VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svět Ekvádoru a Galapág přiblíží školákům unikátní projekt

Severní Čechy - Nemůžete do světa? Svět přijde za vámi. Konkrétně za dětmi ze severních Čech. A představí jim vzdálený a tajemný svět Ekvádoru a Galapág. Přesně tak se jmenuje unikátní vzdělávací projekt společnosti Planeta Země 3000. Postupně se představí školám z Liberce, Ústí nad Labem, Děčína a odtud se přesune do Liberce.

14.3.2012
SDÍLEJ:

Terej modronohý.Foto: PLANETAZEME.CZ/Adam Lelek

Jeho autorem je fotograf Adam Lelek, který se projektu věnuje už devátým rokem a děti programem také sám provází. „Nejde ovšem o přednášku cestovatele, ale ucelený projekt, který v sedmdesátiminutové projekci fotografií, videosekvencí, map a didaktických nákresů doplní živý komentář smíšené dvojice moderátorů,“ popsal podobu netradiční výuky zeměpisu ředitel společnosti Planeta Země 3000 Otakar Friedrischek.

Velikonoce v Ekvádoru

Žáci a studenti například poznají, jak Ekvádorci v metropoli Quitu slaví Velikonoce. „Historickým centrem tohoto města totiž na Velký pátek prochází tajemné procesí mužů, žen a dětí. V Andách zase zažijí dobrodružné chvíle pod běsnící sopkou Tungurahua, poznají život původních obyvatel Kečuů i tradiční indiánský trh v Saquisilí. Odhalí v mlze zahalený svět mlžných deštných lesů a zjistí, kdo jsou létající drahokamy,“ prozradil autor a fotograf Adam Lelek.

Diváci v sále se prostřednictvím tohoto programu vypraví také na Galapágy, které jsou vzdáleny tisíc kilometrů od ekvádorského pobřeží. Setkají se s prehistoricky vzhlížejícími zvířaty, jako jsou například leguáni mořští nebo želvy sloní, ale i s ostatními zvířecími obyvateli tohoto fascinujícího souostroví. Na závěr se vydají do ekvádorské části Amazonie, kde celá projekce vyvrcholí.

„Programy populárně naučného projektu Planeta Země 3000 mimo jiné žákům a studentům vždy přibližují učební látku, kterou se děti ve škole učily, učí nebo učit teprve budou. V programu „Tajemný svět Ekvádoru a Galapág“ se jeho tvůrci zaměřili na problematiku vzdušného a oceánského proudění v tropickém Pacifiku.

Právě důležitá fakta spojená s klimatickými jevy El Niño tvoří totiž takzvanou výukovou rovinu programu.

„Tou není jen seznámit studenty a žáky se zeměpisnými údaji a zajímavostmi dané lokality, ale zároveň popsat jevy, které sice mají původ v konkrétním místě, ale svým působením se dotýkají celého světa,“ popsal jeden z aktérů Otakar Friedrischek.

Jako příklad uvedl některé z předchozích dílů projektu Planeta 3000. „Například v díle o Číně se posluchači dozvěděli nejen vše zajímavé o samotné zemi, jejích pozoruhodnostech a historii, ale také o nárůstu populace a důsledky této populační exploze,“ upřesnil.

Planeta Země 3000 je populárně naučný, přírodovědně zeměpisný vzdělávací projekt, který je určen pro žáky 4. 9. tříd základních škol a studenty středních škol a gymnázií. Programy unikátního vzdělávacího projektu Planeta Země 3000 jsou oblíbeným doplňkem učiva nejen u pedagogů, ale především u jejich žáků a studentů ze škol po celé České republice.

„Učitelé mohou navíc na projekci navázat ve svých hodinách pracovními listy, které jsou plné doplňkových informací vztahujících se k programu. Ty děti nejen učí, ale také rozvíjí jejich logické myšlení, týmovou spolupráci, vztah k okolí a různé další znalosti a dovednosti,“ přiblížili aktéři projektu.

Každá zúčastněná škola obdrží před zahájením projekce zdarma nejen tyto pracovní listy, ale také plakát, na kterém je shrnuta hlavní výuková rovina programu. „O projekt je obrovský zájem, téměř sto procent těch, co viděli některý z dílů, se hned přihlásí na další,“ prozradil Otakar Friedrischek.

Příprava celého projektu však není rozhodně jednoduchou záležitostí a trvá zhruba rok. Fotograf stráví na místě, které chce přiblížit, několik měsíců. Jde o to, aby zachytil celou různorodost oblasti tak, aby dětem přinesla co nejvíce poznání.

„Výsledkem je na třicet tisíc fotografií a zhruba padesát hodin záznamu. Z těch se pak musí pečlivě vybrat, sestavit a sestříhat hodinový materiál,“ nechal nahlédnout do kuchyně celého projektu Otakar Friedrischek. Za zmínku stojí i to, že projekt nepobírá žádné státní granty. Přesto nejde o žádný amatérský pokus o přednášku. Právě naopak. Materiál je zpracováván v profesionálních studiích a komentáře načteny profesionálními herci, například Tomášem Juřičkou či Danou Černou. Přestože se nový, v pořadí už devátý díl netradičního projektu teprve v těchto dnech rozjíždí za svými diváky, už teď se pilně pracuje na jubilejním desátém dílu. Ten přiblíží v příštím roce Madagaskar jako příběh pradávné Lemurie.

EKVÁDOR

Je jednou z nejmenších zemí a nejzajímavější zemí Jižní Ameriky. Naleznete tu sněhem pokryté vulkány, věčně zelené lesy i nádherná města. Na území Ekvádoru se tyčí nejvyšší činná sopka světa Cotopaxi (5897 m n. m.).

Název dostal podle své polohy přímo na rovníku (Equator).

Galapágy představují pro milovníky přírody opravdovou kuriozitu. Toto souostroví, ležící 1000 km od pobřeží Ekvádoru, prezentuje ve své divokosti krásu původního života. Nikde jinde na světě nenajdete takové bohatství prehistorické říše zvířat.

Ekvádor, který tvořil součást bývalého španělského místokrálovství Nová Granada, vyhlásil svou nezávislost 11. března 1830. Ekvádor patří mezi nejdříve osídlené oblasti Jižní Ameriky, zhruba 8000 let před Kristem.

Víte, že?

Víte, že děti se dozví nejen zeměpisné a sociologické údaje o jednotlivých částech světa, ale i různé perličky a zajímavosti . V předchozím díle o Číně například následující:

Jídlo

Víte, že o Číňanech se říká, že snědí vše, co má nohy a není to stůl, co plave a není to ponorka a vše, co má křídla a není to letadlo? Na některých místech Číny tak můžete ochutnat například škorpiona, ještěrku, lučního koníka, mořskou hvězdici, larvu bource morušového, ale také želví, krokodýlí nebo psí maso?

Sousedé

Víte, že Čína sousedí celkem se 14 státy, díky čemuž je zemí s největším počtem sousedů na světě? Čína sousedí s Mongolskem, Ruskem, Severní Koreou, Indií, Nepálem, Bhútánem, Myanmarem, Laosem, Vietnamem, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Afghánistánem a Pákistánem.

Kalendář

Víte, že Číňané se od roku 1912 ve svém běžném životě řídí gregoriánským kalendářem tedy tím, který používáme i u nás? Svátky a oslavy v průběhu roku jsou však řízeny takzvaným čínským lunárním kalendářem.

Tibet

Víte, že se Tibetu často přezdívá Shangri-la, což v překladu znamená země věčného sněhu? Někteří cestovatelé, dobrodruzi i odborníci mu však neřeknou jinak než Střecha světa.

Demografie

Víte, že přibližně před dvěma tisíci lety, tedy na počátku našeho letopočtu, na celé zeměkouli žilo zhruba 260 milionů lidí? V 16. století se počet obyvatel naší planety vyšplhal k číslu 430 milionů a v roce 1800 dosáhl první miliardy.

Na počátku 20. století žilo na naší zeměkouli více jak 1,5 miliardy lidí. Hranice 6 miliard byla překročena v říjnu 1999.

Od roku 1979 je v Číně zaveden zákon, který reguluje počet dětí na jednu rodinu. Tato takzvaná politika jednoho dítěte, která čínským rodinám pod hrozbou vysokých pokut či dokonce vězení nařizuje mít ze zákona pouze jedno dítě, se však v současné době ukazuje jako nefunkčním řešením otázky přelidnění.

Z odhadů, které byly zveřejněny ve zprávě Fondu OSN pro otázku populace, vyplývá, že v roce 2050 přesáhne s největší pravděpodobností počet obyvatel 9miliardovou hranici. Počet obyvatel v České republice se však sníží. V celkovém počtu by v naší zemi mělo v roce 2050 žít zhruba 8,5 milionu lidí, přibližně o dva miliony méně, než je tomu dnes.

Kde projekt uvidíte?

14. 3. Praha (premiéra)

15. 3. Liberec, Koloseum

20. 3. Ústí n. L., Dům kultury

21. 3. Děčín, Kino Sněžník

23. 3. Jablonec n. N., Kino Radnice

Autor: Jana Švecová

14.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Nástrojař 90 Kč Nástrojaři a příbuzní pracovníci Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED, Jednoduché práce na obraběcích strojích a drobných součástech v seriové výrobě., , V případě zájmu se hlásit telefonicky 417 552 421. Pracoviště: Jawos, s.r.o. - 001, Myslbekova, č.p. 809, 415 01 Teplice 1. Informace: Marie Slámová, +420 417 552 421. Administrativa - Administrativa Rozpočtáři specialisté 25 000 Kč Rozpočtáři specialisté Rozpočtář/ka a přípravář/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Minimálně středoškolské vzdělání s maturitou - obor pozemní stavby, Znalost práce na PC - Microsoft Office (Excel, Word, Outlook, PowerPoint), Základní znalost programu AutoCad, Základní znalost práce v rozpočtářském softwaru (nejlépe Callida), Základní znalost AJ nebo NJ výhodou, Řidičský průkaz skupiny B, Praxe není požadována, Předpokladem je schopnost práce v kolektivu, schopnost učit se nové technologie, zodpovědnost, pečlivost a loajalita, Nabízíme:, Stravenky, 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, V případě zájmu zasílat životopis na email nina.moravkova@termocon.cz. Pracoviště: Termocon s.r.o., Valentinská, č.p. 557, 417 31 Novosedlice. Informace: Nina Morávková, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 18 000 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP skupiny B, flexibilita, praxe v oboru, nástup možný ihned, Hlásit se telefinicky v době 8 - 16 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Antonín pánek 001, Důlní, č.p. 428, 415 10 Teplice 10. Informace: Romana Köpplová, +420 774 102 985. Právo - Právo Advokátní a ostatní koncipient 15 000 Kč Advokátní koncipienti Advokátní koncipient. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ukončené vysokoškolské vzdělání v oboru právo a právní věda, znalost práce na PC, spolehlivost, samostatnost, časovou flexibilitu, dobré komunikační schopnosti, řidičský průkaz skupiny B, loajálnost. , Zaměstnanecké výhody - příspěvek na obědy, Životopis prosíme zaslat na uvedenou e-mailovou adresu.. Pracoviště: Kýčková vondráček partners, advokátní kancelář s.r.o., Dubská, č.p. 356, 415 01 Teplice 1. Informace: Nikola Palangariová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Francouz v akci.
24

Pavel Francouz chytal poprvé za Colorado. Bylo to úžasné, jásal po výhře

Ilustrační foto

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Na Stínadlech

Světoví neurochirurgové trénovali v Ústí mozkové bypassy na modelech z Japonska

Ústí nad Labem /FOTOGALERIE/ – Do krajské metropole zavítali nejlepší světoví neurochirurgové. V pondělí se zúčastnili operatérského kurzu.

Teplice mění trenéra i sportovního ředitele: vlády se ujmuli Hejkal a Vachoušek

Teplice - Neuspokojivé výkony a výsledky dovedly vedení fotbalových Teplic k razantnímu řešení. V úterý dopoledne "skláři" změnili trenéra i sportovního ředitele. Místo Daniela Šmejkala bude trénovat bývalu asistent hlavního trenéra Teplic i Sparty a kouč mistrovské juniorky Stanislav Hejkal, sportovním ředitelem se stává bývalá dlouholetá opora a legenda Štěpán Vachoušek. Skončil také Šmejkalův asistent Radim Nečas.

Vousatý cyklista poničil závoru, policie hledá svědky nehody

Teplicko - Policisté hledají cyklistu, který měl v Hřbitovní ulici v Teplicích zavadit o závoru.

Obnova bývalé plovárny v Zámecké zahradě je volební hit Teplic

Teplice - Je žhavým tématem každého léta v Teplicích. Řadu let chybějící plovárna se letos stala i hitem poprázdninového období v rámci předvolební kampaně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT