Žena se zločinného jednání dopouštěla proto, že byla chorobně závislá na kurzovém sázení. Krajský soud v Ústí nad Labem ji v červnu poslal na pět let do vězení s ostrahou, žena se ale proti rozsudku odvolala. Úspěšně. „Vrchním soudem byl napadený rozsudek soudu prvého stupně zrušen ve výroku o trestu,“ sdělila mluvčí pražského soudu Kateřina Kolářová.

Soud ženě uložil trest odnětí svobody jen tři roky, navíc podmíněně odložených na zkušební dobu pěti let. V jejím průběhu bude na ženu dohlížet probační úředník. Hana Š. má také v měsíčních splátkách pravidelně hradit škodu, kterou způsobila. Navrch dostala na šest let zákaz výkonu povolání bankéře.

Hana Š. v letech 2017-19 v teplické České spořitelně zadávala platby, rušila účty, sjednávala úvěry i prodávala cenné papíry za zády klientů, s nimiž přišla do kontaktu jako osobní bankéřka. K podvádění si vybírala především lidi ve starším produktivním věku nebo seniory, kteří neovládají internetové bankovnictví.

Ti tak dlouho netušili, že mají hubená i prázdná konta, či že dokonce dluží. Když se věc provalila, banka úřednici propustila a klientům škodu nahradila. Částku kolem 3,6 milionu vymáhá po ženě. „Z případu jsme vyvodili interní opatření, aby se něco podobného neopakovalo,“ řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.