Kyselost rostlinám brání absorbovat některé potřebné prvky. Situaci se ale nezmění ani tím, budete-li více hnojit. Užitečné látky budou pro rostliny stále nedostupné. V kyselém prostředí navíc nemohou žít ani prospěšné mikroorganismy zvyšující úrodnost půdy a zlepšující strukturu půdy.

Proč je důležité optimalizovat pH v půdě?

Zdroj: Youtube

V kyselých půdách je vyšší hladina rozpustných hlinitých solí. V malém množství má tento prvek pozitivní vliv na růst rostlin, ale se stoupající koncentrací rostlinám nejen významně škodí, ale nepříznivě ovlivňuje také výnos vašich úhledných zeleninových záhonů. V krajním případě mohou rostliny dokonce začít živořit a uhynout.

S trochou trpělivosti a tvrdé práce můžete přeměnit tvrdohlavou jílovitou půdu na produktivní zahradu
Jílovitá zahrada potřebuje méně vody a víc vzduchu. Okopávat za vás můžou žížaly

Jedním z faktorů, které zvyšují množství rozpustných hlinitých solí v půdě, je aplikace hnojiv s chlorem. Půda se po takovém přihnojování stává kyselejší. Používejte výhradně hnojiva bez chloru.

Test pH půdy
Do skleněné nádoby vložte trochu půdy, nalijte stolní ocet a zamíchejte. Pokud se začnou uvolňovat bublinky, je půda v oblasti alkalická. Bude-li bublinek málo, je půda neutrální, zvýšenou kyselost ukazuje absence bublin.

„Dřevěný popel je přirozeným zdrojem draslíku, fosforu, hořčíku a dalších prvků užitečných pro rostliny. Při aplikaci do půdy snižuje úroveň kyselosti a obohacuje půdu o nezbytné látky. Problémem však je, že je ho potřeba velké množství. Na 1 m2 by ho mělo být minimálně 1–1,5 kg,“ uvádí Aneta Křováková, zahradní designérka.

Pokud v zimě topíte kamny, pak tolik popela našetříte, nekouří-li se ale z vašeho komína jako z továrny, budete muset použít jiné metody, jak svou zahrádku odkyselit.

Použití vápna je nejčastější metodou

Možná nejoblíbenější metodou snížení kyselosti půdy je použití vápna. V žádném případě by se však nemělo do půdy dávat vápno nehašené. Je velmi agresivní a má tendenci se v půdě hromadit.

Rovněž byste do půdy neměli vápno přidávat současně s hnojem nebo jakýmikoliv dusíkatými hnojivy. Při společném použití totiž dochází k reakci, v jejímž důsledku se uvolňuje velké množství amoniaku, což naopak vede ke ztrátě dusíku z hnojiva. Odkyselení půdy vápnem nepřehánějte, ideální je aplikovat nejvýše jednou za tři roky.

Vřes miluje kyselou půdu:

Vhodnými rostlinami pro kyselé půdy jsou například rododendrony, azalky, borůvky, brusinky nebo kamélie. Bohatou úrodu budete mít zajištěnou, pokud zasadíte maliny, ostružiny, angrešt a rybíz. Tyto keře se cítí skvěle na středně až mírně kyselých půdách. Stejné podmínky pěstování jsou vhodné i pro zahradní jahody,“ říká Aneta Křováková.

Hortenzie - Krásně kvetoucí, stín tolerující, velmi vlhkomilný keř. Cení se pro krásné olistění a bohatá květenství. Hortenzie zahradní neboli panikulát roste v keři vysokém až 2 metry.
Jak vyzrát na podmáčenou zahradu? Zkuste drenáž a vyvýšené záhony

Zahradu můžete vyšperkovat k dokonalosti kombinacemi hortenzie, dřišťálu či vilínu. Díky rozmanitosti druhů a odrůd rododendronů, které kvetou od jara do poloviny léta, a vřesům s celoročním kvetením, můžete vytvořit nádherné kompozice. Na kyselých půdách také dobře prosperují některé trávy a ostřice.

Květiny vhodné pro kyselé půdy
- Růže. Královna květin se překvapivě nejlépe cítí v mírně kyselém prostředí.
- Pivoňka. Věčný rival růží dobře roste i v kyselé půdě. Navíc v takových podmínkách může dorůst do výšky až 1,5 m.
- Kapradina. Ukázalo se, že milovník stínu je také přívržencem kyselé půdy. Tam, kde nic nechce růst – stín a kyselé prostředí – přijde na pomoc kapradina.
- Hortenzie. V kyselých půdách mění hortenzie barvu z modré na růžovou. Pokud chcete obdivovat modrou hortenzii přesaďte ji do alkalické půdy.
- Magnólie. Exotická kráska potěší svými bílorůžovými květy v dubnu či květnu. Nejznámějším zástupcem je vyšší keř, šácholan Soulangeův dorůstající 4-8 metrů.

V dalším díle webseriálu Problematická zahrada vám představíme, jak si poradit se zahradou s půdou plnou kamení.