VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragédie u Panenského Týnce: Začal odvolací soud

Ústí nad Labem - Začal odvolací soud s viníkem tragické nehody u Panenského Týnce, při které zahynulo osm mužů.Největší soudní síň u ústeckého krajského soudu, justiční stráž v pohotovosti, a očekávání desítek lidí, kteří přijedou na soudní jednání, takové bylo dnešní ráno u ústeckého krajského soudu.

27.1.2010
SDÍLEJ:

V mikrobusu zahynulo 8 dělníkůFoto: DENÍK/Karel Pech

REDAKTOR DENÍKU FRANTIŠEK ROČEK JE NA MÍSTĚ A SOUD SLEDUJE!

To vše proto, že rok a patnáct dnů po zahájení soudu u okresního soudu v Lounech začal dnes (27. ledna) v 8.15 hod. u ústeckého krajského soudu odvolací proces ve věci odsouzení viníka tragické nehody u Panenského Týnce, při které zahynulo osm mužů.

Ve skutečnosti nebylo přítomno při zahájení jednání více než deset osob, které měly vztah k lidem, kteří byli účastníky dopravní nehody.

Předseda senátu na začátek jednání zrekapituloval rozsudek, proti kterému se obžalovaný i státní zástupce odvolali. Podle rozsudku vůz obžalovaného řidiče Petra Hinterholzingera byl v osudnou chvíli 60 centimetrů v protisměru za plnou čárou, kde se střetl s Fordem Transit. Uvnitř transitu sedělo ve třech řadách osm osob.

Náraz odhodil dodávku pod kola kamionu, který transit doslova sešrotoval. Muži v dodávce na místě zemřeli. Hinterholzinger byl odsouzen na 6,5 rokům do vězení.

Do doby tragické nehody nebyl Hinterholzinger nikdy trestán.

REKAPITULACE

V rekapitulaci soudního jednání, které proběhlo u lounského okresního soudu, bylo u odvolacího soudu konstatováno, že byli vyslechnuti dva svědci - řidiči kamionů.

Oba však nehodu přesně vylíčit nedokázali. První z nich uvedl, že přejížděl do pomalejšího pravého pruhu. Pamatuje si, že proti náhle jela vozidla v protisměru, najednou viděl před sebou světla, byl schopen jen brzdit. Zapřel se do volantu a brzdil brzdu. „Víc už jsem udělat nemohl,“ uvedl řidič, pod jehož kamionem dodávka s osmi muži skončila.

Jeho kolega, který jel před ním, mohl uvést ještě méně. Řekl, že ve zpětné zrcátku zahlédl, jak nějaká auta předjíždějí tak, že nemohou vidět do protisměru.

„Pak jsem uslyšel ránu a viděl, jak se z fabie řízené obžalovaným, kouří. Myslel jsem, že mi praskla guma. Zastavil jsem a šel se podívat, co se stalo. V tu chvíli mi vysílačkou volal kolega, že došlo k nehodě,“ popsal situaci před soudem druhý řidič.

Při rekapitulaci jednání bylo uvedeno, že vozidlo Ford Transit, ve kterém zemřelo 8 lidí, bylo vybaveno bezpečnostními pasy. Podle vyšetřování však s nimi dělníci připoutáni nebyli. Uvnitř vozidla bylo převáženo též nářadí.

Znalci uvedli, že závažnost poranění osob v transitu byla tak velká, že i připoutání bezpečnostními pásy by nemohli lidé v transitu smrt odvrátit. U těch, kteří v transitu seděli v poslední řadě, podle znalců, kdyby byli připoutáni bezpečnostními pásy, nemusela asi být utrpěná zranění smrtící.

Odvolací soud dál provádí rekapitulaci soudního jednání lounského soudu.

POKRAČOVÁNÍ SOUDU:9.59 HODIN

Odvolací soud také během dopoledne zrekapituloval vyjádření obžalovaného Hinterholzingera u lounského soudu. Obžalovaný vyjádřil nad smrtí osmi mužů hlubokou lítost.

Dodal, že se cítí nevinen. Podle něj ke střetu jeho auta s dodávkou, která se od vozu odrazila a vletěla pod kola kamionu značky Renault, došlo v jeho jízdním pruhu. Nikoliv částečně v protisměru, jak je uvedeno v obžalobě. Advokát Hinterholzingera v průběhu lounského soudu zpochybnil důkazy, které na místě tragédie zajistila policie. Proto vystupovali jako svědci před okresním soudem policisté, kteří vyšetřovali dopravní nehodu.

ADVOKÁT: ROZSUDEK JE NEPŘEZKOUMATELNÝ

Hinterholzingerův advokát, který začal hovořit před půl desátou dopoledne uvedl, že podle jeho názoru je rozsudek lounského soudu nepřezkoumatelný. „Z odůvodnění se nedozvíme jak se vypořádal soud s rozdílnými názory a námitkami, které u soudu zazněly,“ uvedl advokát.

