Jaroslav Třešňák, který v roce 2017 sponzoroval prezidentskou kampaň Miloše Zemana a loni v říjnu od Zemana dostal medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury, chce zbourat budovu bývalé jídelny a kuchyně v areálu někdejší tabákové továrny v Tachově. Usiluje proto o zrušení statutu kulturní památky. Informaci přinesl server iRozhlas.cz.

Jaroslav Třešňák chce v hlavní tovární budově vybudovat kavárnu s pekárnou, cukrárnu, lékárnu, butiky a restauraci. Vedle ní by měl stát supermarket, o kus dále pak dva domy s byty a podzemními garážemi, parkoviště a pás dalších bytových domů.

„Jsme zklamaní. Doufali jsme, že památková ochrana bude v celém továrním areálu zachovaná tak, jak je dosud,“ řekl serveru iRozhlas.cz Petr Sokol, ředitel Národního památkového ústavu v Plzni, pod který Tachov spadá.

Právě pás bytových domů Třešňák plánuje postavit na místě, kde stojí budova bývalé kuchyně a jídelny, proto ji chce zbourat. Areál je však včetně jídelny je od roku 2012 kulturní památkou, proto se k jeho záměru musel vyjádřit Národní památkový ústav v Plzni. Ten souhlasil s budováním obchodů v hlavní budově, byl ale proti demolici jídelny.

Jak to bylo v Teplicích ohledně Hadích lázní? Článek zde:

Ministerstvo kultury se i přes stanovisko památkářů v případě Tachova usneslo jinak. „Ministerstvo kultury dospělo k názoru, že v tomto případě lze prohlášení za kulturní památku zrušit,“ stojí v usnesení ministerstva kultury ze 24. dubna, do kterého měl Radiožurnál možnost nahlédnout. Třešňák musí podle ministerstva provést stavebně historický průzkum budovy, zdokumentovat ji a nafotit. Musí také vybourat hlavní kamenné schodiště a dekorativní zábradlí a uschovat je tak, aby se mohlo využít při přestavbě hlavní tovární budovy. Proč ministerstvo dospělo k opačnému názoru než plzeňští památkáři, není jasné. O důvodech není v usnesení ani slovo, ministerstvo je nesdělilo památkářům a odmítlo také odpovědět na dotazy Radiožurnálu.

Areál tabákové továrny,
jejíž kořeny sahají až do závěru 19. stol. Jedná se o významnou součást historických hodnot města. Stavba je hodnotným příkladem tabákové továrny. Kvalitní industriální historizující architektura a významný urbanistický prvek.
Roku 1939 byla tabáková továrna přestavěna na zbrojní výrobu vojenského leteckého průmyslu a výrobu dílců pro rakety V (fau). R. 1945 zde byl zřízen internační tábor pro sudetské Němce, kteří byli transportováni do Německa. V poválečném období objekt využívala firma Západočeské dřevozpracující družstvo Delta, která zde ukončila svoji činnost v srpnu 2010. Hlavní budova po vystěhování truhlářské výroby bez využití, správní budova čp. 787 slouží k bydlení, v čp. 788 prodejna a kanceláře, čp. 789 bez využití (do srpna 2010 jídelna podniku Desta).
Za levou správní budovou ve dvoře stojí budova bývalé jídelny a kuchyně čp. 789.
Zdroj: pamatkovykatalog.cz