V sobotu 8. listopadu se již po šesté koná oblíbený cestovatelský festival v Krásné Lípě s názvem Sedm divů, který pořádá společnost České Švýcarko od 12 hodin v přednáškovém sále v Domě Českého Švýcarska. „Během jednoho dne se s námi můžete podívat na Kamčatku, Aljašku, Filipíny i do Indonésie. Dozvíte se, jaké to je projet celičký svět na starém dobrém embéčku a neméně zajímavé bude i povídání o tom, jak vzniká film Století Miroslava Zikmunda. Vstupné je dobrovolné. Nebude chybět ani dobré občerstvení, které nám zajistí regionální výrobci a pivovary. V programu jsou zahrnuty i soutěže a několik návštěvníků festivalu si letos opět odnese krásnou památku na náš festival, a to nástěnný kalendář na rok 2015: Českosaské Švýcarsko znovuobjevená divočina," zve Dana Štefáčková z obecně prospěšné společnosti.

Více informací o cestovatelském festivalu naleznete na na www.sedm-divu.cz.

Týden před festivalem v Krásné Lípě, v sobotu 1. listopadu, se uskuteční akce Toulky temnou historií Českého Švýcarska Podzemní továrna Rabštejn.

O měsíc později, v úterý 2. prosince, je v Domě Českého Švýcarska seminář pro učitele mateřských škol a 1. stupně ZŠ s názvem „Hurvínkovy cesty do Přírody". „V roce 2014 bylo ve spolupráci o. s. Reel Prague, Divadla Spejbla a Hurvínka a Jany Modré natočeno pět nových pohádek Spejbla a Hurvínka večerníčkového formátu. Při výletech do přírody se známí hrdinové setkávají se zajímavými zvířaty rysem, netopýrem, lososem, modráskem a tetřívkem. Poznají něco z jejich života a samozřejmě nezapomenou rozesmát diváky," vysvětluje Dana Štefáčková. K příběhům jsou zpracované doplňující environmentálně vzdělávací programy pro MŠ a I. st. ZŠ, sady pracovních listů a metodické materiály.

Z interaktivní expozice v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě.Na semináři budou předvedeny výsledky projektu krátké filmy, vystřihovánky, omalovánky a další pracovní listy pro děti i metodické materiály pro pedagogy. A především se účastníci dozvědí, jak s nimi co nejlépe pracovat, aby se děti nejen pobavily, ale také něco dozvěděly.

Lidé z Destinační agentury České Švýcarsko se tedy v dalších měsících soustředí na přednášky a vzdělávací akce v Domě Českého Švýcarska, v největším informačním a návštěvnickém středisku regionu s interaktivní expozicí a kinosálem.

Otevřeno tu mají denně a za každého počasí. Kromě tradičních atrakcí v expozici, jako je let virtuálním balonem nad krajinou Českosaského Švýcarska, lezecká stěna, filmová projekce o vzniku krajiny, dvacetiminutový film o Českém Švýcarsku, jezevčí nora či koutek pro přírodovědce a archeology, je nově zřízena expozice o historii sklářství v regionu. Vstupné je 60 Kč, pro, děti, důchodce a studenty 30 Kč, rodinné vstupné 100 Kč. Lze využít i Slevovou kartu Kombiticket pro expozice v Českosaském Švýcarsku.

České Švýcarsko, o. p. s. ve spolupráci s NationalparkZentrum Bad Schandau nabízí možnost zakoupit jednu přeshraniční vstupenku pro dvě interaktivní výstavy o národních parcích zároveň. Zvýhodněná vstupenka zakoupená v jednom centru platí automaticky i ve druhém.

Pokud ji zakoupíte v Čechách, nemusíte řešit vstupné v Německu v eurech. Slevová karta platí pro expozici České Švýcarsko krajina, tajemství, inspirace v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě a pro interaktivní expozici Saské Švýcarsko v NationalparkZentrum Bad Schandau. Zvýhodněná současná cena za obě expozice je pro rodinu 220 Kč (místo běžných 312 Kč) nebo pro dospělého 110 Kč (místo běžných 144 Kč).

Další akce, informace a podrobnosti k akcím najdete na akce.ceskesvycarsko.cz/cs/kurzy.

