Pro sedmdesátiletou seniorku z Teplic to byl hrůzný zážitek. „Bylo to zezadu, nemohla nic tušit. Byl to mžik, lekla se. Navíc to nebylo poprvé, co jí takto přepadli,“ tlumočí její vnučka Lucie. O případu rodina hned informovala policii, která se případem zabývá.

„Škoda byla vyčíslena na 15 tisíc korun. Policisté ve věci už zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže, za který hrozí zlodějce v případě dopadení až dva roky vězení,“ uvedl mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Další rozměr vzpomínkám na přepadení dodává seniorce fakt, že zlatý řetízek byl památkou, kterou dostala ke svým padesátinám. „Dostala ho od svých synů, z nichž jeden už nežije,“ naznačuje vnučka osobní vztah ženy k ukradené cennosti.

O tom, co se stalo, vnučka Lucie informovala také na facebooku, s cílem prostřednictvím sociální sítě varovat ostatní, že se v Trnovanech něco takového děje. „Prý to není první případ, který se za poslední dny v Teplicích stal. Zloději si účelně vybírají starší ženy, proto buďte všichni opatrní a dávejte si pozor,“ apeluje mladá žena s odkazem na to, co se stalo její babičce.

Teplice. Ilustrační foto.
Teplice a dobré místo pro život? Chceme koupaliště, lepší mzdy a pocit bezpečí

To, že senioři patří k vyhledávané skupině cílů pro zloděje, potvrzuje policie. „Očekávají od nich, že se nebudou příliš bránit,“ zmiňuje jeden z motivů přepadení právě starších občanů na ulici Daniel Vítek z teplické policie.

Proto policie také objíždí seniorské domy a tamní obyvatele varuje, co vše je na ulici může potkat, a jak se mají zachovat, když je někdo přepadne. „A také jak takovému přepadení mohou předejít. Někdy jim nahrávají přímo sami, třeba když mají peněženku na vrchu neuzavřené tašky,“ uvádí Vítek.

V loňském roce policisté na Teplicku řešili čtyři desítky loupežných přepadení na ulici, a další stovku krádeží kapesných a na osobách. Část případů se podařilo objasnit.

Rekonstrukcí v těchto dnech prochází budova teplického magistrátu naproti Domu kultury v Teplicích.
Potřebujete nové doklady? Obrňte se trpělivostí!

Pachatelé využívají v případě seniorů často nejen jejich horší fyzické kondice, ale také velké zažité důvěřivosti. Jak takovému přepadení předejít?

Nedávat se zbytečně do řeči s cizími lidmi, nekupovat nic „výhodně" na ulici od neznámých lidí. Vyhýbat se odlehlým, nepřehledným a neosvětleným místům. Choďte raději frekventovanějšími ulicemi. Kabelku nebo tašku noste v ruce či na rameni směrem od ulice, aby vám ji z vozovky nemohl někdo vytrhnout a ukrást. Chce-li vám někdo kabelku ukrást, nebraňte se za každou cenu. Zdraví nebo dokonce život jsou cennější než peníze!

Ilustrační foto.
Severozápad Čech ve vzdělanosti obyvatel silně pokulhává za zbytkem republiky