Velká část studentů dává přednost dojíždění nebo společnému bydlení v nájemních bytech ve městě.

KOLEJ, NEBO BYT?

Téměř pět let bydlela na koleji studentka ústecké univerzity Monika Ryšlinková. „Kolej byla jasná volba, poznáte své spolužáky i jinak než ve škole, získáte cenné materiály ke studiu, ale hlavně si vyzkoušíte postavit se na vlastní nohy,“ říká Monika, která se letos v červnu přestěhovala do bytu na Severní Terasu.

Našla si přítele, práci a chystá se usadit v krajské metropoli. „Potřebovala jsem zkrátka změnu a větší soukromí. Na kolej ale nedám dopustit, nabízí perfektní služby a každý student by si to měl zkusit,“ podotýká Monika.

Jak je ale zřejmé ze statistik ubytovaných, ne pro každého je kolej v areálu na Klíši jasná volba. Mnozí studenti kromě bydlení v nájemních bytech do školy dojíždí a stále bydlí u rodičů.

„Na byt nebo kolej nemám peníze, takže mamahotel mi vyhovuje,“ podotkl 21letý Josef, který do Ústí dojíždí vlakem.

„Co se týče aktuálního počtu přihlášek studentů k ubytování, máme jich v tuto chvíli asi 600, což je prakticky stejný počet jako loni,“ říká ředitel Správy kolejí a menz Tomáš Kraus.

JSOU I NA BOOKINGU

Koleje o svou pozici v ubytovacím byznysu bojují. Letos se i nově zaregistrovaly na webovém ubytovacím serveru Booking.com.

„Spolupracujeme též s ústeckými sportovními kluby a chystáme se oslovit i ústecké podniky s nabídkou ubytování pro jejich zaměstnance či hosty,“ zmiňuje Kraus.

Ekonomicky nejobtížnějším obdobím roku jsou dle Krause letní prázdniny, kdy koleje hledají varianty, jak ekonomické ztráty zalepit.

„Už druhým rokem se staráme o stravování účastníků dětského příměstského tábora in-line bruslení. Aktuálně zajišťujeme ubytování a celodenní stravování účastníků letní školy českého jazyka pro Němce. V červenci jsme se také starali o účastníky Ústecké veterán rallye či sportovce letního Sluneta Campu,“ zmiňuje šéf kolejí Kraus.

Jestli se ale několikaletý pokles poptávky po ubytování na kolejích už zastavil, bude ředitel vědět v říjnu.

Ceny na kolejíchKolej K1, K2, K3: 3lůžkový pokoj 93 korun; 2lůžkový pokoj od 93 Kč; 1lůžkový pokoj od 99 Kč
Vybavení pokoje: postel, stůl, internet, židle, skříň, lednička, koupelna i WC.