VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústečtí neurochirurgové testují pro Japonce

Ústí nad Labem - Ústecká neurochirurgie má výborný zvuk nejen v Česku, ale také v Evropě i celém světě. Je také pravdou, že o skvělé práci týmu kolem přednosty Neurochirurgické kliniky Krajské zdravotní Martina Sameše ví především odborná veřejnost a pacienti, kteří zde podstoupili operaci.

22.6.2012
SDÍLEJ:

Zobrazení mozkových drah pomocí traktografie modrá je dráha hybnosti, zelená řečová dráha, růžová dráha zobrazuje fornix důležitý pro paměť člověka.Foto: NK Krajské zdravotní, a. s.

Naposledy Neurochirurgická klinika Krajské zdravotní spolupořádala výjimečný mezinárodní neurochirurgický kongres v Praze. V čem spočívala ona výjimečnost? Mimo jiné v tom, že kongres byl poprvé v historii pořádán společně s americkou neurochirurgickou společností Congress of Neurological Surgeons (CNS). Nechyběl na něm nikdo, kdo ve světové neurochirurgii něco znamená. Včetně nejvýznamnějšího neurochirurga druhé poloviny minulého století Gaziho Yasargila, který změnil neurochirurgii v mikrochirurgický obor a svou precizní technikou a filozofií zmírnil počet komplikací a úmrtí na desetinu. Všichni moderní neurochirurgové navazují na jeho principy a mnohé z nich dodnes nejsou překonány.

A na jednom ze satelitních kurzů, které kongresu předcházely, tvořili jádro týmu právě ústečtí odborníci. Pro lékaře specialisty na něm bylo novinkou testování speciálních anatomických modelů a cév. Tyto modely jsou vyráběny v Japonsku pomocí laserové technologie přesně podle 3D obrazu počítačové tomografie skutečných pacientů. A ústecká neurochirurgie se již druhým rokem podílí na vývoji těchto revolučních preparátů. Rozhodně tudíž není náhoda ani to, že vedení sekretariátu evropského neurochirurgického kongresu s názvem 7th Central European Neurosurgical Society (CENS) Meeting, který se uskutečnil od 13. do 15. června v Praze, měli na starosti specialisté Neurochirurgické kliniky z Ústí nad Labem. „Je to pro nás velká čest a vyznamenání," řekl Deníku Martin Sameš, jenž je předním českým neurochirurgem.

Mezi pěti klinikami v Evropě

Na kurzech Baze lební a bypassu na mozku a Disekce bílé hmoty mozku a korelace se zobrazením mozkových drah traktografií (DTI) se vedle profesora Sameše lektorsky významně podíleli lékaři Robert Bartoš, Aleš Hejčl, Amír Zolal a Petr Vachata z ústecké Neurochirurgické kliniky, která má prestižní certifikát a licenci výukového centra WFNS „class A" od roku 2008. Zdůraznit je potřeba v této souvislosti fakt, že tento certifikát má pouze pět klinik v Evropě…

Rozvíjejí práci profesora Beneše

Kde se vzala tak vysoká úroveň a odbornost právě na pracovišti v severočeském Ústí nad Labem?

„V letech 1978 až 1997 tady působil profesor Vladimír Beneš, který je dnes přednostou Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Střešovicích. V roce 1988 odjel na stáž do Spojených států a poté zde začal prosazovat moderní myšlenky. V Ústí tak vznikla progresivní neurochirurgická škola, která ovlivnila vývoj oboru v celém Česku. Tzv. ústecký styl operací za použití nejjemnější techniky rozvíjel a v praxi nyní uplatňuje i současný přednosta Neurocentra Krajské nemocnice v Liberci Petr Suchomel, který v Ústí pracoval od roku 1983 do roku 1993," vysvětluje docent Petr Sameš. V současnosti má proto ústecká neurochirurgie úzké styky s podobnými špičkovými centry z USA a Japonska.

V současné době jsou tak na tomto vysoce specializovaném lékařském pracovišti již schopni například u nádorů mozků zobrazovat mozkové dráhy a toto zobrazení převést tak, že jsou schopni pacienta bezpečně operovat.

