VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragédie u Panenského Týnce: Začal odvolací soud

Ústí nad Labem - Začal odvolací soud s viníkem tragické nehody u Panenského Týnce, při které zahynulo osm mužů.Největší soudní síň u ústeckého krajského soudu, justiční stráž v pohotovosti, a očekávání desítek lidí, kteří přijedou na soudní jednání, takové bylo dnešní ráno u ústeckého krajského soudu.

27.1.2010
SDÍLEJ:

V mikrobusu zahynulo 8 dělníkůFoto: DENÍK/Karel Pech

REDAKTOR DENÍKU FRANTIŠEK ROČEK JE NA MÍSTĚ A SOUD SLEDUJE!

To vše proto, že rok a patnáct dnů po zahájení soudu u okresního soudu v Lounech začal dnes (27. ledna) v 8.15 hod. u ústeckého krajského soudu odvolací proces ve věci odsouzení viníka tragické nehody u Panenského Týnce, při které zahynulo osm mužů.

Ve skutečnosti nebylo přítomno při zahájení jednání více než deset osob, které měly vztah k lidem, kteří byli účastníky dopravní nehody.

Předseda senátu na začátek jednání zrekapituloval rozsudek, proti kterému se obžalovaný i státní zástupce odvolali. Podle rozsudku vůz obžalovaného řidiče Petra Hinterholzingera byl v osudnou chvíli 60 centimetrů v protisměru za plnou čárou, kde se střetl s Fordem Transit. Uvnitř transitu sedělo ve třech řadách osm osob.

Náraz odhodil dodávku pod kola kamionu, který transit doslova sešrotoval. Muži v dodávce na místě zemřeli. Hinterholzinger byl odsouzen na 6,5 rokům do vězení.

Do doby tragické nehody nebyl Hinterholzinger nikdy trestán.

REKAPITULACE

V rekapitulaci soudního jednání, které proběhlo u lounského okresního soudu, bylo u odvolacího soudu konstatováno, že byli vyslechnuti dva svědci - řidiči kamionů.

Oba však nehodu přesně vylíčit nedokázali. První z nich uvedl, že přejížděl do pomalejšího pravého pruhu. Pamatuje si, že proti náhle jela vozidla v protisměru, najednou viděl před sebou světla, byl schopen jen brzdit. Zapřel se do volantu a brzdil brzdu. „Víc už jsem udělat nemohl,“ uvedl řidič, pod jehož kamionem dodávka s osmi muži skončila.

Jeho kolega, který jel před ním, mohl uvést ještě méně. Řekl, že ve zpětné zrcátku zahlédl, jak nějaká auta předjíždějí tak, že nemohou vidět do protisměru.

„Pak jsem uslyšel ránu a viděl, jak se z fabie řízené obžalovaným, kouří. Myslel jsem, že mi praskla guma. Zastavil jsem a šel se podívat, co se stalo. V tu chvíli mi vysílačkou volal kolega, že došlo k nehodě,“ popsal situaci před soudem druhý řidič.

Při rekapitulaci jednání bylo uvedeno, že vozidlo Ford Transit, ve kterém zemřelo 8 lidí, bylo vybaveno bezpečnostními pasy. Podle vyšetřování však s nimi dělníci připoutáni nebyli. Uvnitř vozidla bylo převáženo též nářadí.

Znalci uvedli, že závažnost poranění osob v transitu byla tak velká, že i připoutání bezpečnostními pásy by nemohli lidé v transitu smrt odvrátit. U těch, kteří v transitu seděli v poslední řadě, podle znalců, kdyby byli připoutáni bezpečnostními pásy, nemusela asi být utrpěná zranění smrtící.

Odvolací soud dál provádí rekapitulaci soudního jednání lounského soudu.

POKRAČOVÁNÍ SOUDU:9.59 HODIN

Odvolací soud také během dopoledne zrekapituloval vyjádření obžalovaného Hinterholzingera u lounského soudu. Obžalovaný vyjádřil nad smrtí osmi mužů hlubokou lítost.

Dodal, že se cítí nevinen. Podle něj ke střetu jeho auta s dodávkou, která se od vozu odrazila a vletěla pod kola kamionu značky Renault, došlo v jeho jízdním pruhu. Nikoliv částečně v protisměru, jak je uvedeno v obžalobě. Advokát Hinterholzingera v průběhu lounského soudu zpochybnil důkazy, které na místě tragédie zajistila policie. Proto vystupovali jako svědci před okresním soudem policisté, kteří vyšetřovali dopravní nehodu.