Ke knize Aljaška bude promítat fotografie Magda Radostová.

Podrobný program Cestovatelského festivalu Sedm divů

8. listopadu 2014

12.00 | Václav Sojka - Kamčatka putování za vulkány, medvědy, lososy a lidmi

Držitel několika ocenění za fotografie, dlouholetý strážce Národního parku České Švýcarsko a fotograf Správy Národního parku České Švýcarsko se vydal nejen za vulkány, medvědy, ale i lidmi na Kamčatku. O svém putování bude vyprávět během promítání svých nádherných fotografií.

13.20 | Magda Radostová - Aljaška

Autorský pořad cestovatelky a amatérské fotografky Magdalény Radostové ke stejnojmenné knize, s promítáním fotografií a zajímavým vyprávěním. Autorka své povídání obohacuje o popisy navštívených lokalit a praktické informace, které na svých cestách nasbírala. V pořadu přiblíží Aljašku jako rozlehlou, dech beroucí krajinu nedotčenou civilizací. Beseda vás blíže seznámí s místy jako jsou Anchorage, Fairbanks, městečka Hope, Homer, Haley, McCarthy, přístavy Seward a Valdez, národními parky Denali, Katmai a mnoha dalšími lokalitami.

14.40 | RNDr. Milada Řeháková, Ph. D.- Život s filipínskými nártouny Projekt Tarsius

Vydejte se s námi na filipínské souostroví za tajemnými nočními primáty nártouny filipínskými. Během našeho povídání se ohlédneme za již pětiletým snažením projektu Tarsius, který v nitru filipínské džungle pátral po těchto unikátních tvorečcích s cílem zjistit stále chybějící informace o jejich životě a také napomoci jejich ochraně. Co se nám za tu dobu podařilo a co stále zůstává záhadou? Mají tito tvorové šanci na přežití? Těšit se můžete na povídání doplněné jedinečnými fotografiemi Petra Slavíka a dalších účastníků projektu. Připraveny jsou také videonahrávky přímo z terénu a zvukové nahrávky nočního pralesa včetně hlasů samotných nočních skřítků nártounů filipínských.

16.00 | Michal Vičar - Na embéčku kolem světa

Studenti psychologie a žurnalistiky se vydali na cestu kolem světa 40 let starou Škodou 1000 MB. Paradoxně nerozuměli autům. Jejich výprava trvala sedm měsíců a trasa vedla přes čtyři kontinenty. Po téměř 40 000 kilometrech si splnili sen a vrátili se šťastně domů. Prožijme s nimi jejich dobrodružství.

Jak vzniká film Století Miroslava Zikmunda (na snímku) prozradí cestovatel a dokumentarista Petr Horký.17.20 | Petr Horký - Jak vzniká film Století Miroslava Zikmunda?

Zikmund a Hanzelka - všichni známe jejich expedice, knihy a filmy. Ale nikdo neví, jaký žili život. V dubnu příštího roku vyráží na svoji cestu do kin celovečerní dokument, který se vůbec poprvé zabývá pozadím jejich fenomenálního díla. Miroslav Zikmund odtajnil archiv svých osobních deníků, které si píše neuvěřitelných 88 let! Petr Horký přijede představit vznik filmu a také promítnout několik záběrů z natáčení, které se k širší veřejnosti možná nikdy nedostanou…

19.30 | Adam Lelek - Indonésie, po stopách lidojedů, multimediální pořad z cyklu Planeta Země 3000

Dobrodružný příběh, silné emoce, dech beroucí chvíle v programu unikátního vzdělávacího projektu Planeta Země 3000 „Indonésie po stopách lidojedů" se společně se zakladatelem projektu, fotografem a dobrodruhem Adamem Lelkem vypravíme do pestrobarevné Indonésie. Vstoupíme do žlutého pekla kráteru Kawah Ijen, setkáme se s orangutanem bornejským a kahau nosatým. Poznáme, jak vypadá život ve městě Banjarmasin. Navštívíme i ostrov bohů Bali. Adamovým cílem na této expedici je setkání s kmenem stromových lidí, kteří i ve třetím tisíciletí žijí na úrovni doby kamenné. Cesta ke Korowaiům vede divokou a neprostupnou džunglí tajemného ostrova Nová Guinea.