Má to být velké lákadlo pro návštěvníky. Vzácní tučňáci brýlatí by měli do ústecké zoologické zahrady dorazit tento měsíc. Přebudování bazénu po lachtanovi Moritzovi na jejich expozici by mělo být hotové letos. Magistrát navýší rozpočet zoo o téměř milion korun, aby všechno klaplo.

NEJPRVE POPUTUJÍ DO KARANTÉNY

Informaci sdělil na tiskové konferenci náměstek ústecké primátorky Jiří Madar (UFO). „Rekonstrukce této expozice je dlouhodobě plánovaná záležitost. Osm tučňáků by mělo dorazit ke konci října. Potom budou muset do karantény. Takže věříme, že se nám jejich bazén podaří opravit a obsadit koncem tohoto roku,“ upřesnil náměstek Madar.

Karanténa je podle mluvčí ústecké zoologické zahrady Věry Vrabcové v podobných případech běžný postup. „U některých zvířat ho dodržujeme víc, u některých méně. Patří to mezi běžná veterinární opatření. Přicestují z Anglie, takže existuje určitá míra nebezpečí, že by tady mohli onemocnět nebo k nám něco zavléct. Spíš to bude druh izolace,“ popsala Vrabcová.

Tučňáci po příjezdu osídlí „domeček“ po Moritzovi, který uhynul před třemi lety. „Ošetřovatelé k nim budou chodit přes dezinfekční rohože,“ přiblížila Vrabcová.

Nejvíc se na tučňáky těší děti. „Viděla jsem v jednom dokumentu na satelitní televizi, jak po břiše kloužou do vody. Chodí hezky v zástupu jako ve frontě, je to velmi roztomilé a legrační, Nikdy bych nevěřila, že to jednou uvidím doma na vlastní oči,“ řekla například čtrnáctiletá Anička Bartošová. Podle magistrátní mluvčí Romany Macové město Ústí zoologické zahradě do rozpočtu přidá 994 tisíc korun.

PENÍZE NA OPRAVY

„Částka je určená na dokončení druhé etapy stavby Expozice tučňáků,“ poznamenala Romana Macová.

Zoo těmito penězi zaplatí především opravy obvodových zdí, ventilačního zařízení, zastřešení schodiště, vstupu, technického zázemí pro ošetřovatele, oplocení návštěvní plošiny a expoziční obchůzkové trasy.

Celkové náklady za rekonstrukci bazénu v sousedství orangutanů dosáhnou 8,5 milionu korun. Největší část poslal magistrát. Dalších přes 1,23 milionu zoo získala ze sbírky díky reklamní kampani Tučňáci jdou do zoo.

Chov tučňáků nemá být dražší než chov lachtanů. Navíc za jejich získání zahrada nemusí nic platit. Je členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií a získá je v rámci mezinárodní spolupráce zdarma.

Při výběru zoo hledala takový druh, který nepotřebuje speciální regulované klima. Bylo by to velice nákladné a složité. Nakonec vybrala právě tučňáky brýlaté z jižní Afriky, kteří bez problémů obývají venkovní prostor a snáší středoevropské klima.

Navíc je žádná jiná zoo v České republice nechová, jsou zapsaní v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů a pro jejich záchranu existuje Evropský záchovný program.