„Skautský vedoucí Antonín Novotný z Lomu u Mostu, když viděl, že jeho skaut tone, vrhl se uhřátý do řeky, dostihl chlapce, avšak patrně následkem předchozí únavy jej ranila mrtvice. Ihned zmizel pod hladinou. Tonoucího však zachránil jiný skaut z téhož oddílu. Zmizelého vůdce se mu již nepodařilo nalézti. Mrtvola byla nalezena po dvou dnech. Svaz skautů vypravil mu důstojný pohřeb za účasti asi 2000 až 3000 lidí z Lomu, kteří plně ocenili obětavost skautského vedoucího pro své svěřence. Na památník se skládali také skauti…"

Památník se dočkal nakonec obnovy

Skautský oddíl v Lomu byl jeden z prvních oddílů na severu Čech v oblasti Přemysla Oráče. Oddíl vznikl v roce 1920. Celá tragédie se odehrála 1. července 1922. Od této smutné události uplyne letos 90 let.

V roce 2005 se zmapovala část historie skautingu na Mostecku, díky které jsme přišli na chátrající památník v Lomu. Poděkování v tomto patří bratru Stanislavu Špinlerovi z Děčína, který nás přivedl na myšlenku obnovy tohoto památníku. V roce 2008 se odehrála dílčí rekonstrukce památníku díky Městskému úřadu v Lomu, jenž zaslouží velkou úctu za záchranu této připomínky tragické události. Jedná se prakticky o jediný skautský pomník takového rozměru na severu Čech.

Vzpomínka na skautského vůdce

Na podzim roku 2010 si připomínala Okresní rada Junáka v Mostě 90 let skautingu na Mostecku. K tomuto výročí se podařilo památník zrekonstruovat. Velký dík patří Jaroslavě Brzákové a starostovi města Lomu Josefu Nétkovi a samozřejmě také krajskému úřadu a sponzorům.

Letošní rok se 24. dubna podařilo osázet památník keři ve tvaru lilie. V tento den slaví skauti svátek sv. Jiří, jenž je jejich patronem (sv. Jiří je symbolem boje dobra proti zlu).

V první červencový den jsme si tedy symbolicky připomněli 90 let od tragédie mladého skautského vůdce Antonína Novotného. Vzpomínat budeme samozřejmě nejen v tento den a nejen touto akcí. Další nás čekají ke 100 letům českého skautingu.

Zpracoval Tomáš Novotný