VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústečtí neurochirurgové testují pro Japonce

Ústí nad Labem - Ústecká neurochirurgie má výborný zvuk nejen v Česku, ale také v Evropě i celém světě. Je také pravdou, že o skvělé práci týmu kolem přednosty Neurochirurgické kliniky Krajské zdravotní Martina Sameše ví především odborná veřejnost a pacienti, kteří zde podstoupili operaci.

22.6.2012
SDÍLEJ:

Zobrazení mozkových drah pomocí traktografie modrá je dráha hybnosti, zelená řečová dráha, růžová dráha zobrazuje fornix důležitý pro paměť člověka.Foto: NK Krajské zdravotní, a. s.

Naposledy Neurochirurgická klinika Krajské zdravotní spolupořádala výjimečný mezinárodní neurochirurgický kongres v Praze. V čem spočívala ona výjimečnost? Mimo jiné v tom, že kongres byl poprvé v historii pořádán společně s americkou neurochirurgickou společností Congress of Neurological Surgeons (CNS). Nechyběl na něm nikdo, kdo ve světové neurochirurgii něco znamená. Včetně nejvýznamnějšího neurochirurga druhé poloviny minulého století Gaziho Yasargila, který změnil neurochirurgii v mikrochirurgický obor a svou precizní technikou a filozofií zmírnil počet komplikací a úmrtí na desetinu. Všichni moderní neurochirurgové navazují na jeho principy a mnohé z nich dodnes nejsou překonány.

A na jednom ze satelitních kurzů, které kongresu předcházely, tvořili jádro týmu právě ústečtí odborníci. Pro lékaře specialisty na něm bylo novinkou testování speciálních anatomických modelů a cév. Tyto modely jsou vyráběny v Japonsku pomocí laserové technologie přesně podle 3D obrazu počítačové tomografie skutečných pacientů. A ústecká neurochirurgie se již druhým rokem podílí na vývoji těchto revolučních preparátů. Rozhodně tudíž není náhoda ani to, že vedení sekretariátu evropského neurochirurgického kongresu s názvem 7th Central European Neurosurgical Society (CENS) Meeting, který se uskutečnil od 13. do 15. června v Praze, měli na starosti specialisté Neurochirurgické kliniky z Ústí nad Labem. „Je to pro nás velká čest a vyznamenání," řekl Deníku Martin Sameš, jenž je předním českým neurochirurgem.

Mezi pěti klinikami v Evropě

Na kurzech Baze lební a bypassu na mozku a Disekce bílé hmoty mozku a korelace se zobrazením mozkových drah traktografií (DTI) se vedle profesora Sameše lektorsky významně podíleli lékaři Robert Bartoš, Aleš Hejčl, Amír Zolal a Petr Vachata z ústecké Neurochirurgické kliniky, která má prestižní certifikát a licenci výukového centra WFNS „class A" od roku 2008. Zdůraznit je potřeba v této souvislosti fakt, že tento certifikát má pouze pět klinik v Evropě…

Rozvíjejí práci profesora Beneše

Kde se vzala tak vysoká úroveň a odbornost právě na pracovišti v severočeském Ústí nad Labem?

„V letech 1978 až 1997 tady působil profesor Vladimír Beneš, který je dnes přednostou Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Střešovicích. V roce 1988 odjel na stáž do Spojených států a poté zde začal prosazovat moderní myšlenky. V Ústí tak vznikla progresivní neurochirurgická škola, která ovlivnila vývoj oboru v celém Česku. Tzv. ústecký styl operací za použití nejjemnější techniky rozvíjel a v praxi nyní uplatňuje i současný přednosta Neurocentra Krajské nemocnice v Liberci Petr Suchomel, který v Ústí pracoval od roku 1983 do roku 1993," vysvětluje docent Petr Sameš. V současnosti má proto ústecká neurochirurgie úzké styky s podobnými špičkovými centry z USA a Japonska.

V současné době jsou tak na tomto vysoce specializovaném lékařském pracovišti již schopni například u nádorů mozků zobrazovat mozkové dráhy a toto zobrazení převést tak, že jsou schopni pacienta bezpečně operovat.

Operují krční páteře po úrazech, nádory a degenerativní onemocnění páteře. „Těch existuje obrovská škála. Vše se operuje za pomoci mikroskopu a neinvazivně už od osmdesátých let. Samozřejmostí je využití endoskopie," připomíná Martin Sameš.

Cévní neurochirurgie zase řeší onemocnění, jakými jsou mozkové výdutě, ischemie mozku, stenóza, čili zúžení krčních tepen.

„Stálé zdokonalování znalostí anatomie přispívá k možnosti miniinvazivních operací, aby pacient mohl po těch lehčích odcházet domů čtvrtý pátý den," upozorňuje přednosta ústecké neurochirurgické kliniky.

Kurzy pomohly ke zdokonalení

Aby byl medicínský zásah co nejefektivnější a pokud možno pro pacienta co nejšetrnější, napomáhají taková setkání odborníků, které nyní proběhlo v Praze.

Ti se na kongresu věnovali nejmodernějším technikám zobrazení funkčních struktur a operacím v nejsložitějších oblastech mozku.

Kurz baze lební a bypassu na mozku přinesl intenzivní výuku náročných neurochirurgických operačních přístupů na věrných anatomických modelech spánkové kosti s použitím operačního mikroskopu a vrtaček jako na skutečném operačním sále. Dále se kurz zabýval nácvikem náročných mikrochirurgických cévních mozkových bypassů. Zúčastnilo se ho 20 lékařů ze zemí západní i východní Evropy a Asie.

Průběh přednášek i simulací obtížných operací byl přenášen internetovým spojením společnostmi CESNET a APAN medical community například do Japonska, Číny a dalších zemí Asie.

Druhý satelitní kurz kongresu, na nějž se přihlásili lékaři z osmi zemí, se věnoval technice preparování mozkových drah na preparátech mozku.

Operatérům mimo jiné umožnil dokonalé poznání anatomie a funkce mozkových drah především drah řídících pohyb, řeč a zrak, ale i komplexní funkce jako chování, emoce, sebeovládání, též paměť, rozhodování a motivace člověka. 3D představa o organizaci mozkových drah přináší chirurgům větší bezpečnost a vyšší radikalitu při operacích mozkových nádorů.

„Ústečtí neurochirurgové se přiblížili k cíli vybudovat v Evropě respektované laboratorní centrum pro hlubší poznání a výuku anatomických detailů mozku," uzavřel profesor Martin Sameš.

Neurochirurgická klinika v Ústí n. L.

Jedna z operací nádoru na mozku proběhla v Ústí nad Labem loni pod vedením světové neurochirurgické kapacity, japonského profesora Takanori Fukushimy.Neurochirurgické oddělení má působnost nadregionálního specializovaného centra se spádem 1,2 milionu obyvatel. Základním posláním pracoviště je provádění vysoce specializované diagnostiky, léčby a výzkumu chorob nervového systému. Pracoviště je součástí traumatologického programu MN, dále konstituuje spinální centrum pro léčbu úrazů a onemocnění páteře, neurovaskulární program zahrnuje interdisciplinární péči o cévní systém mozku, neuroonkologický program obsahuje terapii nádorů s využitím nejmodernějších elektrofyziologických technik a operací při vědomí, centrum chirurgie baze lební a lícního nervu disponuje v ČR jedinečným zázemím anatomické laboratoře, operativa je dále zaměřena na dětskou neurochirurgii ve spolupráci s Dětskou klinikou MN a FN Motol, v problematice normotenzního hydrocefalu působí specializovaný tým jako centrum pro evropskou databázi. Pracoviště se tradičně věnuje řešení výzkumných grantů IGA Ministerstva zdravotnictví ČR a GAČR. Tři lékaři jsou absolventy postrgaduálního studia Ph.D. Neurochirurgické oddělení pravidelně prezentuje své výsledky na evropských a světových kongresech, ročně publikuje 6-8 článků v odborných časopisech. Přednosta oddělení je členem výboru České neurochirurgické společnosti, výboru chirurgie baze lební při Světové federaci neurochirurgů (WFNS) a výboru České spondylochirurgické společnosti. Pět lékařů absolvovalo nebo jsou frekventanty kurzů EANS (Evropská asociace neurochirurgických společností). Zdroj: www.kzcr.eu

Autor: Ivo Chrástecký

22.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 900 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: D Místo výkonu práce: východní Evropa , řidičský průkaz skupin B,C,CE, profesní průkaz, praxe v oboru min 1 rok, znalost ruštiny (jedná se o cesty do zemí bývalého Sovětského svazu), čistý rejstřík trestů, , Hlásit se osobně na provozovně (areál stavební firmy NAO) nebo na telefonu 776 811 629 (p. Smirnov). Pracoviště: Kremauto trade cz s.r.o., K vápence, č.p. 448, 415 03 Teplice 3. Informace: Oleksandr Smirnov, +420 776 811 629.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 88 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů Uklízečka. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 88 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro OZP!!!, Jedná se o uklízení výrobních prostor, odmývání nádobí , V případě zájmu zasílat životopis na email chdjitka@email.cz nebo volat na telefon. Pracoviště: Chráněná dílna jitka s.r.o., Plynárenská, č.p. 291, 415 01 Teplice 1. Informace: Radka Vosahlová, +420 778 407 261.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 27 000 Kč

Učitelé v mateřských školách pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami Učitel/ka základních speciálních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na vzdělání: titul Mgr. učitelství pro základní školy + speciální pedagogika, Hlásit se telefonicky v pracovních dnech nebo e-mailem. Pracoviště: Dětský domov, základní škola a střední škola, duchcov, příspěvková organizace, Školní, č.p. 624, 419 01 Duchcov. Informace: Blanka Stádníková, +420 417 835 324.

Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Požadujeme (kvalifikační požadavky):, - samostatnost, přesnost, spolehlivost, - schopnost rychlého zapracování, flexibilitu, - ochotu pracovat ve třísměnném režimu, - úspěšné složení testu manuální zručnosti a vědomostního testu, - základní znalost měření - posuvné měřítko, mikrometr, passametr, Pracovní náplň: , - obsluha obráběcího stroje , - kontrola rozměrů a kvality výrobků, - výroba dílů pro následné obrábění na dalších pracovištích, - montáž dílů dle technologického postupu, Nabízíme:, - zázemí mezinárodní stabilní strojírenské společnosti, - odbornou a rozmanitou práci v atraktivním oboru, - příjemné pracovní prostředí, - přátelský kolektiv, - 5 týdnů dovolené (+ 2 dny), - stravování v závodní jídelně, Mzdové ohodnocení bude určeno dle zkušeností a praxe., Pracovní doba 6-14 hod, 14-22 hod, 22-6 hod. , V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem.. Pracoviště: Mahr, spol. s r.o., Kpt. Jaroše, č.p. 552, 417 12 Proboštov u Teplic. Informace: Jana Vachoušková, +420 417 816 722.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ze sklepa ukradl kolo za 15 tisíc, hrozí mu až tři roky vězení

Den zábavy 4 s kapelou Modlanská skládka se konal na hřišti místního Baníku.
19

OBRAZEM: Děti v Modlanech pobavili hasiči, myslivci i rybáři

Hitem léta je nová bobová dráha na Klínech. Za pár dní se svezly tisíce lidí

Krušné hory - Cestovní ruch oživují unikátní dráha, zámek a kemp se závody.

Slepice z klecí můžete vykoupit a na zbytek života jim ukázat slunce a trávu

Ústecký kraj - Nosnice z velkochovu téměř až na zahradu zájemcům přivezou ochránci zvířat.

Velká Malá Paříž již tuto neděli

Teplice  - Jednou za rok se pravidelné nedělní hudební odpoledne u Zahradního domu pod názvem Malá Paříž rozšíří do celé Zámecké zahrady. U připomínky slavného setkání Beethovena, Goetheho a rakouské císařovny Ludoviky s doprovodem. které se uskutečnilo 23. července 1812. Asi každý Tepličan zná obrázek na němž Beethoven pyšně kráčí středem císařské skupinky, zatímco Goethe se uctivě klaní se smeknutým kloboukem na straně cesty.

Neprší, nerostou. Houbaře trápí velké sucho

Ústecký kraj - Jako na smilování čekají houbaři v Ústeckém kraji na vydatné přeháňky. Kvůli suchu totiž na mnoha známých místech houby vůbec nerostou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT