VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústečtí neurochirurgové testují pro Japonce

Ústí nad Labem - Ústecká neurochirurgie má výborný zvuk nejen v Česku, ale také v Evropě i celém světě. Je také pravdou, že o skvělé práci týmu kolem přednosty Neurochirurgické kliniky Krajské zdravotní Martina Sameše ví především odborná veřejnost a pacienti, kteří zde podstoupili operaci.

22.6.2012
SDÍLEJ:

Zobrazení mozkových drah pomocí traktografie modrá je dráha hybnosti, zelená řečová dráha, růžová dráha zobrazuje fornix důležitý pro paměť člověka.Foto: NK Krajské zdravotní, a. s.

Naposledy Neurochirurgická klinika Krajské zdravotní spolupořádala výjimečný mezinárodní neurochirurgický kongres v Praze. V čem spočívala ona výjimečnost? Mimo jiné v tom, že kongres byl poprvé v historii pořádán společně s americkou neurochirurgickou společností Congress of Neurological Surgeons (CNS). Nechyběl na něm nikdo, kdo ve světové neurochirurgii něco znamená. Včetně nejvýznamnějšího neurochirurga druhé poloviny minulého století Gaziho Yasargila, který změnil neurochirurgii v mikrochirurgický obor a svou precizní technikou a filozofií zmírnil počet komplikací a úmrtí na desetinu. Všichni moderní neurochirurgové navazují na jeho principy a mnohé z nich dodnes nejsou překonány.

A na jednom ze satelitních kurzů, které kongresu předcházely, tvořili jádro týmu právě ústečtí odborníci. Pro lékaře specialisty na něm bylo novinkou testování speciálních anatomických modelů a cév. Tyto modely jsou vyráběny v Japonsku pomocí laserové technologie přesně podle 3D obrazu počítačové tomografie skutečných pacientů. A ústecká neurochirurgie se již druhým rokem podílí na vývoji těchto revolučních preparátů. Rozhodně tudíž není náhoda ani to, že vedení sekretariátu evropského neurochirurgického kongresu s názvem 7th Central European Neurosurgical Society (CENS) Meeting, který se uskutečnil od 13. do 15. června v Praze, měli na starosti specialisté Neurochirurgické kliniky z Ústí nad Labem. „Je to pro nás velká čest a vyznamenání," řekl Deníku Martin Sameš, jenž je předním českým neurochirurgem.

Mezi pěti klinikami v Evropě

Na kurzech Baze lební a bypassu na mozku a Disekce bílé hmoty mozku a korelace se zobrazením mozkových drah traktografií (DTI) se vedle profesora Sameše lektorsky významně podíleli lékaři Robert Bartoš, Aleš Hejčl, Amír Zolal a Petr Vachata z ústecké Neurochirurgické kliniky, která má prestižní certifikát a licenci výukového centra WFNS „class A" od roku 2008. Zdůraznit je potřeba v této souvislosti fakt, že tento certifikát má pouze pět klinik v Evropě…

Rozvíjejí práci profesora Beneše

Kde se vzala tak vysoká úroveň a odbornost právě na pracovišti v severočeském Ústí nad Labem?

„V letech 1978 až 1997 tady působil profesor Vladimír Beneš, který je dnes přednostou Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Střešovicích. V roce 1988 odjel na stáž do Spojených států a poté zde začal prosazovat moderní myšlenky. V Ústí tak vznikla progresivní neurochirurgická škola, která ovlivnila vývoj oboru v celém Česku. Tzv. ústecký styl operací za použití nejjemnější techniky rozvíjel a v praxi nyní uplatňuje i současný přednosta Neurocentra Krajské nemocnice v Liberci Petr Suchomel, který v Ústí pracoval od roku 1983 do roku 1993," vysvětluje docent Petr Sameš. V současnosti má proto ústecká neurochirurgie úzké styky s podobnými špičkovými centry z USA a Japonska.

V současné době jsou tak na tomto vysoce specializovaném lékařském pracovišti již schopni například u nádorů mozků zobrazovat mozkové dráhy a toto zobrazení převést tak, že jsou schopni pacienta bezpečně operovat.

