Už v roce 1869 si tu malou rozhlednu a restauraci u výletního sídla postavil představitel rodu Schwarzenbergů. Zámeček nese podobné stavební prvky jako zámek Hluboká, pracoval na něm totiž stejný architekt.

Už když stavební firma Reader & Falge vydražila v roce 2009 zříceninu původně schwarzenberského zámečku u Labe, pojala plán vyhlídku obnovit, a tak ji od města koupila. „Jsem odsud, chodil jsem s tátou za ruku kolem Labe. Mám v tom emoci,“ řekl jednatel společnosti Lubomír Červinský.

Se stavbou začala společnost na konci září. Její náklady jsou kolem 2,5 milionu, část zaplatí sama Reader & Falge, polovinu hradí dotace od ministerstva pro místní rozvoj. „Obnovu vyhodnotili jako třetí nejlepší projekt z desítek podaných nabídek,“ pochlubil se jednatel. Ústecký architekt Luboš Hruška, který pracoval už i na obnově zámečku, se zasadil o modernější ráz původní vyhlídky. Projektu kromě originálního architektonického ztvárnění pomohla i strategická poloha vyhlídky na mezinárodní Labské cyklostezce.

I když dosavadní vyhlídka vypadá jako přirozeně vzniklý kopeček, jde vlastně o zasypanou umělou dvoupatrovou stavbu. O obnově původního pivního sklepa s ledárnou a venkovního občerstvení společnost neuvažuje. Bylo by to nákladné a nedaleko, v přízemí zámečku, už provozuje kavárnu.

Vyhlídka bude hotová brzy, lidem se ale otevře po zimě, aby hned po zprovoznění nedošlo ke zbytečným úrazům.

150 let se na stavbě podepsalo

Architekt Luboš Hruška při promýšlení, jak by obnovená vyhlídka měla vypadat, usiloval o její pietní a jednoduchý ráz. V současnosti dělníci litoměřické společnosti Deus obnovují zdi, které po dlouhých 150 letech značně zpustly.

close Tak má stavba po dokončení vypadat info Zdroj: archiv zoom_in Namísto původního altánu nahoře navrhl architekt dřevěnou vyhlídku s ocelovým schodištěm a plachtovou střechou viditelnou zdaleka. „Půjde o hyperbolický paraboloid, aby to získalo punc zajímavého místa,“ popsal Hruška.

Původní nadmořská výška altánu na kopečku byla kolem 150 metrů. Paraboloid ji skoro o pět metrů převýší. Nová vyhlídka tak bude stát asi 12 metrů nad řekou. Na tom, že je odsud krásně vidět nejen na řeku, se shodli i dělníci. Pěkný výhled tu bude například na Portu Bohemicu a Radobýl.

Vyhlídku plánuje společnost na jaře 2019 zpřístupnit non-stop a zdarma. Pokud se objeví vandalové, možná sáhne k oplocení a jejímu uzamykání na noc. Místo chce osadit informačním panelem s popisem historie vyhlídky.

V průmyslových Lovosicích půjde o jedno z mála míst, kam lze zajít třeba s kočárkem.