ADVOKÁT: ROZSUDEK JE NEPŘEZKOUMATELNÝ

Hinterholzingerův advokát, který začal hovořit před půl desátou dopoledne uvedl, že podle jeho názoru je rozsudek lounského soudu nepřezkoumatelný. „Z odůvodnění se nedozvíme jak se vypořádal soud s rozdílnými názory a námitkami, které u soudu zazněly,“ uvedl advokát.

Advokát vznáší desítky různých námitek: Kritizuje, že nebyl vyslechnut policista, který prováděl videozáznam, protože komentář k videu podle advokáta dává spíše za pravdu obhajobě. Dále dodával, že na odpovědi jednoho znalce nenalezneme od soudu odpovědi, zůstávají pochybnosti kde došlo ke střetu fabie a transitu.

Třecí stopa fabie obžalovaného je zaznamenána diskem kola ne pneumatikou fabie, kdy byl v pneumatice ještě vzduch, a znalec hovoří o tom, že pro identifikaci místo střetu nerovná se místo zachycení stopy.

Také zdůraznil, že 60 cm jízdy fabie přes plnou čáru není podporován žádným důkazem. Dodal, že Ford Transit mohl zabránit srážce, kdyby jel v e svém pruhu při pravém okraji vozovky. Žádné okolnosti, které by bránily v této jízdě Ford Transitu vpravo nebyly zjištěny. Není zřejmé po jaké trajektorii se vozidlo ford pohybovalo.

Podle obhajoby také chybí údajná smyková stopa transitu, není možné dokázat, že střet fabie a transitu byl přímým důvodem oné tragické dopravní nehody.

Advokát také upozorňoval, že nebyla objasněna otázka nákladu. Připomínal, že náklad byl nezabezpečen a mohl se volně pohybovat. Otázkou je, zda nebyla překročena celková hmotnost vozidla, včetně vezených věcí, což mohlo mít vliv na stabilitu jízdy transitu.

K tomu je možné dodat, že znalecký posudek z hlediska zdravotních následků zněl: Závažnost poranění osob v transitu byla tak velká, že i připoutání bezpečnostními pásy by nemohli lidé v transitu smrt odvrátit. SnaD se mohl vyhnout smrti jen kdo seděl v poslední řadě sedadel v transitu. K tomu advokát dodává, že se neposuzoval přitom vliv vezených předmětů.

POKRAČOVÁNÍ SOUDU: 10.31 HODIN

Po čtvrt na jedenáct se dostala ke slovu státní zástupkyně. Ta uvedla, že veškeré důkazy byly provedené a řádně vše v odůvodněno okresní soud zhodnotil.

„Mám za to, že obhajoba se od začátku se snaží zpochybnit veškeré důkazy směřující k usvědčení obžalovaného, včetně znaleckých rozsudků. Dopravní nehoda je podle státní zástupkyně popsána zřetelně a jasně. Další výpovědi policistů by byly nadbytečné při množství důkazů, které jsou k dispozici.

Trest vynesený okresním soudem na 6,5 roku považuje státní zástupkyně za přiměřený.

Právní zástupce obětí nehody uvedl, že souhlasí se státní zástupkyní. Dodal, že pokud je namítáno, že byl volně náklad ve vozidle, nelze to brát v úvahu. Vždyť při nárazu byly vyrvány sedačky z podlahy a přetížení v tom okamžiku dosáhlo asi 10 g.

POKRAČOVÁNÍ SOUDU: 10.42 HODIN

Obhájce v závěrečném návrhu chce, aby zrušil rozsudek a vrátil věc opět k projednání okresnímu soudu nebo zprostil obžalovaného viny. Státní zástupkyně naopak žádala trest v horní polovině trestní sazby, taktéž i zástupce poškozených.

„Chtěl bych vyjádřit vlekou lítost, snažím se vcítit do poškozených, i já to ponesu celý život, ale shoduji se ve všem se svým obhájcem. Chtěl bych, aby bylo vše řádně prošetřeno. Opakoval jsem i u soudu v Lounech, je to obrovská tragédie, životy nevrátíme, je mi líto, co se stalo,“ uvedl v posledním slovu Hinterholzinger.

Senát odvolacího soudu se odebral v 10.35 hod. k poradě před vynesením rozsudku.

PADL ROZSUDEK: 11.25 HODIN

Rozsudek

Odvolací senát ústeckého krajského soudu pod vedením předsedy senátu Edvina Svobody, rozhodl, že vůz obžalovaného řidiče Petra Hinterholzingera způsobil dopravní nehodu, při které tragicky zahynulo osm lidí ve vozidle Ford Transit.

Hinterholzinger je vinný z ublížení na zdraví s následkem smrti.

Ponechává se trest tudíž 6,5 roku vězení, ale mění se pouze jeho pobyt ve vězení ne s dozorem, ale s dohledem.

