle ní budou policisté kauzu MBA řešit komplexně. Kvůli možné podjatosti se mostecká policie rozhoduje, zda vyšetřování vysoce postavených místních veřejných činitelů předá policii z jiného okresu.

„Necítím právní odpovědnost,“ sdělil Vozka. Boudová od počátku tvrdí, že vzdělávání MBA z peněz města bylo legitimní.

Spiknutí?

Vozka je od roku 2006 nejoblíbe­nějším komunálním politikem v Mostě, kde se od loňska hádají dvě skupiny jeho kolegů z hnutí Severočeši.cz a Sdružení Mostečané Mostu.

Vozka může sehrát klíčovou roli při podzimních komunálních volbách a je podle všeho součástí mocenského boje a intrik, které se tváří jako zápas o pravdu a o veřejné blaho.

Kdo za Vozku vrátil městu 180 tisíc? „Já to nebyl,“ řekl Jiří Zelenka (Severočeši.cz), známý podnikatel a asistent poslance ANO a ředitele mosteckých strážníků Bronislava Schwarze (Severočeši.cz).

Zelenka vidí za kauzou MBA radniční spiknutí, které má Vozku zkompromitovat a sesadit. Podle Zelenky školné za Vozku uhradili náměstkyně primátora Hana Jeníčková a František Ryba, tajemník Sdružení Mostečané Mostu. To jsou lidi, které Zelenka od loňska tvrdě kritizuje.

„Pan Zelenka se mýlí,“ reagovala Jeníčková. Uvedla, že za Vozku školné městu neuhradila. Také Ryba pro Mostecký deník uvedl, že za primátora 180 tisíc neuhradil.

„Je to smutná kauza. Věděli to už od roku 2012 a teď to najednou vytahují,“ uvedl Schwarz, který Vozku hájí. Dodal, že ani on za svého kolegu nic neplatil.

Vozka se brání tím, že neporušil rozpočtová pravidla, v nichž se počítá s výdaji na vzdělávání lidí z radnice.

Mosteckému deníku se podařilo zjistit, kdo za novým trestním oznámením stojí. Redakce tento zdroj, který oslovila, prověřuje.