„Jeden z posledních prázdninových přírůstků jsme zaznamenali u morčat uruguayských, které návštěvníci mohou vidět v pavilonu exotária. Na začátku června jsme k našim třem samcům přivezli ze Zoo Karlsruhe tři samice. Jedna z nich po příjezdu porodila, ale skutečné „ústecké“ mládě se narodilo až v srpnu. Jedna skupinka - pár s čerstvým mládětem - žije u tamarínů žlutorukých, druhá, kterou tvoří samec s dvěma samicemi a tříměsíčním mládětem u lenochodů dvouprstých,“ popisuje mluvčí zahrady Věra Vrabcová.

MALÉ SURIKATY VYLEZLY AŽ PO TÝDNECH

Na konci července se narodila čtyřčata u surikat, drobných afrických šelmiček, které sice nejsou v přírodě nijak výrazně ohrožené, ale u návštěvníků se těší velké popularitě. Samice rodí mláďata v noře, takže chovatelé podle zvuků a chování dospělých zjišťují, zda je vše v pořádku.

"Přesný počet mláďat jsme zjistili až po několika týdnech, kdy začala vylézat na povrch. Letošní rok byl úspěšný, protože nový chovný samec, ač mladý, zplodil dvakrát čtyřčata, takže naše skupinka se úspěšně rozrůstá,“ dodává Vrabcová.

Kromě těchto dvou druhů jsou k vidění trojčata kočky slaništní z Jižní Ameriky, mláďata vzácné majny Rothschildovy nebo koloušci u jelenů bělohubých či siků vietnamských.

KOMENTOVANÁ KRMENÍ JSOU I V ZÁŘÍ

Měsíc září je v provozu ústecké zoologické zahrady stále zahrnutý do letní sezóny, protože počasí ještě přeje různým výletům a výpravám.

„Naše zoo je v září otevřená od devíti do osmnácti hodin a návštěvníci mohou využít oba vstupy, spodní z Drážďanské ulice a horní od dobětického sídliště. U obou jsou umístěny turnikety, kterými lze zoo opustit ještě hodinu po zavírací době,“ vysvětluje vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová.

Pokračují také oblíbená komentovaná krmení, některá sice jen o víkendech, ale i ve všední den se návštěvníci mohou podívat na krmení tuleňů či orangutanů, nebo setkat se s ústeckými slonicemi Kalou a Delhi na pravidelné procházce. Další z nich jako medový strom pro malajské medvědy, krmení lemurů, surikat či piraň se konají pouze o víkendech.

"Stejně tak oblíbený Zoovláček přepravuje v září zájemce do horní části zoo, ovšem pouze v sobotu a v neděli za příznivého počasí,“ doplňuje Balejová.