Odvolací soud zamítl žádost státní zástupkyně, aby byl vynesen vyšší trest vězení.


#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_9_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_9.jpg|Hasiči vyprošťují těla z mikrobusu#

#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_13_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_13.jpg|MEMENTO. Při každém silnějším sešlápnutí pedálu plynu by se měl řidiči vybavit obrázek podobný tomuto. Taková hromada šrotu zůstala z mikrobusu, v němž ve středu zahynulo osm lidí.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_10_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_10.jpg|Zdemolovaný mikrobus po střetu s kamionem#
#nahled|https://g.denik.cz/1/fa/louny_smrtelna_nehoda_2_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/fa/louny_smrtelna_nehoda_2.jpg|Při srážce mikrobusu s kamionem zemřelo 8 lidí#
#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_12_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_12.jpg|Hasiči vyprošťují těla z mikrobusu#


Autor: František Roček

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 120 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Stavební dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED, Pracoviště Světec - Teplice. Svoz na pracoviště zajištěn, , Popis pozice: jedná se o montáž vodovodů a kanalizací, pokládka betonových, silničních a kanalizačních prvků. Inženýrské sítě a dopravní stavby., Nabízíme: dobré mzdové ohodnocení, zaškolení, stravné, zvýhodněné volání pro zaměstnace, Požadujeme: vyučen ve stavebním oboru, praxe na stavbách, spolehlivost, , V případě zájmu se hlásit telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Vodohospodářské stavby, společnost s ručením omezeným, Křižíkova, č.p. 2393, 415 01 Teplice 1. Informace: Jaroslava Lacinová, +420 417 941 121.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 13 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitelé 2. stupně ZŠ - anglický jazyk. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme pedagogické vzdělání., V případě zájmu nám prosím zašlete životopis na uvedený e-mail, nebo nás kontaktujte telefonicky (417 875 037).. Pracoviště: Základní škola hrob, okres teplice příspěvková organizace, Komenského, č.p. 218, 417 04 Hrob. Informace: Alena Křížová, +420 603 889 834.

Obchod - Obchod Nákupčí 20 000 Kč

Nákupčí Pracovník nákupu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti :, Vydávání a evidence pracovních pomůcek, zapisování došlých faktur do el. systému, vyřizování objednávek,nákup surovin, polotovarů pro výrobu , znalost práce s PC a MS office - Outlook,Word, Excel…, vyhledávání nových i zahraničních dodavatelů v přiděleném segmentu nákupu, komunikace se stávajícími dodavateli, řešení reklamací neshod a vad u dodaného zboží a materiálu, komunikativní a písemná znalost anglického jazyka, němčina výhodou, práce je vhodná pro absolventy středních škol i pro starší osoby s praxí., řidičský průkaz skupiny B, ochota cestovat, , Nabízíme : Motivující platové ohodnocení, zázemí stabilní a prosperující firmy,motivující systém odměňování a benefitů a mnoho dalšího., , Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, , V případě zájmu se hlásit telefonicky nebo emailem. Pracoviště: Ksk - belt, a.s., Řetenická, č.p. 133, 415 01 Teplice 1. Informace: David Groh, +420 736 623 991.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 12 200 Kč

Vrátní Vrátní. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro OZP., Spolehlivost, pečlivost., V případě zájmu se hlašte telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Obaly kartony, s.r.o., krupka, Alejní, č.p. 682, 417 42 Krupka 1. Informace: Vostárková, +420 603 544 148.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vykradači aut hrozí jubilejní patnáctý pobyt za mřížemi

Kvůli sinicím platí na jezeru Chmelař zákaz koupání
3

Jezero Chmelař zamořily sinice. Hygienici vyhlásili zákaz koupání

Památku sestřelených amerických letců uctí na Teplicku v sobotu

Teplicko - Vzpomínková akce k 74. výročí Dne amerických letců se připravuje na tuto sobotu.

Dobrovolní hasiči v Háji hubí hmyz, pro místní zdarma

Háj u Duchcova - Dobrovolní hasiči JSDH obce Háj u Duchcova neřeší jenom požáry či dopravní nehody, ale pomáhají i s odstraňováním hmyzu.

Podvodný prodejce mobilů přes internet napálil 160 lidí z celé republiky

Teplice - Podvodník z Teplic nabízel mobily, lidem je nedodal. Hrozí mu až 8 let vězení.

Zloděj vykradl WC. Vzal umyvadla, bojler i čtyři toaletní mísy

Teplice - Sanitární techniku v hodnotě dvacet tisíc korun měl ukrást neznámý pachatel z areálu v Teplicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT