Proto Radek Holub (1983), narozený v Kadani a žijící v Chomutově, přišel z vazby před odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem, aby vyslechl, že jde na šest let do vězení. Jeho odvolání proti rozsudku chomutovského okresního soudu bylo zamítnuto.

Vzal do ruky nůž

Osudový byl pro Holuba 6. únor 2013 odpoledne o půl šesté. Tehdy v bytě třiadvacetileté ženy využil nestřeženého okamžiku a sebral z kuchyňské linky nůž. Došel s nožem do obývacího pokoje a ženě přiložil nůž k břichu a řekl: „Svlékni se, já si to udělám a hned potom odejdu".

Pro zaskočenou mladou ženu to byl samozřejmě šok. Začala brečet a říkala mu, aby nic nedělal, že to jinak řekne policii. Holub ale svůj požadavek znovu opakoval. Ještě si přisedl na pohovku k mladé ženě a snažil se jí druhou rukou stáhnout kalhoty.

Žena se nedala, několikrát potom oběhli konferenční stolek. Před Holubem utíkala a měla po celou dobu v náručí svého tříměsíčního syna.

Když se na okamžik zastavila, aby ho položila do postýlky, dostal se k ní, zvedl nůž a tentokrát se jí zeptal, zda nemá nějaké peníze. To odmítla a využila konferenční stolek k obraně. Nohou ho odkopla směrem k Holubovi. V důsledku nárazu upadl muž na zem.

Tím jeho řádění neskončilo. Jak upadl, všiml si ve spodní části konferenčního stolku fotoaparátu, popadl ho a s kořistí nakonec z bytu odešel.

Vězení s ostrahou

Zkrácený popis Holubova útoku ukazuje, jak frustrující je vydírání. Mladá žena uvedla, že „to na ni zkoušel" Holub již dříve, když jí bylo asi 13 let.

Ale motiv znásilnění se v rozsudku neobjevil, protože nebylo prokázáno, že by použil násilí nebo pohrůžky násilím. Samotné použití nože nebylo jasné, držel ho v ruce, ale spíše na ženu nemířil. Nakonec se zeptal „nemáš alespoň peníze?" A to není výzvou k vydání peněz, čili se nejednalo o loupež.

Přesto dostal šest let vězení s ostrahou, protože to nebyl jeho první hřích.

Udělenou podmínku porušil

Holub byl již jednou odsouzen za krádež, ale v roce 2006 mu krajský soud nadělil ještě sedm let za znásilnění. V srpnu 2011 byl propuštěn na podmínku s tím, že se musí chovat ctnostně po dobu pěti let, aby se nevrátil zpět do vězení dosedět si zbytek trestu.

Jenže v době podmínečného propuštění končícího až v roce 2016, byl odsouzen za vydírání mladé ženy.

Proto si měl odsedět ještě zbývajících 578 dní z podmínečného odsouzení. Celkový trest šesti let vězení proto krajský soud považoval za přiměřený.