Sokolská župa Severočeská Novákova se sídlem v Děčíně, Sokolská župa Podřipská se sídlem v Roudnici nad Labem, Sokolská župa Sladkovského se sídlem v Lounech, Sokolská župa Krušnohorská Kukaňova se sídlem v Duchcově.

Cvičenci všech těchto žup se pilně připravují na jedinečnou akci, která se uskuteční v Děčíně. Právě sem se pohyboví nadšenci z celého Ústeckého kraje na začátku června sjedou, aby v ČEZ sport centru, děčínské basketbalové hale, společně oslavili výroční 150 let od založení Sokola a zároveň se připravili na XV. všesokolský slet, který se uskuteční od 1. do 6. v Praze. Přípravy na krajský slet už jsou v plném proudu.

Skladby může cvičit široká veřejnost

Letošní krajský slet organizuje děčínská Sokolská župa Severočeská Novákova. V rámci svého působení připravuje jednotlivé skladby, které může cvičit široká veřejnost. Rozdělené jsou podle věku a někdy i podle pohlaví. Diváci tak uvidí nejen děti a náctileté, ale také dospělé, seniorky či seniory. Všech 11 choreografií se tak představí 9. června od 14.30 hodin právě v Děčíně. Pořadatelé očekávají více než tisíc účastníků.

„Věříme, že podívaná bude atraktivní i pro diváky, které tímto srdečně zveme nejen do děčínské basketbalové haly, ale také na průvod městem, který odstartuje ve 13 hodin od sochy Dr. Miroslava Tyrše na Smetanově nábřeží," zve starostka pořádající župy Anna Voslařová.

Župní slet se konal v Libouchci

Trénování jednotlivých skladeb trvá již několik měsíců. Všichni se intenzivně připravují. Proto se celkem 220 cvičenců sešlo v sobotu 28. dubna v Libouchci na Ústecku na župním sletu, kde se odehrála generální zkouška jednotlivých choreografií.

„Nejvíce cvičenek má naše župa ve skladbě pro ženy Suita, do které se jich zapojilo 54. Oblíbená je také dětská skladba Člověče nezlob se, kde se představilo 48 dětí," řekla náčelnice župy Dagmar Toncarová a pokračuje: „Celkem trénujeme 8 skladeb, se kterými vystoupíme nejen na krajském sletu, ale také v červenci v Praze." Secvičování skladeb v Libouchci si vychutnaly i zhruba dvě stovky diváků. Všechny budou k vidění v červnu v Děčíně.

Akce se koná pod záštitou hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové a primátora města Děčína Františka Pelanta.

Historie Sokola a jeho současnost

Podle cs.wikipedie.org. je Česká obec sokolská (ČOS) čtvrté nejpočetnější občanské sdružení v České republice. Její členové se dobrovolně věnují sportům, pohybovým aktivitám v oddílech sokolské všestrannosti a kulturní činnosti, především ve folklórních a loutkářských souborech.

Antická idea kalokagathie rozvinutá dr. Miroslavem Tyršem a jeho následovníky dala základ společenskému hnutí, které se spojilo se vznikem a dalšími osudy českého (československého) státu. Sokol byl čtyřikrát zakázán nebo ve svojí činnosti omezen válkami nebo totalitními režimy. Přežil v zahraničí, v komunitách krajanů ve všech kontinentech světa.

V roce 1990 byl Sokol znovuobnoven. Navázal na programové tradice, spojené s výchovným ovlivňováním člověka odpovědného za sebe, za obec, za demokratický stát.

Česká obec sokolská modernizuje svůj program. Dává si za cíl podporovat sportovní výkony ve zhruba šesti desítkách sportů, které jsou v ČOS organizovány. V gymnastice, házené, basketbalu, v judu i v atletice vykazují sokolští sportovci ligovou až reprezentační úroveň. ČOS zabezpečuje nové sporty, jejichž příkladem může být akrobatický rokenrol s tituly mistrů světa.

Program i pro zdravotně postižené

Nejpočetnější složkou ČOS je odbor sokolské všestrannosti, ve kterém se vytváří program pohybových aktivit a rekreačních sportů pro všechny lidi, včetně zdravotně postižených. Sokolské organizace v župách a v jednotách významně ovlivnily rozšíření humanitárního běhu Terryho Foxe v České republice, která zaujímá, spolu s Kanadou, v počtu účastníků čelné místo na světě.

Vyvrcholením činnosti ČOS je všesokolský slet, společensko sportovní přehlídka veškeré činnosti za šest let.

Polovina členů je mladších 26 let

První „Jednota pražská", přejmenovaná později na Sokol Pražský, byla založena 16. února 1862. Zakládajících členů před 150 lety bylo 75.

A jak vypadá členská základna Sokola dnes? Jak uvádí Česká obec sokolská na svých oficiálních internetových stránkách, v roce 2010 tvořilo členskou základnu 177 407 osob, z nichž 51 % je pod 26 let, 37 % do 18 let a 22 % je starších 60 let. Před šesti lety, v roce 2006, na Sletu sokolů cvičilo více než 20 000 cvičenců.