Operují krční páteře po úrazech, nádory a degenerativní onemocnění páteře. „Těch existuje obrovská škála. Vše se operuje za pomoci mikroskopu a neinvazivně už od osmdesátých let. Samozřejmostí je využití endoskopie," připomíná Martin Sameš.

Cévní neurochirurgie zase řeší onemocnění, jakými jsou mozkové výdutě, ischemie mozku, stenóza, čili zúžení krčních tepen.

„Stálé zdokonalování znalostí anatomie přispívá k možnosti miniinvazivních operací, aby pacient mohl po těch lehčích odcházet domů čtvrtý pátý den," upozorňuje přednosta ústecké neurochirurgické kliniky.

Kurzy pomohly ke zdokonalení

Aby byl medicínský zásah co nejefektivnější a pokud možno pro pacienta co nejšetrnější, napomáhají taková setkání odborníků, které nyní proběhlo v Praze.

Ti se na kongresu věnovali nejmodernějším technikám zobrazení funkčních struktur a operacím v nejsložitějších oblastech mozku.

Kurz baze lební a bypassu na mozku přinesl intenzivní výuku náročných neurochirurgických operačních přístupů na věrných anatomických modelech spánkové kosti s použitím operačního mikroskopu a vrtaček jako na skutečném operačním sále. Dále se kurz zabýval nácvikem náročných mikrochirurgických cévních mozkových bypassů. Zúčastnilo se ho 20 lékařů ze zemí západní i východní Evropy a Asie.

Průběh přednášek i simulací obtížných operací byl přenášen internetovým spojením společnostmi CESNET a APAN medical community například do Japonska, Číny a dalších zemí Asie.

Druhý satelitní kurz kongresu, na nějž se přihlásili lékaři z osmi zemí, se věnoval technice preparování mozkových drah na preparátech mozku.

Operatérům mimo jiné umožnil dokonalé poznání anatomie a funkce mozkových drah především drah řídících pohyb, řeč a zrak, ale i komplexní funkce jako chování, emoce, sebeovládání, též paměť, rozhodování a motivace člověka. 3D představa o organizaci mozkových drah přináší chirurgům větší bezpečnost a vyšší radikalitu při operacích mozkových nádorů.

„Ústečtí neurochirurgové se přiblížili k cíli vybudovat v Evropě respektované laboratorní centrum pro hlubší poznání a výuku anatomických detailů mozku," uzavřel profesor Martin Sameš.

Neurochirurgická klinika v Ústí n. L.

Jedna z operací nádoru na mozku proběhla v Ústí nad Labem loni pod vedením světové neurochirurgické kapacity, japonského profesora Takanori Fukushimy.Neurochirurgické oddělení má působnost nadregionálního specializovaného centra se spádem 1,2 milionu obyvatel. Základním posláním pracoviště je provádění vysoce specializované diagnostiky, léčby a výzkumu chorob nervového systému. Pracoviště je součástí traumatologického programu MN, dále konstituuje spinální centrum pro léčbu úrazů a onemocnění páteře, neurovaskulární program zahrnuje interdisciplinární péči o cévní systém mozku, neuroonkologický program obsahuje terapii nádorů s využitím nejmodernějších elektrofyziologických technik a operací při vědomí, centrum chirurgie baze lební a lícního nervu disponuje v ČR jedinečným zázemím anatomické laboratoře, operativa je dále zaměřena na dětskou neurochirurgii ve spolupráci s Dětskou klinikou MN a FN Motol, v problematice normotenzního hydrocefalu působí specializovaný tým jako centrum pro evropskou databázi. Pracoviště se tradičně věnuje řešení výzkumných grantů IGA Ministerstva zdravotnictví ČR a GAČR. Tři lékaři jsou absolventy postrgaduálního studia Ph.D. Neurochirurgické oddělení pravidelně prezentuje své výsledky na evropských a světových kongresech, ročně publikuje 6-8 článků v odborných časopisech. Přednosta oddělení je členem výboru České neurochirurgické společnosti, výboru chirurgie baze lební při Světové federaci neurochirurgů (WFNS) a výboru České spondylochirurgické společnosti. Pět lékařů absolvovalo nebo jsou frekventanty kurzů EANS (Evropská asociace neurochirurgických společností). Zdroj: www.kzcr.eu

Autor: Ivo Chrástecký

22.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři nákladních automobilů Automechanik pro MKD - zámečník - vedoucí vozového parku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: pracovitost, dochvilnost, spolehlivost, slušné jednání, základní znalost NJ a praxe v oboru výhodou, V případě zájmu zasílat životopis na email schreiner-cz-1@schreiner-transport.com. Pracoviště: Schreiner transporte s.r.o., Tolstého, č.p. 464, 415 03 Teplice 3. Informace: Helena Fasmannová, +420 417 813 771.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 16 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo je vhodné i pro absolventy., Náplň práce: , zámečnická příprava a výroba konstrukcí, příprava materiálu pro svařování, montáž strojních celků, provádění povrchových úprav, pomocné práce ve výrově, Požadujeme: , min. SOU v oboru, praxe není podmínkou – vhodné pro absolventy, spolehlivost, zodpovědnost, Zaměstnanecké výhody - stravenky, Životopisy zasílejte prosím na e-mail: vyroba@hydrosystemy.cz. Pracoviště: Hst hydrosystémy s.r.o. 001, Úprkova, č.p. 3120, 415 01 Teplice 1. Informace: Otakar Voříšek, .

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 12 200 Kč

Pracovníci pro ruční praní a žehlení Pradlena-žehlířka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné pro OZP, Nástup možný IHNED, V případě zájmu se hlásit telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Jipewo, s.r.o., J. V. Sládka, č.p. 1330, 415 01 Teplice 1. Informace: Hrůnková, +420 417 539 203.

Výroba - Ostatní strojírenští technici Technik přípravy 25 000 Kč

Ostatní strojírenští technici Technik přípravy výroby. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řdičský průkaz sk.B, organizační schopnosti, samostatnost, spolehlivost, V případě zájmu se hlásit Po - Pá 9-16 hod nebo e-mailem. Pracoviště: Kabourek - vzt, s.r.o., 415 01 Teplice 1. Informace: Vítězslav Kabourek, +420 416 741 962.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V posledním zápase dostali možnost mladíci Kladna. Tady s litvínovským Lukešem bojuje Štěpán Bláha.
AKTUALIZOVÁNO

Rytíři nestačili na Litvínov, ten slaví záchranu

Karviná - Teplice 1:1
12

FOTO: Žitný dal opět gól, Teplice v Karviné remizovaly 1:1

V Hrobu nepoteče pitná voda. Dělnici začnou opravovat vodovod

Hrob - Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) přeruší v části města Hrob na několik hodin dodávky pitné vody, a to kvůli plánované rekonstrukci vodovodu Hrob - Verneřice.

DENÍK NÁM FANDÍ: V pondělí představíme mládež Hvězdy Trnovany

Teplicko - Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Teplického deníku! Připravujeme další díl projektu Deník nám fandí, ve kterém se můžete těšit na hráče a hráčky z celého okresu.

O sport v ČT fanoušci nepřijdou. Zůstane i ve „starém“ vysílání

Severní Čechy - Televizní fandové si mohou oddechnout. V roce, který je bohatý na sportovní události (hokejové či fotbalové MS), nepřijdou o akce, které vysílá Česká televize na programu ČT sport. Ten měl být od května postupně „vysunut“ ze starého vysílání DVB-T do nového DVB-T2. A diváci, kteří nemají novou televizi či set-top box, by tak o sport přišli.

Návštěvnost kin neustále stoupá, i v Ústeckém kraji

Ústecký kraj - Návštěvníky lákají do biografů setkání s herci i šampaňské. V uplynulých dvanácti měsících si našla cestu do kinosálů po celé zemi polovina populace.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT