V dnešní době všeobecné tolerance, svobodomyslnosti a emancipace žen je nepředstavitelné, aby menstruující žena měla menší práva než ostatní a aby na ni bylo pohlíženo jako na cosi špatného.

Ovšem dříve tomu tak nebylo a menstruujícími ženami zejména mužská část společnosti opovrhovala a stranila se jich. Věřilo se, že menstruující ženy jsou očarované a že jsou jejich doprovodné bolesti a vytékající krev trestem za Evin prvotní hřích.

I z tohoto důvodu byly zavírány do menstruačních chýší, ve kterých často umíraly kvůli nedostatečným hygienickým podmínkám, ale například i na následky kousnutí hadem či dehydratace.

Menstruace v dávných dobách

Ženy dříve používaly k zachycení menstruační krve téměř jakýkoliv materiál, který byl v místě jejich pobytu nejlépe dostupný. Materiál se pak ve formě smotku vkládal rovnou do pochvy, nebo si ho za pomoci kožených menstruačních pásů, provázků či různých hadiček připevňovaly ženy přímo k tělu.

Menstruace.
Vše, co chcete vědět o menstruaci: komunisté v altánku, tampóny i rituály

K zachycení menstruační krve se pak používala zvířecí kůže, vlna, látka, listy, seno, peří, ale třeba i mech a další volně dostupné materiály. Mnoho žen ale menstruovalo volně pod šaty a krev tak stékala po nohou rovnou na zem.

Některé národy měly na takto menstruující ženy naopak velice pozitivní náhled, jelikož věřily, že krev vtékající do země „hnojí“ půdu a zajišťuje tak bohatou úrodu.

Od menstruačních bolestí si ženy ulevovaly všelijakými způsoby, mezi něž patřilo i spálení ropuchy a nošení jejího popelu v měšci uvázaném kolem pasu.

Pásy s vyměnitelnými vložkami či hadry

V době středověku to ženy neměly lehké v mnoha ohledech a menstruace nebyla výjimkou. Středověká církev prýHygienický pás pro ženy z roku 1905Hygienický pás pro ženy z roku 1905Zdroj: Wikimedia Commons, autor neznámý, volné dílo vydala nařízení, že omývat se častěji než jednou za půl roku je hříšné a nošení spodního prádla nepřipouštěla v úvahu. Ženy byly tudíž nuceny menstruovat volně nebo používat hadry a kusy látek připevněné na různé menstruační pásy, které krev zachytávaly.

Opasek se připevnil kolem pasu a v oblasti rozkroku byla instalována vyměnitelná látková vložka. O tom, že to nebylo příliš pohodlné, hygienické a docházelo k častým únikům krve, není pochyb. V době baroka a rokoka se začaly používat i tzv. menstruační košile, které měly na bocích volné cípy, které se daly zavázat mezi nohama a posloužit tak přímo jako vložka nebo se k nim vložka dala připevnit.

Kovové kalíšky i gumové spodní prádlo

Snaha pomoci menstruujícím ženám však rostla, a proto začaly na přelomu 19. a 20. století vznikat první, i když poněkud podivné menstruační pomůcky.

Mezi ně patřilo například gumové spodní prádlo, které kompenzovalo nedostatky látkových vložek, kovové menstruační kalíšky nebo menstruační sáčky. První menstruační kalíšek se vložil do pochvy, ovšem stále byl připevněn k opasku. Jiné kalíšky obsahovaly trubičku, která odváděla menstruační krev do sáčku mimo tělo.

Kalhotky menstruačních plavek mohou mít i vysoký pas.
Menstruační plavky: Češky objevují jejich výhody, hodí se i pro mladé dívky

Využití buničiny pro první moderní vložky přišlo až na konci 19. století, kdy si zdravotní sestry na bitevním poli moc dobře uvědomily, jak savý dokáže materiál být. I tak byl ale stále problém vložku k tělu připevnit. Proto byly vyráběny různé pásy, speciální kšandy, a další skvosty. Trvalo dlouho, než vložka získala klasický samolepicí pásek, a to až do roku 1970.

Hygienické vložky Camelia Populär ze zásob Wehrmacht Third Reich kolem roku 1942.Hygienické vložky Camelia Populär ze zásob Wehrmacht Third Reich kolem roku 1942.Zdroj: Wikimedia Commons, Lupus v Sasku, CC BY-SA 4.0

Stud byl obrovský

I s nástupem prvních menstruačních vložek však velká část žen používala vlastní podomácku vyrobené a opakovaně použitelné vložky z různých materiálů, jelikož cena těch jednorázových byla příliš vysoká.

Stud žen byl navíc zpočátku tak velký, že i když si vložky mohly finančně dovolit, raději ženy vložily peníze do krabice, kterou posunuly směrem k prodejci, aby s ním nemusely mluvit, a samy si vzaly z pultu balíček s vložkami.

Zdroj: Youtube

Vznik tamponů

První tampony znaly egyptské ženy už v patnáctém století před naším letopočtem, kdy si do pochvy vkládaly stočený papyrus. Římské ženy prý používaly vlněné tampony, Japonky stočený papír, který držely na místě obvazem, a tradiční havajské ženy používaly jako tampony chlupaté části kapradiny hap'u.

Třicet až padesát procent žen, trpících endometriózou, má potíže s plodností
Každá desátá Češka trpí tajemnou ženskou chorobou. Léčit ji lze i hormony

Používal se ale i mech, tráva a další rostliny, které dodnes používají ženy v některých oblastech Asie a Afriky. Dnešní tampony pocházejí z roku 1933, kdy získal patent první moderní tampon Tampax.

Pomůcky, bez kterých bychom si dnes neuměli menstruaci ani představit.Pomůcky, bez kterých bychom si dnes neuměli menstruaci ani představit.Zdroj: Wikimedia Commons, saloona.co, CC BY-SA 3.0

Nejnovější metody

Většina metod, které ženy používaly dříve, je pro nás z dnešního pohledu nemyslitelná. I díky moderním technologiím, novým přístupům a materiálům dnes můžeme vybírat ze široké škály menstruačních pomůcek v podobě nejmodernějších snadno použitelných a ekologicky méně závadných tamponů, široké škály jednorázových vložek, pratelných vložek, kalíšků, menstruačního spodního prádla i menstruačních plavek, nebo třeba menstruační houby, která je čistě přírodní, lze ji použít opakovaně a používá se stejně jako tampon.