Advokát vznáší desítky různých námitek: Kritizuje, že nebyl vyslechnut policista, který prováděl videozáznam, protože komentář k videu podle advokáta dává spíše za pravdu obhajobě. Dále dodával, že na odpovědi jednoho znalce nenalezneme od soudu odpovědi, zůstávají pochybnosti kde došlo ke střetu fabie a transitu.

Třecí stopa fabie obžalovaného je zaznamenána diskem kola ne pneumatikou fabie, kdy byl v pneumatice ještě vzduch, a znalec hovoří o tom, že pro identifikaci místo střetu nerovná se místo zachycení stopy.

Také zdůraznil, že 60 cm jízdy fabie přes plnou čáru není podporován žádným důkazem. Dodal, že Ford Transit mohl zabránit srážce, kdyby jel v e svém pruhu při pravém okraji vozovky. Žádné okolnosti, které by bránily v této jízdě Ford Transitu vpravo nebyly zjištěny. Není zřejmé po jaké trajektorii se vozidlo ford pohybovalo.

Podle obhajoby také chybí údajná smyková stopa transitu, není možné dokázat, že střet fabie a transitu byl přímým důvodem oné tragické dopravní nehody.

Advokát také upozorňoval, že nebyla objasněna otázka nákladu. Připomínal, že náklad byl nezabezpečen a mohl se volně pohybovat. Otázkou je, zda nebyla překročena celková hmotnost vozidla, včetně vezených věcí, což mohlo mít vliv na stabilitu jízdy transitu.

K tomu je možné dodat, že znalecký posudek z hlediska zdravotních následků zněl: Závažnost poranění osob v transitu byla tak velká, že i připoutání bezpečnostními pásy by nemohli lidé v transitu smrt odvrátit. SnaD se mohl vyhnout smrti jen kdo seděl v poslední řadě sedadel v transitu. K tomu advokát dodává, že se neposuzoval přitom vliv vezených předmětů.

POKRAČOVÁNÍ SOUDU: 10.31 HODIN

Po čtvrt na jedenáct se dostala ke slovu státní zástupkyně. Ta uvedla, že veškeré důkazy byly provedené a řádně vše v odůvodněno okresní soud zhodnotil.

„Mám za to, že obhajoba se od začátku se snaží zpochybnit veškeré důkazy směřující k usvědčení obžalovaného, včetně znaleckých rozsudků. Dopravní nehoda je podle státní zástupkyně popsána zřetelně a jasně. Další výpovědi policistů by byly nadbytečné při množství důkazů, které jsou k dispozici.

Trest vynesený okresním soudem na 6,5 roku považuje státní zástupkyně za přiměřený.

Právní zástupce obětí nehody uvedl, že souhlasí se státní zástupkyní. Dodal, že pokud je namítáno, že byl volně náklad ve vozidle, nelze to brát v úvahu. Vždyť při nárazu byly vyrvány sedačky z podlahy a přetížení v tom okamžiku dosáhlo asi 10 g.

POKRAČOVÁNÍ SOUDU: 10.42 HODIN

Obhájce v závěrečném návrhu chce, aby zrušil rozsudek a vrátil věc opět k projednání okresnímu soudu nebo zprostil obžalovaného viny. Státní zástupkyně naopak žádala trest v horní polovině trestní sazby, taktéž i zástupce poškozených.

„Chtěl bych vyjádřit vlekou lítost, snažím se vcítit do poškozených, i já to ponesu celý život, ale shoduji se ve všem se svým obhájcem. Chtěl bych, aby bylo vše řádně prošetřeno. Opakoval jsem i u soudu v Lounech, je to obrovská tragédie, životy nevrátíme, je mi líto, co se stalo,“ uvedl v posledním slovu Hinterholzinger.

Senát odvolacího soudu se odebral v 10.35 hod. k poradě před vynesením rozsudku.

PADL ROZSUDEK: 11.25 HODIN

Rozsudek

Odvolací senát ústeckého krajského soudu pod vedením předsedy senátu Edvina Svobody, rozhodl, že vůz obžalovaného řidiče Petra Hinterholzingera způsobil dopravní nehodu, při které tragicky zahynulo osm lidí ve vozidle Ford Transit.

Hinterholzinger je vinný z ublížení na zdraví s následkem smrti.

Ponechává se trest tudíž 6,5 roku vězení, ale mění se pouze jeho pobyt ve vězení ne s dozorem, ale s dohledem.

Odvolací soud zamítl žádost státní zástupkyně, aby byl vynesen vyšší trest vězení.


#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_9_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_9.jpg|Hasiči vyprošťují těla z mikrobusu#

#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_13_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_13.jpg|MEMENTO. Při každém silnějším sešlápnutí pedálu plynu by se měl řidiči vybavit obrázek podobný tomuto. Taková hromada šrotu zůstala z mikrobusu, v němž ve středu zahynulo osm lidí.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_10_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_10.jpg|Zdemolovaný mikrobus po střetu s kamionem#
#nahled|https://g.denik.cz/1/fa/louny_smrtelna_nehoda_2_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/fa/louny_smrtelna_nehoda_2.jpg|Při srážce mikrobusu s kamionem zemřelo 8 lidí#
#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_12_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_12.jpg|Hasiči vyprošťují těla z mikrobusu#


Autor: František Roček

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, obsluha vysokozdvižného vozíku | řidič skupiny B. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Na pozici je vypsáno výběrové řízení. Nutné zaslat životopis. Požadujeme uchazeče se smyslem pro pořádek, zodpovědného a samostatného, časově flexibilního. Při výkonu pozice se zvedají těžší břemena.. Pracoviště: Dřevoobchod k & c karlovy vary a.s. - 002, 417 24 Oldřichov. Informace: , . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 800 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Pracoviště: okres Teplice, Požadujeme: ZŠ, ochota pracovat, praxe na stavbě výhodou, Pracovní doba: Po - Pá 7:00 - 15:30 hodin, Hlásit se telefonicky na č. 776 877 414 Po - Pá 7 - 15 hodin. Pracoviště: Bohdan habor, Duchcovská, č.p. 395, 415 03 Teplice 3. Informace: Bohdan Harbor, +420 776 877 414. Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 700 Kč Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla Dělník/ce ve sklářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17700 kč, mzda max. 21640 kč. Volných pracovních míst: 96. Poznámka: Nabízíme: 13. a 14. plat, variabilní složku mzdy, podnikové stravování, 5 dní dovolené navíc, flexi program, Hlásit se telefonicky Po - Pá 8 - 16 hodin. Pracoviště: Agc automotive czech a.s., Osada, č.p. 33, 418 01 Bílina 1. Informace: Vladimíra Wenigrova, +420 417 815 760. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 14 900 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Noční recepční. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme recepční na NOČNÍ SMĚNY do hotelu Giovanni Giacomo**** v Teplicích. Požadujeme: spolehlivost, příjemné vystupování, komunikativnost, pečlivost, znalost práce na PC, pokročilou znalost anglického jazyka, znalost dalšího jazyka velkou výhodou. Nástup: ihned. Nabízíme: práci v příjemném prostředí a přátelském kolektivu, pracovní doba: 19 – 7 hod (krátký/dlouhý týden), plat: 14900 CZK + prémie z obsazenosti hotelu, příplatky za noční a víkendy. Prosíme zájemce, aby své životopisy zasílali na email: info@hotelgg.cz.. Pracoviště: Giovanni giacomo hotel & restaurant s.r.o., Vrchlického, č.p. 1243, 415 01 Teplice 1. Informace: Šárka Zemanová, +420 774 127 407.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek tankování.
5

Zlevňování benzínu pokračuje. Mírně klesá i cena nafty

Pavel Šedlbauer, předseda představenstva FK Teplice.

Fotbalové kluby Ústí a Teplic prohloubí spolupráci

Vánoce jsou za dveřmi. Sasko láká na Popelku nebo trhy

Sasko - Nejstarší německý trh začíná v Drážďanech ve středu 28. listopadu. 

FOTO: Teplice budou hrát pohár i na jaře, Duklu zničil hattrickem Jindráček

Praha - Téměř liduprázdná pražská Juliska byla v pátek v podvečer svědkem hattricku teplického útočníka Martina Jindráčka. V osmifinálovém duelu domácího poháru jeho tři góly poslaly do jarní části soutěže Severočechy, Dukla v MOL Cupu dohrála. Oba celky se ale na stejném místě střetnou přesně za týden v rámci FORTUNA:LIGY. 

FOTO: Vysoký dům se proměnil v plesající les

Dubí - Stejně jako v letech minulých, sešli se i letos zaměstnanci všech středisek Arkadie, aby se společně pobavili na rozhraní letních a podzimních pobytových akcí s nastávajícím předvánočním frmolem. V té době vrcholí výroba v chráněných dílnách a připravují se adventní akce pro veřejnost. 

Turisté TJ Lokomotivy zvou na loučení s turistickým rokem

Teplice - Členové oddílu turistiky TJ Lokomotiva Teplice zvou všechny občany, kteří by se chtěli trochu projít a vyvětrat si plíce na horách, k účasti na 31. ročníku jejich tradiční podzimní akce „Loučení s turistickým rokem“, v sobotu 17. listopadu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT