VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragédie u Panenského Týnce: Začal odvolací soud

Ústí nad Labem - Začal odvolací soud s viníkem tragické nehody u Panenského Týnce, při které zahynulo osm mužů.Největší soudní síň u ústeckého krajského soudu, justiční stráž v pohotovosti, a očekávání desítek lidí, kteří přijedou na soudní jednání, takové bylo dnešní ráno u ústeckého krajského soudu.

27.1.2010
SDÍLEJ:

V mikrobusu zahynulo 8 dělníkůFoto: DENÍK/Karel Pech

REDAKTOR DENÍKU FRANTIŠEK ROČEK JE NA MÍSTĚ A SOUD SLEDUJE!

To vše proto, že rok a patnáct dnů po zahájení soudu u okresního soudu v Lounech začal dnes (27. ledna) v 8.15 hod. u ústeckého krajského soudu odvolací proces ve věci odsouzení viníka tragické nehody u Panenského Týnce, při které zahynulo osm mužů.

Ve skutečnosti nebylo přítomno při zahájení jednání více než deset osob, které měly vztah k lidem, kteří byli účastníky dopravní nehody.

Předseda senátu na začátek jednání zrekapituloval rozsudek, proti kterému se obžalovaný i státní zástupce odvolali. Podle rozsudku vůz obžalovaného řidiče Petra Hinterholzingera byl v osudnou chvíli 60 centimetrů v protisměru za plnou čárou, kde se střetl s Fordem Transit. Uvnitř transitu sedělo ve třech řadách osm osob.

Náraz odhodil dodávku pod kola kamionu, který transit doslova sešrotoval. Muži v dodávce na místě zemřeli. Hinterholzinger byl odsouzen na 6,5 rokům do vězení.

Do doby tragické nehody nebyl Hinterholzinger nikdy trestán.

REKAPITULACE

V rekapitulaci soudního jednání, které proběhlo u lounského okresního soudu, bylo u odvolacího soudu konstatováno, že byli vyslechnuti dva svědci - řidiči kamionů.

Oba však nehodu přesně vylíčit nedokázali. První z nich uvedl, že přejížděl do pomalejšího pravého pruhu. Pamatuje si, že proti náhle jela vozidla v protisměru, najednou viděl před sebou světla, byl schopen jen brzdit. Zapřel se do volantu a brzdil brzdu. „Víc už jsem udělat nemohl,“ uvedl řidič, pod jehož kamionem dodávka s osmi muži skončila.

Jeho kolega, který jel před ním, mohl uvést ještě méně. Řekl, že ve zpětné zrcátku zahlédl, jak nějaká auta předjíždějí tak, že nemohou vidět do protisměru.

„Pak jsem uslyšel ránu a viděl, jak se z fabie řízené obžalovaným, kouří. Myslel jsem, že mi praskla guma. Zastavil jsem a šel se podívat, co se stalo. V tu chvíli mi vysílačkou volal kolega, že došlo k nehodě,“ popsal situaci před soudem druhý řidič.

Při rekapitulaci jednání bylo uvedeno, že vozidlo Ford Transit, ve kterém zemřelo 8 lidí, bylo vybaveno bezpečnostními pasy. Podle vyšetřování však s nimi dělníci připoutáni nebyli. Uvnitř vozidla bylo převáženo též nářadí.

Znalci uvedli, že závažnost poranění osob v transitu byla tak velká, že i připoutání bezpečnostními pásy by nemohli lidé v transitu smrt odvrátit. U těch, kteří v transitu seděli v poslední řadě, podle znalců, kdyby byli připoutáni bezpečnostními pásy, nemusela asi být utrpěná zranění smrtící.

Odvolací soud dál provádí rekapitulaci soudního jednání lounského soudu.

POKRAČOVÁNÍ SOUDU:9.59 HODIN

Odvolací soud také během dopoledne zrekapituloval vyjádření obžalovaného Hinterholzingera u lounského soudu. Obžalovaný vyjádřil nad smrtí osmi mužů hlubokou lítost.

Dodal, že se cítí nevinen. Podle něj ke střetu jeho auta s dodávkou, která se od vozu odrazila a vletěla pod kola kamionu značky Renault, došlo v jeho jízdním pruhu. Nikoliv částečně v protisměru, jak je uvedeno v obžalobě. Advokát Hinterholzingera v průběhu lounského soudu zpochybnil důkazy, které na místě tragédie zajistila policie. Proto vystupovali jako svědci před okresním soudem policisté, kteří vyšetřovali dopravní nehodu.

ADVOKÁT: ROZSUDEK JE NEPŘEZKOUMATELNÝ

Hinterholzingerův advokát, který začal hovořit před půl desátou dopoledne uvedl, že podle jeho názoru je rozsudek lounského soudu nepřezkoumatelný. „Z odůvodnění se nedozvíme jak se vypořádal soud s rozdílnými názory a námitkami, které u soudu zazněly,“ uvedl advokát.

Advokát vznáší desítky různých námitek: Kritizuje, že nebyl vyslechnut policista, který prováděl videozáznam, protože komentář k videu podle advokáta dává spíše za pravdu obhajobě. Dále dodával, že na odpovědi jednoho znalce nenalezneme od soudu odpovědi, zůstávají pochybnosti kde došlo ke střetu fabie a transitu.

Třecí stopa fabie obžalovaného je zaznamenána diskem kola ne pneumatikou fabie, kdy byl v pneumatice ještě vzduch, a znalec hovoří o tom, že pro identifikaci místo střetu nerovná se místo zachycení stopy.

Také zdůraznil, že 60 cm jízdy fabie přes plnou čáru není podporován žádným důkazem. Dodal, že Ford Transit mohl zabránit srážce, kdyby jel v e svém pruhu při pravém okraji vozovky. Žádné okolnosti, které by bránily v této jízdě Ford Transitu vpravo nebyly zjištěny. Není zřejmé po jaké trajektorii se vozidlo ford pohybovalo.

Podle obhajoby také chybí údajná smyková stopa transitu, není možné dokázat, že střet fabie a transitu byl přímým důvodem oné tragické dopravní nehody.

Advokát také upozorňoval, že nebyla objasněna otázka nákladu. Připomínal, že náklad byl nezabezpečen a mohl se volně pohybovat. Otázkou je, zda nebyla překročena celková hmotnost vozidla, včetně vezených věcí, což mohlo mít vliv na stabilitu jízdy transitu.

K tomu je možné dodat, že znalecký posudek z hlediska zdravotních následků zněl: Závažnost poranění osob v transitu byla tak velká, že i připoutání bezpečnostními pásy by nemohli lidé v transitu smrt odvrátit. SnaD se mohl vyhnout smrti jen kdo seděl v poslední řadě sedadel v transitu. K tomu advokát dodává, že se neposuzoval přitom vliv vezených předmětů.

POKRAČOVÁNÍ SOUDU: 10.31 HODIN

Po čtvrt na jedenáct se dostala ke slovu státní zástupkyně. Ta uvedla, že veškeré důkazy byly provedené a řádně vše v odůvodněno okresní soud zhodnotil.

„Mám za to, že obhajoba se od začátku se snaží zpochybnit veškeré důkazy směřující k usvědčení obžalovaného, včetně znaleckých rozsudků. Dopravní nehoda je podle státní zástupkyně popsána zřetelně a jasně. Další výpovědi policistů by byly nadbytečné při množství důkazů, které jsou k dispozici.

Trest vynesený okresním soudem na 6,5 roku považuje státní zástupkyně za přiměřený.

Právní zástupce obětí nehody uvedl, že souhlasí se státní zástupkyní. Dodal, že pokud je namítáno, že byl volně náklad ve vozidle, nelze to brát v úvahu. Vždyť při nárazu byly vyrvány sedačky z podlahy a přetížení v tom okamžiku dosáhlo asi 10 g.

POKRAČOVÁNÍ SOUDU: 10.42 HODIN

Obhájce v závěrečném návrhu chce, aby zrušil rozsudek a vrátil věc opět k projednání okresnímu soudu nebo zprostil obžalovaného viny. Státní zástupkyně naopak žádala trest v horní polovině trestní sazby, taktéž i zástupce poškozených.

„Chtěl bych vyjádřit vlekou lítost, snažím se vcítit do poškozených, i já to ponesu celý život, ale shoduji se ve všem se svým obhájcem. Chtěl bych, aby bylo vše řádně prošetřeno. Opakoval jsem i u soudu v Lounech, je to obrovská tragédie, životy nevrátíme, je mi líto, co se stalo,“ uvedl v posledním slovu Hinterholzinger.

Senát odvolacího soudu se odebral v 10.35 hod. k poradě před vynesením rozsudku.

PADL ROZSUDEK: 11.25 HODIN

Rozsudek

Odvolací senát ústeckého krajského soudu pod vedením předsedy senátu Edvina Svobody, rozhodl, že vůz obžalovaného řidiče Petra Hinterholzingera způsobil dopravní nehodu, při které tragicky zahynulo osm lidí ve vozidle Ford Transit.

Hinterholzinger je vinný z ublížení na zdraví s následkem smrti.

Ponechává se trest tudíž 6,5 roku vězení, ale mění se pouze jeho pobyt ve vězení ne s dozorem, ale s dohledem.

Odvolací soud zamítl žádost státní zástupkyně, aby byl vynesen vyšší trest vězení.


#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_9_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_9.jpg|Hasiči vyprošťují těla z mikrobusu#

#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_13_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_13.jpg|MEMENTO. Při každém silnějším sešlápnutí pedálu plynu by se měl řidiči vybavit obrázek podobný tomuto. Taková hromada šrotu zůstala z mikrobusu, v němž ve středu zahynulo osm lidí.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_10_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_10.jpg|Zdemolovaný mikrobus po střetu s kamionem#
#nahled|https://g.denik.cz/1/fa/louny_smrtelna_nehoda_2_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/fa/louny_smrtelna_nehoda_2.jpg|Při srážce mikrobusu s kamionem zemřelo 8 lidí#
#nahled|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_12_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/15/louny_smrtelna_nehoda_12.jpg|Hasiči vyprošťují těla z mikrobusu#


Autor: František Roček

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 120 Kč Tesaři Tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED, Pracoviště Světec - Teplice. Svoz na pracoviště zajištěn, Nabízíme dobré mzdové ohodnocení, stravné, školení, zvýhodněné mobilní volání, Požadujeme: SO vzdělání - vyučen v oboru, znalost práce při montáži Peri bednění, vázání výztuže, dobné tesařské konstukce, praxe. ŘP skupiny B výhodou, V případě zájmu se hlásit telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Vodohospodářské stavby, společnost s ručením omezeným, Křižíkova, č.p. 2393, 415 01 Teplice 1. Informace: Jaroslava Lacinová, +420 417 941 121. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Uklízeč/uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup dle dohody, Pro nemocnici v Duchcově hledáme pracovníka úklidu na HPP - 8hod. směny ve všední dny.Pracovní doba 5 - 13,30 hod, V případě zájmu zašlete životopis na kadlusova@nedu.cz. Pracoviště: Vita, s.r.o. - nemocnice, Nemocniční, č.p. 264, 419 01 Duchcov. Informace: Jana Kadlusová, +420 417 514 703. Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Dělník + 14 500 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Dělník + pomocné práce ve výrobě nátěrových hmot. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , - základní vzdělání, - dobrý zdravotní stav (manuální práce, zvedání břemen nad 15 kg) , Nabízíme: , - jednosměnný provoz, - příspěvek na závodní stravování, - zaměstnanecká sleva , - další zaměstnanecké výhody, V případě zájmu se prosím hlaste osobně na vrátnici HET, spol. s r.o., Ohníč 14 , PO-PÁ od 7:00 - 13:00 hod.. Pracoviště: Het spol. s r.o., 417 65 Ohníč. Informace: Jiřina Kozáková, . Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 12 000 Kč Cukráři (kromě šéfcukrářů) Pracovník/ce do cukrářské výroby. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro OZP!!!, Pracovník/ce do cukrářské výroby. Práce s potravinami výhodou, vyučení není podmínkou., V případě zájmu zasílat životopis na email chdjitka@email.cz nebo volat na telefon. Pracoviště: Chráněná dílna jitka s.r.o., Plynárenská, č.p. 291, 415 01 Teplice 1. Informace: Radka Vosahlová, +420 778 407 261.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FORTUNA:LIGA,  9. kolo, 22. září 2018, SFC Opava - FK Teplice
52

Opava má druhou výhru v sezoně, v Brně po bojovném výkonu zdolala Teplice

Ilustrační foto

Parkování v duchcovských okálech má vyřešit obytná zóna

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Kam o víkendu zajít do hlediště na fotbal? Vyberte si!

Teplice - Víkendovou porci fotbalových zápasů načne už v pátek teplický dorost v Duchcově, budou se hrát také duely přípravek. V sobotu se půjde na krajský přebor v Krupce a v Srbicích, v I. A třídě se kromě duelu Oldřichova s Neštěmicemi bude hrát oproti plánu i v Proboštově. V I. B třídě je na programu další derby, tentokrát vyzve Ohníč Duchcov. Zajímavé derby čeká fanoušky v rámci okresního přeboru v Suché, kam dorazí borci z přilehlých Modlan. Fanoušky ve Rtyni bude zajímat, kolik jejich miláčkové nasypou gólů bezmocné Bořislavi, která se zatím potácí od jedné vysoké porážky ke druhé. Z nedělního programu nabízíme souboj Teplice se Slavií v Juniorské lize nebo zápas teplických druholigových žen s Pardubicemi.

FOTO: Proboštov vypadl z poháru. Mistráky teď hraje kvůli prasatům jen doma

Proboštov - Ve své druhé sezoně v I. A třídě je Proboštov po čtyřech kolech na šesti bodech. V sobotu bude hrát podruhé za sebou doma, s Českou Kamenicí si totiž prohodil pořadatelství.

FOTO: Nevidomým pomáhá v Teplicích nový majáček

Teplice - Slepcům pomáhá zvukový majáček. Jako první ho má budova, kde sídlí Sociální agentura.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT