Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výsadkáře Jaroslava Klemeše komunistické lágry nezlomily

Ústí nad Labem – Válečný hrdina, od roku 2011 čestný občan Ústí nad Labem. Ale také člověk, jehož nezlomily válečné zážitky, ani perzekuce komunistického režimu. Ten ho poslal po vykonstruovaném obvinění do kriminálu a později do pracovního lágru ve Všebořicích. Jaroslav Klemeš pak už v Ústí nad Labem zůstal. Zemřel v pondělí 7. srpna v nemocnici pro veterány v Praze.

8.8.2017
SDÍLEJ:

Jaroslav Klemeš s albem fotografií svých kamarádů z války.Foto: Deník/Karel Pech

Velkou část života prožil v Brné. Žil v baráčku, který si tu postavil s manželkou. „Určitě si ho budu pamatovat jako veselého člověka. Nerad vzpomínal na to zlé, co zažil. Byl spíš optimista a když mi něco vyprávěl, tak o dětství, nebo o tom, jaké to bylo, když jsem byla malá a co jsme spolu dělali. Přál si ale vojenský pohřeb v Praze,“ líčí jeho vnučka Monika Stejskalová.

ÚŽASNÝ A VESELÝ ČLOVĚK

Nezapomenou na něj ani lidé z Brné, nebo ze Střekova. „Když jsem vykonávala funkci starostky, chodívali jsme mu popřát za náš obvod. Budu na něj vzpomínat jako na úžasného a veselého člověka. Vyprávěl neuvěřitelné zážitky ze svého života. Už ho zlobilo zdraví, ale na nic si nikdy nestěžoval. Vlastně jsme byli skoro sousedé, bydlím nedaleko od jeho domku. Chtěli jsme za ním jet s paní primátorkou do Prahy. Škoda, že jsme to nestihli,“ posteskla si zastupitelka a bývalá starostka Střekova Miroslava Lazarová.

Za své zásluhy pro vlast Jaroslav Klemeš získal Československý válečný kříž a další ocenění. Za komunismu byl ale perzekuován jako spousta ostatních „zápaďáků“. Tedy těch, kdo bojovali proti nacismu po boku západních Spojenců a londýnské exilové vlády.
Historici připomínají především na jeho úlohu během Pražského povstání v roce 1945.

„Zaujímá výlučné postavení. Seskočil do Protektorátu v únoru 1945 coby člen skupiny Platinum," líčí Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

V dubnu se Klemeš společně s kapitánem Nechanským, pozdějším členem České národní rady, přesunul do Prahy. Podle rozkazů z Londýna měli pokud možno co nejvíce vyhovět velení domácího odboje.

Ten potřeboval radiostanici v Praze. Později v Praze, obklíčen německými vojáky v jedné kobyliské vile, udržoval spojení s exilovým vedením. „Informoval o situaci během Pražského povstání, dokonce v určitých okamžicích musel vysílat nekódovaně, otevřenou řečí," pokračuje historik Rajlich.

Později generál Klemeš vzpomínal, na své pocity, když do Prahy dorazila Rudá armáda. „Bylo to zvláštní. Viděl jsem ty jejich autíčka a kupodivu jsem nic vzrušujícího a krásného neprožíval. Naopak, obklopil mne jakýsi divný pocit, který jsem nechápal. Těžko to popsat. Prostě mne obklopil zvláštní smutek a nepochopitelný pocit prázdna. Jakoby to byla nějaká předtucha, kterou jsem pochopil o hodně později,“ vyprávěl historikům VHÚ.

DEVĚT MĚSÍCŮ NA SAMOTCE

Musel se dívat, jak Stb mučí a popravuje jeho spolubojovníky. Po devíti měsících od zatčení, které prožil na samotce, ho komunistický soud poslal na tři roky do káznice.

„Když mi vypršel trest, zavolali si mne soudruzi, abych podepsal nějaké lejstro. Prý jsem se během trestu politicky neprojevil a zaujímal vyčkávací stanovisko, a proto se k mé převýchově doporučuje dvouletý pobyt v táboru nucených prací,“ popsal generál.

Po propuštění se ještě musel zavázat, že odpracuje čtyři roky ve stavebnictví právě v Ústí nad Labem. Tady už zůstal. V roce 1968 a 1990 byl rehabilitován. O sedm let mu stát udělil Medaili za hrdinství a loni v říjnu obdržel Řád Bílého lva, nejvyšší české vyznamenání.

V květnu 2010 ho prezident Václav Klaus jmenoval brigádním generálem a v říjnu 2013 ho prezident Miloš Zeman povýšil na generálmajora. „Odešel nejen poslední žijící parašutista vysazený v protektorátu, ale i dlouholetý patron armádních výsadkářů,“ řekll ministr obrany Martin Stropnický.

Kromě Ústí je čestným občanem Chrudimi a Prahy 6. „Pana generála jsem si za to, co udělal pro svobodu naší vlasti, velmi vážila. Ztrácíme v něm významnou osobnost, byl to vzácný člověk, budeme na něj vzpomínat. Vyjadřuji jeho rodině hlubokou soustrast,“ řekla primátorka Věra Nechybová.

Jaroslav Klemeš sdílel osud většiny našich zahraničních vojáků, jež po únoru 1948 nevděčná vlast, pro kterou byli ochotni umírat, obětovala zrůdné marxistické ideologii. Nikdy ho to ale nezlomilo.

„V generálporučíku Klemešovi ztrácíme nejen vojáka, hrdinu a posledního z parašutistů vysazených za války na území tehdejšího protektorátu, ale především skvělého člověka, který nám všem byl až do posledních dnů příkladem. Čest jeho památce,“ dodal náčelník generálního štábu české armády Josef Bečvář.

Autor: Janni Vorlíček

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trenér RLC Dragons Krupka Tomáš Beránek s pohárem pro vítěze Divize 1 Rugby League.
18

Tomáš Beránek: Obhájit titul je vždy těžší, než vyhrát poprvé

Štola Lehnschafter v Mikulově
7

Štola v Mikulově láká na Hornický den

Do Sněmovny chce bohém v bílém klobouku a houf kormidelníků

Ústecký kraj - Bohém s bílým kloboukem, rastaman nebo prodejce semen léčivých bylin u Pirátů, případně vydavatel Teplického kurýru u Rozumných. I s takovými profesemi se můžete setkat na kandidátkách pro volby do Poslanecké sněmovny.

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Muž bez řidičáku vjel do zákazu, prý jen zkoušel opravený vůz

Dubí - V odpoledních hodinách si hlídka městské policie všimla osobního vozidla, které projíždělo v Pozorce ulicí Mírová a zajelo k bývalé škole Perspektiva, kam je vjezd zakázán dopravní značkou.

Cesta z Teplic do Ústí trvá déle. Na vině je frézování silnice i stavba kruháče

Teplicko - Řidiče mířící z Teplic do krajské metropole čeká jízda v jednom pruhu. Silničáři chtějí práce stihnout do konce roku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení