Není hrobař, ale v pohřebnictví se už pohybuje dlouhá léta. Ředitel Vysočanských zahrad Michal Füleky popisuje, co stojí za úspěchem hrušovanského krematoria a jak vůbec probíhá samotné zpopelnění.

Ředitel Vysočanských zahrad Michal FülekyZdroj: Deník/Karel PechKolik pecí, neboli kremačních linek máte?
Máme dvě, obě jsou po generální opravě, jedna rok, druhá dva měsíce.

Kolik oprava stála?
Nová pec stojí sedm milionů, generální oprava kolem dvou milionů.

Jak probíhá zpopelnění od úmrtí člověka až po žeh?
Až 75 procent lidí umírá mimo svůj domov, nejčastěji v nemocnicích nebo v domovech důchodců. Pohřební služba pak tělo musí dopravit do svých prostor, musí ho upravit a uložit. Pokud si to pozůstalí přejí, následuje obřad v místě, kde chtějí. Tělo je pak dovezeno k nám ke zpopelnění. V krematoriu rakev se zesnulým označíme ohnivzdorným štítkem, a to kovovým nebo keramickým. Stoprocentně tak zachováme identitu popela, aby pozůstalí věděli, že jde o jejich příbuzného.

Ztracená fenka
Pojď domů Chelsea! Lidé hledají ztracenou fenku

Jak dlouho žeh trvá?
Zhruba hodinu a půl, další půl hodinu trvá chlazení popela a další půlhodinu úprava popela, protože než se dá popel do urny, musí se ještě rozemlít.

Na kolik korun vyjde zpopelnění?
Dá se říci, že cena zpopelnění bez obřadu je někde kolem 15 tisíc a s obřadem zhruba 20 tisíc. Každá služba navíc cenu mění.

Denně zajišťujete kolem třiceti žehů. Čím to, že jste tak vyhlášení?
Je to samozřejmě tím, že ten dům vypadá tak, jak vypadá. Jsme jako firma členy sdružení pohřebnictví a jsme i držitelé znaku kvality, které toto sdružení uděluje nejlepším členům od odborné veřejnosti. Nedílnou součástí úspěchu je i skutečnost, že obec o 500 obyvatelích postavila krematorium ze svých peněz. Žádný úvěr, žádné dotace. 

Lékárna. Ilustrační foto.
Léky budete moci koupit i o velikonočních svátcích