Pavel Šedlbauer převzal před třemi lety řízení sklářského gigantu AGC Flat Glass Czech po Štěpánu Popovičovi, který odešel do zaslouženého důchodu. Coby šéf AGC musel nový šéf sklářů „bojovat" s ekonomickou krizí, ale také ustát korupci ve fotbale. Když se ho zeptáte na budovanou novou výrobní linku v teplické sklárně, která má být světovým unikátem, musí pod hrozbou vyhazovu od Japonců mlčet… I o tom je následující rozhovor.

Řídit takový koncern, jako je evropská skupina AGC, to znamená obrovskou zodpovědnost…
Tu si ani nedovedete představit. Zaměstnanci jsou naši lidé. A snahou jejich vedení je udržet co nejvíce efektivních pracovních míst. Snažíme se proto také doložit našim majitelům, že právě tady v Čechách je to správné místo pro další investice. S tím samozřejmě souvisí další pracovní pozice. A jen pro dokreslení, jediným místem, kde firma roste v Evropě, jsou právě Čechy a potažmo vzato teplická oblast.

Působíte jako spokojený člověk. Jste takový?
Kdybych si řekl, že jsem spokojený člověk, tak by mi asi chyběla motivace. Takže po pracovní stránce určitě nejsem. V obecné rovině jsem pak ale velmi spokojený. Nicméně v té pracovní části jsou neustále nové výzvy, což je na mé práci to zajímavé. Takže je pořád ke spokojenosti co dělat.

Jste hrdý na to, že právě vy stojíte v čele takového sklářského gigantu?
Na to jsem velice hrdý. Neustále to zmiňuji nejen v Belgii, ale také našim japonským majitelům. Právě v Teplicích byl kdysi zaveden jako první na světě Fourcault systém vertikálního tažení nekonečného pásu skla z vany. Je to sice belgický patent, ale právě tady v Teplicích se to spustilo jako první. Pak se to postupně rozjelo v Belgii a dalších zemích. A za to vše může pan Mühlig, který stojí za sklářstvím na Teplicku a nebál se nových technologií. Takže Teplice jsou v tomto unikátem. Na to jsme hrdí a máme se čím chlubit.

Pro vás je výroba skla prakticky srdeční záležitost. Působíte v tomto oboru aktivně už 40 let…
Ano, prakticky od školy. A je to vlastně taková geneze naší rodiny. Otec pracoval ve sklářství, takže jsem o skle slyšel doma už od malička. A slyším o něm dodnes (smích).

AGC spolupracuje s technickými vysokými školami. Tipujete si tam své budoucí zaměstnance v oboru?
Přesně tak. Máme vytvořený systém pro to, abychom byli právě v přímém kontaktu s vedením univerzit. Aby nám školy pomáhaly vytipovat perspektivní lidi. My jim pak tady ve firmě nabízíme podmínky pro to, aby tu po škole pokračovali. Tím si vlastně budujeme zachování kontinuity.

Co čeká sklárnu nového v letošním roce?
Spustíme novou výrobní linku v Teplicích. A pak zatím neplánujeme žádné větší investice. Firma samozřejmě potřebuje, aby se vložené prostředky do nových technologií nejprve nějakým způsobem vrátily. Otevřenou otázkou zatím zůstávají investice do výroby automobilového skla. Zde je to samozřejmě odvislé také od poptávky. Chceme ale v tomto směru jít ještě dál a některé požadavky na výrobu skla pro auta jsou směřovány právě přímo k nám, takže nelze vyloučit nějakou investici v této oblasti.

Jak jste se vyrovnali s ekonomickou krizí?
První vlnu světového ekonomického propadu jsme ustáli. Bohužel Evropu zasáhla i druhá vlna této krize, takže nemohu v současné době říci, že bychom byli úplně spokojení. Poptávka na trhu s plochým sklem klesla. Jen pro srovnání, oproti roku 2008 o třiatřicet procent. Což je hrozný propad, který zasáhl plošně všechny evropské výrobce plochého skla. Na druhou stranu naše výhoda je v tom, že působíme globálně po světě a můžeme vykrývat jednotlivé propady.

Pavel Šedlbauer, viceprezident AGC Flat Glass Europe.  Hledáte pro sklo v průmyslu či stavebnictví i nová uplatnění?
Je pravdou, že se snažíme pronikat na trh i v dalších odvětvích výroby, ale prioritou je samozřejmě architektura a automobilový průmysl. Je to pro nás spíše takový bonbónek, kvantitativně to je víceméně zanedbatelné. Poptávka po speciálech v oblasti sklářství ale nemůže nasytit naše linky, které vyrábějí sklo.

Už jsme hovořili o odpovědnosti vůči zaměstnancům. Vracejí se vám nějak benefity, které nabízíte?
Máme v rámci AGC vybudovaný poměrně dobře sociální program pro naše zaměstnance. Ale musím přiznat, že to je také dobrou komunikací ze strany odborů. A to považuji za důležité. Je to součást podnikání. Snažíme se třeba nabízet zaměstnancům určité relaxační náhrady, které jsou spojeny i s lázněmi a zdravím lidí. Dále se to týká podpory dětí a nebo handicapovaných lidí. Zpětná hrdost lidí na firmu je tedy podle mě i oprávněná. Jednak odvádějí kvalitní práci, ale také jsou za ni poměrně slušně ohodnoceni.

Zmiňoval jste novou výrobní linku, která se rozjede na jaře v řetenické sklárně. Můžete trochu poodhalit něco z nové technologie?
Jediné, co mohu prozradit, je, že půjde v tomto oboru o světový unikát. Ale vše je zatím v přísném utajení. Jen pro dokreslení, výrobní hala je střežena přísněji než prostory na letišti. Při vstupu procházíte dvojí kontrolou, srovnává se vaše vizáž obličeje s tou, která je v databázi firmy, zalepí vám kameru na mobilu, podepíšete prohlášení o vysoké mlčenlivosti… a to se týká i nejvyšších představitelů z Japonska. Budovaná technologie je opravdu přísně střežena. Jen řeknu, že nová linka bude mít revoluční řešení v oblasti spotřeby energií. A to je pro firmu samozřejmě důležité, protože jsme hodně velký spotřebitel v této oblasti a stojí to nemalé peníze. Rozhodně půjde o první technologii tohoto typu ve světě.

AGC má své aktivity také v oblasti sportu. Myslím tím financování FK Teplice. Jak vnímáte podzimní působení „žlutomodrých Stínadel" v lize?
Po loňské katastrofální a frustrující sezoně to je určitě příjemný obrat. Došlo k přebudování týmu. Zvýšila se nám návštěvnost na stadionu, což je pro nás důležité. Bez fanoušků se nedá fotbal hrát. I když v závěru to trochu škobrtalo. Ale v celkovém pohledu spokojení jsme. Zas to ale nepřeceňujme. Coby AGC se budeme i v další části ligy snažit udělat pro FK Teplice maximum. A jak já říkám, je to sport a uvidíme, jak to dopadne.

S návštěvností spokojenost? Po předchozím kolapsovém ročníku to vypadalo, že teď fotbal v Teplicích baví.
Chtělo by to přidat. Já bych to viděl optimálně tak, že srdcařů by mělo být tak dvanáct až třináct tisíc. Což je sice pěkné, ale příliš nereálné. Tím ovšem nechci shazovat to, jak si ceníme právě těch několik tisíc, což jsou skutečně srdcaři a jsou s námi, i když se zrovna nedaří. A pro které stojí za to fotbal ze strany AGC podporovat. A doufám, že to čím dál tím víc veřejnost začne vnímat jako zábavu a ne jako faktické zápasy. Jak tomu je třeba v západní části Evropy. A proto musíme v Teplicích hrát atraktivní fotbal.

Fotbal na hřišti je ale jedna strana mince, na druhé jsou pak různé aférky a nebo machinace vedoucí až do funkcionářských vrcholů managementu Gambrinus ligy. Jak se díváte na tento fanoušky záporně vnímaný směr Gambrinus ligy?
Jako člen vedení FK Teplice toto vnímám velice špatně. Všechno to snižuje image fotbalu. A to je v našem státě velmi nízké. Pochopitelně s tím souvisí i to, že pokud fanoušci mají pocit, že to není úplně čisté, tak ztrácí o samotný fotbal zájem. A to se projevuje na celkové atmosféře v této oblasti sportu.

Vedení klubu zveřejnilo vloni z části platy hráčů. Chtělo to odvahu?
Pro mě to těžké rozhodnutí nebylo. Osobně si myslím, že to je naprosto správné. Samozřejmě jsme ze všech stran zvažovali, co se může stát a co to přinese. Probírali jsme i s právníky, co zveřejnit a jak. Nakonec se ukázalo, že to všechno proběhlo v klidu. Na druhou stranu jsem čekal větší odezvu ze strany ostatních klubů a nebo vedení ligy. Ta se  nedostavila, což mě evokuje také k tomu, že to může být záměr, aby se o tom nemluvilo. A to je asi škoda. Ale to je na posouzení každého.

Jak to u vás vypadá, když Teplice hrají fotbal a vy vzhledem k působení v Belgii nemůžete sledovat zápas přímo na stadionu?
Ale i tak to nějakým způsobem sleduji. První poločas káva, druhý pak pivko. Samozřejmě fandím našemu týmu. Prožívám to s nimi. Po zápase to vždy probíráme po telefonu s trenérem Ščasným i ředitelem Hrdličkou, abychom to nějak zhodnotili. Snažím se na to koukat jako fanoušek. Chci, aby můj tým vyhrál a abych se u toho pobavil. Jsem samozřejmě rád, když vyhrajeme. Ale i když prohrajeme a já vidím, že jsme hráli fakt dobře, tak mám klidné spaní. Je to sport.

