Toto společenství bylo založeno v roce 1981 nanologem (nanologie je věda o trpaslících) Fritzem Friedmannem. Mezinárodní den má učit tolerantnosti v zahradní architektuře.

Fronta za osvobození zahradních trpaslíků je „nezisková organizace s cílem osvobodit zahradní trpaslíky". Za tímto účelem pořádá akce, kdy bere trpaslíky ze zahrad a přemisťuje je na nová místa hlavně do volné přírody jako „přirozeného prostředí zahradních trpaslíků". I když tento cíl může vzbuzovat úsměv, právně se jedná o krádež… Když však členové fronty zanechají majitelům zprávu, kde mohou trpaslíka zase najít, v řadě případů to není považováno za krádež…

Cestující trpaslíci

Skupina se poprvé objevila v roce 1996 ve Francii, když v Alençonu ukradla trpaslíka z předzahrádky, a zůstala aktivní až do ledna 1997. Mezitím se rozpadla na několik menších skupin s celkem 1 700 členy a v okolních zemích (Švýcarsko, Itálie, Španělsko, Německo) a v severní Americe byly založeny podobné organizace.

Jak se řekne trpaslík:
německy: Zwerg, Knirps, Heinchen, Gnom
anglicky: Dwarf, Midget, Gnome, Elves
italsky: Mercanti, Gomittini, Nano
polsky: Karzel, Krasoludki
švédsky: Dvärg
dánsky: Dvaerg
francouzsky: Nain
chorvatsky: Patuljak
latinsky: Pumilio
rumunsky: Pitic
maďarsky: Törpe
svahilsky: Kibete

Jinou variantou je „cestující zahradní trpaslík", kdy si členové ukradeného trpaslíka posílají mezi sebou a ten je vždy vyfotografován před místní pamětihodností. Takové fotografie pak poštou anonymně posílají právoplatnému vlastníkovi, aby mohl sledovat cestu svého „osvobozeného" zahradního trpaslíka. Pokud jste viděli francouzský film Amélie z Montmartru, vzpomenete si, že tam se tato svérázná „aktivita" také objevila.

Fenomén našich zahrádek?

Malinký mužíček s červenou špičatou čepičkou a bílými vousy je pravděpodobně znám každému. Nebo každému, kdo má zahrádku. Pro někoho je to symbol, bez kterého se zahrada prostě neobejde, a pro jiného neskutečný kýč. Ale pozor, zahradní trpaslík má za úkol také hlídat, zdobit a zvelebovat zahradu.

Dnešní trh nabízí širokou škálu trpaslíků ve všech různých podobách a hlavně pozicích. S trakařem, hráběmi, rýčem, květinou, hřibem, kbelíkem nebo také s funkční lucerničkou či se soudkem piva. Nemusí být však jen jednoduchou dekorací, ale může se stát také pomocníkem. Například trpaslík s rozstřikovačem usnadní práci při zalévání zahrady.

Kde se u nás vzali?

S historií tohoto malého mužíčka to není zcela jisté. Někteří nanologové tvrdí, že s trpaslíkem se setkáváme již ve Starých pověstech českých. Ne ale v dnešní podobě, tedy s krumpáčem a kyblíkem. A jak to tedy bylo? Při příchodu praotce Čecha osídlila jeho družina zemi takzvanými dědky, což byly figurky vyřezávané ze dřeva, které představovaly podoby jejich předků. Tímto „procesem" vlastně vnesli do země své předky. Figurka dnešního typického trpaslíka pochází zhruba z přelomu 15. a 16. století.

Kromě českých zahrad dnes trpaslíka naleznete také na zahradách britských, francouzských a německých.