Masopust v Brné, místní části ústeckého Střekova, pořádá v sobotu 27. ledna spolek Veselá Brná.

„Průvod vyjde ve 14.30 z parkoviště Na Rybárně. Masopustní hody začnou v 15.30 u restaurace U Kapličky, stihnou je i členové volebních komisí. Průvod doprovodí a u hospody zahrají Brass Bombers,“ slibuje šéf Veselé Brné Zdeněk Kymlička. Lidé ze spolku připraví jitrnice, ovar, guláš, prejt, koláčky, pivo i víno. „Loni přišlo na tisíc lidí, co je to proti pouhým 80 kdesi v Děčíně. Věřím, že opět budeme mít rekord,“ usmívá se Kymlička.

Stejný den v 10 hodin mají masky sraz v zubrnickém skanzenu ve dvoře domu z Loubí. Starosta půjčí obec maskám, ty se na oplátku zavážou Zubrnice v pořádku vrátit.

„Masopustní průvod se vydá těšit obyvatele Zubrnic a podle tradic jim přát hodně dobrého a radosti v letošním roce. Průvod doprovodí tradičně folklórní soubor Dykyta z Krásné Lípy. Pro návštěvníky je dům z Loubí zpřístupněný od 9.30, kdy si mohou vyrobit či koupit masku na průvod. Ve světnici peče hospodyně Anička tradiční masopustní pečivo, v patře je výstava o masopustu,“ láká Jitka Ledvinková ze skanzenu.

V duchu tradice se představí Roudníky na 3. ročníku obnovené masopustní tradice v sobotu 27. ledna od 15 hodin. Před kulturním domem uvidí návštěvníci masopustní rituál, následovat bude průvod a od 17 do 23 hodin zábava v sále kulturáku.