K běhu na osm set metrů došlo při běžné policejní kontrole. Cizinecká hlídka Inspektorátu cizinecké policie Ústí nad Labem přijela na kontrolu příhraniční tržnice na Moldavě na Teplicku. Podobných kontrol už zažili místní Vietnamci dost a policisté v černých kombinézách ještě víc. Slušně a spořádaně probíhala kontrola do okamžiku, než z neznámého důvodu vyběhl jeden z cizinců ze stánku a běžeckým tempem zdatného atleta mířil k lesu. Ani nejbližší policista nezahálel a Vietnamce doběhl, vzpomíná na akci Miroslav Vlach z ústeckého ředitelství cizinecké policie.

Dodal, že udýchaní běžci společně dokráčeli k policejnímu vozidlu, kde začalo prověřování muže středního věku. Cizinec neměl u sebe žádné doklady. Nakonec bylo zjištěno, že státní příslušník Vietnamu měl řádně ukončený pobyt v ČR k 10. lednu tohoto roku. Proto se snažil zachránit útěkem. Několik týdnů se ukrýval mezi soukmenovci na tržnici a doufal, že bude mít větší štěstí.

Vietnamec ani nepožádal o pomoc svůj zastupitelský úřad v Praze. Závěrečný cizinecký verdikt byl úměrný situaci. Rozhodnutí o správním vyhoštění na dobu 2 let a eskorta do Záchytného zařízení pro cizince v Bělé – Jezové, kde vyčká zklamaný muž na realizaci readmisní dohody. Čili bude naložen do letadla, které přistane až ve Vietnamu.