Co na vaše úspěchy v lize říkají kolegové v práci?
Já v Belgii od začátku propaguji to, co tady ve fotbale děláme. A ono se mi to vrací v tom, že kolegové to pak sledují na internetu. A když vyhrajeme, tak chodí mejly s gratulací a podobně. Debatujeme o tom a to je dobře. Když vyhráváme, tak dobrý. Když se ale zrovna  nedaří, tak se hned ptají, co se to tam děje, že musíme nakoupit hráče a tak (smích). Takže je vidět, že se tím bavíme.

Můžete dávat do fotbalu ještě více peněz?
Už nemáme peníze na to, abychom někam dále výrazně posunuli mužstvo. Do fotbalu už prostě více peněz než nyní dávat nebudeme. Problém je v tom, že nás stojí nemalé peníze financování i věkově nižších oddílů, mládežnických a podobně. Tam máme přes dvě stě dětí,  o které se prostě staráme. Bereme to jako sociální zodpovědnost. Ale z celkového koláče, který dáváme na fotbal v Teplicích, to ukrajuje značnou část. A to je situace, která je stabilizovaná a z naší strany nejde už změnit. A ponížit peníze do mládežnického fotbalu a nějak změnit celý systém v této oblasti nemůžeme, protože to skutečně vnímáme jako obrovskou sociální zodpovědnost. A rozhodně by nám v tomto mohlo pomoci město, ve kterém ten fotbal děláme.

Občas slýchám diskuze na téma možného prodeje klubu. Hledáte nového partnera pro teplický fotbal?
Paralelně hledáme většího partnera, který by nám pomohl fotbal v Teplicích financovat. Vděční jsme za jakékoli částky od našich sponzorů. Ale v celkovém pohledu to je stále nedostačující. Je jasné, že pokud by se nám podařilo najít někoho, kdo dokáže podpořit teplický fotbal více než my, tak by následně mohlo AGC z fotbalu vystoupit.  Ale samozřejmě až po nějakých zkušenostech, aby ten nový silný partner ukázal, že na to skutečně má, udržet v Teplicích fotbal na vysoké profesionální úrovni. Je třeba si nejdříve ověřit, že zájemce není jen nějaký spekulant, který by to tady přivedl do záhuby.

Chápu to tedy správně tak, že byste byli nějakou dobu partneři, kde AGC by měla většinový podíl?
Rozhodně. Dokud bychom nezískali pocit, že nový partner dokáže dávat peníze do fotbalu trvale. A pokud by se to osvědčilo, tak bychom pak mohli přenechat vše.

A můžete naznačit, jakým směrem vede vaše hledání nového partnera? Jak velký gigant by to měl být?
To je dobrá otázka (smích). Tak klidně by to mohl být spolek několika sponzorů, pokud by se to osvědčilo. Mrzí mě v této souvislosti ještě jedna věc. A to je postoj veřejné správy v kraji. Podle mě by tady měla probíhat nějaká rozumná koordinace toho, kam půjdou peníze. Aby kraj dokázal vysvětlit jednotlivým městům v regionu, že pokud chceme jako kraj být ve fotbale úspěšní, tak bychom se měli soustředit na fotbal v Teplicích, protože tu máme dlouhodobě nejlepší podmínky. A ne, aby byla snaha, že bude první liga v Ústí, Mostě a já nevím, kde ještě. Ekonomika kraje pak na to nemá, aby to utáhla, a jsme na tom v konečném důsledku pak biti všichni. Také jsem v tomto směru už několikrát avizoval, že bychom se pak mohli třeba i podílet na financování profesionálního hokeje v místě, které bude zase zvoleno jako to správné město pro extraligový hokej a další pak pro basketbal. Jde o to, aby tento region měl jasně dané špičkové kluby, jasné financování a ne aby pak tzv. špičkové kluby byly na každé vesnici, když to hodně přeženu…

Když se vrátím ještě k hlavní činnosti AGC, kterou je výroba skla. V čem vidíte budoucna skla u nás a ve světě?
Sklo má obrovský potenciál ve využití. Hovořit by se o tom dalo hrozně dlouho. Neustále se zlepšují vlastnosti skla. Takže použití skla bude do budoucna ještě širší, než je dnes. Využití skla také bojuje s plastem. Velká budoucnost je v automobilovém průmyslu. Autosklo je parádní materiál, nedá se poškrábat a tak dále. Navíc se do autoskel instalují neskutečné moderní technologie. Třeba promítání údajů počítačů a dalších kontrolních mechanismů. Sklo je podle mě stále ještě nedoceněný materiál pro budoucnost. Velké využití má v architektuře, tzv. inteligentních fasádách. Umí to měnit barvy podle vaší nálady. A další věci. Sklo je prostě úžasné.