Své o „smradu“ ví například učitelka Olga Sosová. O to více, že se do domu nedaleko střekovského nádraží nastěhovala docela nedávno.

ZÁKON JIM NEPOMŮŽE. Lidé v Česku mají kvůli zápachu často smůlu. Legislativní normy, které by řešily situaci, kdy jsou obyvatelé obtěžováni zápachem, u nás neexistují. Ilustrační foto
Cítíte zápach? Teplice to řeší. Podobně jako už dříve v jiném případu Krupka

„Přistěhovala jsem se v červenci tohoto roku a po asi čtrnácti dnech začaly problémy, které nedokážu řešit bez pomoci dalších lidí či institucí. Vůbec jsem netušila, co mě čeká.

Zápach ze Setuzy je tak obtěžující, že mi vyvolává bolesti hlavy a zvracení. Často trvá celou noc! Mám nyní prázdniny, vůbec si neumím představit, jak budu chodit do školy a učit. Má dcera má autoimunitní onemocnění, já sama nesnáším zápach a tady je situace neúnosná. Střekov by přitom mohl být tak krásnou lokalitou,“ povzdechla si.

Za původce zápachu lidé ze Střekova považují především nástupce Setuzy, společnost Viterra Czech, která převzala provoz na výrobu jedlých olejů. Společnost v uplynulém roce pracovala na projektu, který měl snížit pachové emise právě z lisovny olejů. Jeho součástí je nové vzduchotechnické zařízení, které z výroby odvádí vzdušninu. Takzvané cyklonové odlučovače mají zajišťovat, aby pachové látky nepřekročily stanovený limit. Další nová technologie, dezodorizace, má omezovat pachové látky v taktéž nově instalovaném potrubí minimálně o 75 procent. Projekt dotoval Státní fond životního prostředí a EU. Trval od loňského prosince do letošního května.

Protesty před branami

Nejaktivněji se proti zápachu v posledních letech stavělo hnutí Za lepší Střekov (ZLS), jehož čtyři kandidáti v roli koaličních partnerů usedají v zastupitelstvu tohoto městského obvodu. Bývalý starosta nominovaný za toto hnutí Petr Vinš dokonce pořádal před bránou do areálu s lisovnou olejů protestní demonstrace.

Snaha hnutí upozornit na problém trvající desítky let je však poslední měsíce poněkud v útlumu. Se společností Viterra nyní konkrétně jedná především střekovský místostarosta a zároveň předseda ZLS Jiří Železný. „Máme slíbeno, že nám po ukončení měření zápachu poskytnou výsledky,“ poznamenal Železný s tím, že snahu zbavit Střekov zápachu zatím nevzdávají.

O tom, že dosavadní jednání s Viterrou, nevedla k nějakému výraznějšímu zlepšení, hovořil i ústecký radní Pavel Tošovský, který bydlí ve stejném městském obvodu. „Mě osobně ten zápach rozčiluje stejně jako ostatní. Za město s nimi samozřejmě pravidelně jednáme, ale obávám se, že vyřešit tento problém bude trvat ještě dlouho. Určitě v tlaku na ně neustaneme, podobně bychom například chtěli vyjednat, aby se firma podílela na opravě silnice v Žukovově ulici, když tudy projíždějí kamiony do jejich provozu,“ dodal.

Deník oslovil s žádostí o vyjádření také ředitele Viterry Czech Jakuba Reila. Otázky si vyžádal písemně. „Prostuduji si je a určitě na ně odpovím,“ slíbil Reil. Do uzávěrky tohoto vydání však odpovědi nedorazily, čtenářům je tak přineseme v dalším článku.

Podívejte se: Zápřednice jedovatá děsí na zahradách i v obydlích. Takto ji bezpečně poznáte