Operují krční páteře po úrazech, nádory a degenerativní onemocnění páteře. „Těch existuje obrovská škála. Vše se operuje za pomoci mikroskopu a neinvazivně už od osmdesátých let. Samozřejmostí je využití endoskopie," připomíná Martin Sameš.

Cévní neurochirurgie zase řeší onemocnění, jakými jsou mozkové výdutě, ischemie mozku, stenóza, čili zúžení krčních tepen.

„Stálé zdokonalování znalostí anatomie přispívá k možnosti miniinvazivních operací, aby pacient mohl po těch lehčích odcházet domů čtvrtý pátý den," upozorňuje přednosta ústecké neurochirurgické kliniky.

Kurzy pomohly ke zdokonalení

Aby byl medicínský zásah co nejefektivnější a pokud možno pro pacienta co nejšetrnější, napomáhají taková setkání odborníků, které nyní proběhlo v Praze.

Ti se na kongresu věnovali nejmodernějším technikám zobrazení funkčních struktur a operacím v nejsložitějších oblastech mozku.

Kurz baze lební a bypassu na mozku přinesl intenzivní výuku náročných neurochirurgických operačních přístupů na věrných anatomických modelech spánkové kosti s použitím operačního mikroskopu a vrtaček jako na skutečném operačním sále. Dále se kurz zabýval nácvikem náročných mikrochirurgických cévních mozkových bypassů. Zúčastnilo se ho 20 lékařů ze zemí západní i východní Evropy a Asie.

Průběh přednášek i simulací obtížných operací byl přenášen internetovým spojením společnostmi CESNET a APAN medical community například do Japonska, Číny a dalších zemí Asie.

Druhý satelitní kurz kongresu, na nějž se přihlásili lékaři z osmi zemí, se věnoval technice preparování mozkových drah na preparátech mozku.

Operatérům mimo jiné umožnil dokonalé poznání anatomie a funkce mozkových drah především drah řídících pohyb, řeč a zrak, ale i komplexní funkce jako chování, emoce, sebeovládání, též paměť, rozhodování a motivace člověka. 3D představa o organizaci mozkových drah přináší chirurgům větší bezpečnost a vyšší radikalitu při operacích mozkových nádorů.

„Ústečtí neurochirurgové se přiblížili k cíli vybudovat v Evropě respektované laboratorní centrum pro hlubší poznání a výuku anatomických detailů mozku," uzavřel profesor Martin Sameš.

Neurochirurgická klinika v Ústí n. L.

Jedna z operací nádoru na mozku proběhla v Ústí nad Labem loni pod vedením světové neurochirurgické kapacity, japonského profesora Takanori Fukushimy.Neurochirurgické oddělení má působnost nadregionálního specializovaného centra se spádem 1,2 milionu obyvatel. Základním posláním pracoviště je provádění vysoce specializované diagnostiky, léčby a výzkumu chorob nervového systému. Pracoviště je součástí traumatologického programu MN, dále konstituuje spinální centrum pro léčbu úrazů a onemocnění páteře, neurovaskulární program zahrnuje interdisciplinární péči o cévní systém mozku, neuroonkologický program obsahuje terapii nádorů s využitím nejmodernějších elektrofyziologických technik a operací při vědomí, centrum chirurgie baze lební a lícního nervu disponuje v ČR jedinečným zázemím anatomické laboratoře, operativa je dále zaměřena na dětskou neurochirurgii ve spolupráci s Dětskou klinikou MN a FN Motol, v problematice normotenzního hydrocefalu působí specializovaný tým jako centrum pro evropskou databázi. Pracoviště se tradičně věnuje řešení výzkumných grantů IGA Ministerstva zdravotnictví ČR a GAČR. Tři lékaři jsou absolventy postrgaduálního studia Ph.D. Neurochirurgické oddělení pravidelně prezentuje své výsledky na evropských a světových kongresech, ročně publikuje 6-8 článků v odborných časopisech. Přednosta oddělení je členem výboru České neurochirurgické společnosti, výboru chirurgie baze lební při Světové federaci neurochirurgů (WFNS) a výboru České spondylochirurgické společnosti. Pět lékařů absolvovalo nebo jsou frekventanty kurzů EANS (Evropská asociace neurochirurgických společností). Zdroj: www.kzcr.eu

Autor: Ivo Chrástecký

22.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, 16 760 Kč Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, ekonomové práce Personalista/tka - mzdový/á účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16760 kč, mzda max. 25230 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme středoškolské vzdělání s maturitou, odpovídající praxi v uvedené oblasti, samostatnost, časovou flexibilitu a uživatelskou znalost programů Microsoft Office., Nabízíme dlouhodobou perspektivu zaměstnání, sociální výhody, dotované, stravování. Platové zařazení dle platných tabulek v 9. platové třídě., Nástup možný od 1. 1. 2019., Své nabídky včetně životopisu pošlete do 31. 10. 2018 na sekretariát Střední školy stavební a strojní, Teplice, Fráni Šrámka 1350/1, 415 01 Teplice nebo e-mailem: ivana.tichakova@ssstavebni.tce.cz. Telefon: 417 813 215.. Pracoviště: Střední škola stavební a strojní, teplice, příspěvková organizace, Fráni Šrámka, č.p. 1350, 415 01 Teplice 1. Informace: Ivana Ticháková, +420 417 813 215. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači textilu, obuvi a kožené galanterie Prodavačka oděvů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - časová flexibilita, - příjemné vystupování, dobré komunikační schopnosti, - asertivní a empatický přístup k zákazníkovi, - pozitivní vztah k módě, - trestní bezúhonost, - profesionalita, spolehlivost, samostatnost, - znalost práce na PC , - praxe na obdobné pozici výhodou, , V případě zájmu se hlásit telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Jth fashion s.r.o. 001 - oc fontána, náměstí Svobody, č.p. 3312, 415 01 Teplice 1. Informace: Jitka Kamarýtová, +420 417 637 524. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební instalatéři 15 000 Kč Stavební instalatéři Instalatér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Požadujeme pracovitost, svářečská oprávnění a řidičský průkaz výhodou., Platové podmínky se odvíjí od zkušeností a délky praxe, možnost získání prémií, V případě zájmu se hlásit telefonicky od 7-15 hod nebo zasílat životopis na email.. Pracoviště: Bittersmann a spol. s.r.o., 417 24 Oldřichov. Informace: Vladimír Bittersmann, +420 603 165 693. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 82 Kč Pomocní kuchaři Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 82 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy, Požadavky: zdravotní průkaz, zkušenosti s přípravou jídel ve školním zařízení (normování)., Náplň práce: pomocné práce v kuchyni, příprava pokrmů., Zaměstnanecké výhody: Příspěvek z FKSP na stravování, preventivní prostředky, pracovní oděv., V případě zájmu se hlašte telefonicky pondělí - pátek 6:00 - 16:30 hod, nebo zašlete životopis e-mailem.. Pracoviště: Mateřská škola na kopečku, Bohosudovská, č.p. 111, 415 10 Teplice 10. Informace: Lenka Svobodová, +420 723 739 729.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Do bytu vyšplhal po hromosvodu a ukradl šperky

Teplický primátor Jaroslav Kubera obhájil senátorské křeslo.
2 22

„Bylo to jako v té pohádce Jen počkej zajíci,“ říká Kubera po volbách do senátu

Dohodnuto, primátorem Teplic bude Hynek Hanza, náměstkem Jiří Štábl

Teplice - Společnou vládu v lázeňském městě strany ODS a ANO 2011 podepsaly v neděli 14. října večer.

Vyplatilo se! Baník Modlany projevil v derby s Krupkou větší vůli po vítězství

Modlany - Krásné sobotní říjnové odpoledne, pro tento měsíc až nezvykle teplé, nabídlo v krajském přeboru další derby. Baník Modlany, který v posledních kolech chytl slinu, hostil od začátku soutěže přední příčky okupující Krupku.

I tento týden bude ve znamení babího léta, pak se ochladí

Ústecký kraj - I tento týden vydrží příjemné slunečné počasí většinou bez deště, označované za babí léto. Teploty po víkendu vystoupají na 22 stupňů, někde až na 24 stupňů, koncem týdne a v dalších dnech se bude postupně ochlazovat.

OBRAZEM: Výstaviště bylo plné vrtících ocásků. Ukázali se tam psi všech plemen

Litoměřice - Oblíbená soutěžní přehlídka domácích mazlíčků proběhla na výstavišti Zahrada Čech v Litoměřicích v sobotu 13. října.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT