Popřel to i majitel pivovaru Jan Srb. Článek, který vydal deník Právo, označil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček za dezinformaci, která má za cíl poškodit Zemana.

Jméno zdroje bylo zkomolené

Podle Práva se oběda nemohl zúčastnit mentálně postižený číšník Miroslav Čonda. "Mrzí mě, že nemůžu dát panu prezidentovi pivo a říct, že je domácí a kvalitní, tak jak to dělám vždycky," řekl Právu údajně Čonda.

Právo citovalo provozního Křinického pivovaru Romana Kadlece, podle kterého měl Čonda v daný den volno.

„Číšník se ve skutečnosti jmenuje Čonka, ne Čonda, jak uvedlo Právo. Je to mentálně postižený člověk a myslím, že by s ním nebylo až tak těžké manipulovat. Asi nebyl úplně schopen chápat složitější dotazy novinářů," řekl dnes Deníku majitel pivovaru Jan Srb.

Křinický pivovar vznikl za podpory Evropské unie a funguje jako sociální podnik. Celkem má jedenáct zaměstnanců, z toho jich je šest s postižením, ať mentálním nebo fyzickým, s nejrůznějšími úvazky. Dva postižení pracují na úklidu, dva jako pomocná síla, dva jako obsluha.

Požadovali pouze jednoho číšníka na dva hosty

„Z Hradu přišly jen tyto požadavky týkající se obsluhy: na každé dva hosty musel být jeden číšník. Další požadavky se týkaly bezpečnosti – nesměly tu být nikde tlakové láhve," uvedl Srb.

Srb důrazně popírá, že by z Hradu přišel požadavek na to, aby neobsluhovali zdravotně postižení.

„Takový požadavek nikdy nezazněl, je to fáma. Obsluha takto významné návštěvy vyžaduje určitá pravidla a my jsme je nebyli schopni s našim malým týmem, ve kterém jsou hendikepovaní i zdraví, zvládnout," uvedl. „Protože se jedná o vyšší gastronomii a servis, rozhodli jsme se najmout učně z děčínské Střední školy řemesel a služeb."

Zeman byl nedávno kritizován kvůli svému výroku o nevhodnosti společného vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí. V úterý proto v Krásné Lípě protestovaly asi tři desítky postižených ze Šluknovského výběžku.

S hlavou státu chtěli o výrocích, které pronesl před třemi týdny, diskutovat.