Přední český kolorista současnosti a významný grafik, ilustrátor, malíř i teoretik umění první poloviny 20. století. Jejich díla začne vedle sebe ukazovat veřejnosti Galerie moderního umění v Roudnici.

Zhlédnutí děl obou výtvarníků Ivana Ouhela a Františka Koblihy v prostorách bývalé lobkowiczké jízdárny může být pro diváka nevšední možností k odhalování toho, co české moderní umění v té které době může reprezentovat. Vernisáže výstav s názvy Ivan Ouhel / Tutti colori a František Kobliha / Básně noci se uskuteční ve čtvrtek 12. prosince od 17 hodin.

Geometrické tvary a bílé světlo

Nejnovější díla Ivana Ouhela přinesou informaci o poslední etapě tvorby, jež svými kořeny sahá do poloviny sedmdesátých let 20. století. Ivan Ouhel, který se narodil 18. února 1945 v Ostravě, se pohybuje na výtvarné scéně téměř čtyřicet let. V roce 1974 absolvoval studia na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru figurální malby u profesora Karla Součka, poprvé vystavoval v roce 1975.

Roudnická výstava představuje díla z let 2010 až 2013. „Střetávají se v nich opět dva principy, geometrický a organický. Více než polovina děl vznikla v posledním půl roce a diváci se s nimi shledají poprvé, ostatní prošla v loňském roce a letos přehlídkami v Příbrami, v Trutnově a v italské Veroně. Jejich jádro tvoří volný cyklus z roku 2012 nesoucí název Geometrie a světlo," říká autorka výstavy, ředitelka roudnické GMU Alena Potůčková.

„Kompozici obrazů definují geometrické tvary, mezi nimiž proniká jasné bílé světlo. Nebyl by to však Ivan Ouhel, aby se spokojil s racionální konstrukcí. Zajímá jej to, co se děje uvnitř a mezi tvary. Charakteristické shluky barevných stop oživují plochu plátna a rozrušují strohost konstrukce. I v nejnovějších obrazech staví geometrická osnova základní tvar krajiny, v níž září světlo, tečou řeky, leskne se půda, padá déšť, vane vítr, kvetou kytky, svítí měsíc a chvěje se horký vzduch," přibližuje autorka výstavy, co může její návštěvník očekávat.

Výstava je součástí volného cyklu GMU Roudnice nad Labem s názvem Osobnosti.

Tvorba úzce spjatá s literaturou

To druhá výstava, která se zaměřuje na sepětí tvorby Františka Koblihy s literaturou, zapadá do cyklu Pohledy do sbírek. Což napovídá, že jeho díla mají v roudnické galerii bohaté zastoupení. Roudnická sbírka Koblihových prací totiž čítá na 78 grafik, kreseb a publikací z celé šíře autorova tvůrčího období.

František Kobliha žil v letech 1877 - 1962 a na uměleckou scénu vstoupil až ve zralém věku jako člen a první předseda Uměleckého sdružení Sursum. „S jeho představiteli se ale rozešel záhy, už po první společné výstavě. Zázemí našel až u duchovně spřízněných tvůrců výtvarníků, literátů a kritiků sdružených kolem Moderní revue, časopisu, který do našeho prostředí jako první vnesl ideje symbolismu. Na stránkách revue nalezl teoretickou základnu pro svou práci. Utvrdila také jeho odhodlání pokračovat v pokusech na nepopsaném poli uměleckého média grafiky," vysvětluje Nina Michlovská, kurátorka sbírky kresby, grafiky a užitého umění GMU v Roudnici nad Labem a autorka výstavy.

Jak upozorňuje, převážná část Koblihovy tvorby je s literaturou úzce spjatá, ať již přímo na stránkách Moderní revue, v grafických úpravách a ilustracích literárních děl vydávaných v jejích četných knižních edicích nebo v cyklech grafických listů volně inspirovaných literárními díly Jana Nerudy, Karla Hynka Máchy, Karla Hlaváčka nebo Edgara Allana Poea, která se pro autora stala celoživotními tématy.

Výstava Básně noci představuje grafické soubory, knihy a knižní značky ex libris prostoupené atmosférou doznívající dekadence a symbolismu. Právě v ex libris, drobných, ale plnohodnotných grafických dílech, autor reflektuje osobnosti jejich majitelů literátů, vydavatelů a reprezentantů kulturního milieu konce 19. a první poloviny 20. století.

„Koblihovy práce demonstrují především jeho bohatou imaginaci. Jsou ale také přehlídkou autorem skvěle zvládnutých grafických technik, kterým se dostalo obrody počátkem minulého století právě zásluhou osobností sdružených v okruhu časopisu Moderní revue," shrnuje autorka výstavy.

K výstavě jsou připraveny doprovodné programy. Přednáška Otto M. Urbana Život a dílo Františka Koblihy se uskuteční 16. ledna od 17 hodin a hodně slibuje výtvarná dílna na téma ex libris a knižní vazba 18. ledna od 14 hodin.

Obě výstavy v Galerii výtvarného umění v Roudnici nad Labem budou pro veřejnost otevřeny od 13. prosince do 16. února 2014, denně od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin s výjimkou pondělí. Více na www.galerieroudnice.cz.