Zakladatelé nového divadla chtějí žít hlavně ze soukromých peněz, později získat i granty. Dali si ambiciózní cíl vybrat 20 milionů korun. „Národ už si na jedno divadlo vybral. A Činoherní studio je pro Ústí jako Národní divadlo pro Prahu," tvrdí Veronika Vendlová. Podle ní by povolení ke sbírce mohli mít již během dvou týdnů.

Téměř všichni

Do nového divadelního souboru přechází drtivá většina zaměstnanců starého divadla. Nejen herci, ale i technici a další lidé, kteří jsou pro fungování spolku potřební.

„Máme i práva na většinu her. Budeme na nich proto ze začátku stavět" tvrdí umělecký šéf souboru Filip Nuckolls. Podle něho nemají právo jen ke hrám Bohové hokej nehrají a Klub rváčů. Domnívá se, že ke druhé z nich se jim ho nejspíše získat podaří.

„Začneme hrát v polovině května. Ale ještě vám neřeknu kde," tvrdí jeden ze zakladatelů spolku Jan Kvasnička.

Domovská scéna

Na hromadnou tiskovou konferenci divadelníci v pondělí večer své příznivce pozvali do kina Hraničář. Zaplnili ho téměř do posledního místa. Zdejší budova se nejspíše stane domovskou scénou.

„Předběžně jsme se domluvili s majitelem budovy, společností Falcon, na dvouletém pronájmu," uvedl Ondřej Klein. Divadelníci se netají snem nakonec budovu koupit a zkusit získat dotace na její přestavění na prostor se svobodnou kulturou. Vše ale záleží na tom, kolik se jim podaří vybrat peněz. Nyní se proto chystají jen na nejnutnější úpravy.

Hlavní změnou bude jeviště, po kterém se budou pohybovat herci. Nástavba podle předběžných plánů zabere i několik prvních řad kina. Do sálu pak budou muset instalovat konstrukci, která ponese potřebné osvětlení. Opravit se chystají i sociální zařízení.

Ondřej Klein tvrdí, že budou potřebovat řádově statisíce korun, aby mohli kino otevřít. „Samozřejmě na nás může vypadnout další kostlivec," uvedl. Divadelníci doufají, že s mnoha pracemi jim pomohou dobrovolníci z řad jejich příznivců.

Logo

Činoherák Ústí má i nové logo. O něco jiné než původní Činoherní studio. O registraci jeho značky totiž v únoru požádala ústecká radnice.

Divadelníci o něj bojovat nebudou. „Značka zůstane městu. Ale co je značka s prázdným barákem," prohlásil Filip Nuckolls.

Ústečtí zastupitelé po několikatýdenních sporech o granty a financování divadla na začátku března založili novou příspěvkovou organizaci. Její vedení dostalo za úkol zajistit nový soubor. Herci končícího Činoherního divadla ale odmítli přejít. Vadilo jim, že některé zaměstnance město odmítá.

S univerzitou

Výraznou podporu novému spolku slíbila ústecká univerzita. Prvním z kroků bude rektorem svolané páteční diskusní fórum o financování kultury. „Zajistili jsme řadu známých odborníků," uvedla mluvčí univerzita Jana Šiková.

Kino Hraničář navíc nemá být jen scénou pro divadelníky Činoheráku Ústí. Jeho provozovatelé ho hodlají přeměnit na prostor pro kulturu, kde se budou moci realizovat i studenti. Konat se tu mají různé koncerty. Návštěvníci se mohou těšit prý i na bar.